MUSCULITA ALBA

Started by gabriela jalba, March 14, 2009, 08:47:50 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Reteta era cu 150 g ardei iute la 5l apa, infuzie, 30min. dar eu nu i-am avut decat pe cei uscati atunci. Cred ca 150g merg ardei proaspeti.

einsteinitza

Am sa incerc si eu duminica la un cercelus care a inceput sa aiba musafiri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

La mine a functionat de minune Decis. Atit pentru trandafirii de la tara, trandafirii din curtea blocului cit si pe hibicus.

einsteinitza

Dar ce monstrii aveai pe trandafiri de ai adoptat asa o masura radicala?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

La mine gardeniile si hibiscusul au niste chestii negre, iar azaleele niste chestii albe. Devine neplacut, m-ar tenta sa le dau in mutra cu-o masura din asta radicala. O fi bun Decis-ul ala la tot ce misca?

anasstasia

Sa vad daca gasesc o poza. Aveau sarmanii de toate: purici verzi, negrii si musculita alba. Erau de toate. Nu stiu exact cum se numesc. A fost insa de ajuns o singura stropire. Nu vreau insa sa abuzez.
Anul trecut cred ca datorita ploilor mai frecvente au aparut mai multe instecte cotropitoare. Nu stiu daca datorita ploilor, insa asa cum spuneau am vazut invazie si la tara si la plantele din Bucuresti.

einsteinitza

Un dus de dimineata cu furtunul pe zonele mai de sus, de sus in jos, cu jet directionat, te scapa de ei pentru un timp.Daca reapar repeti figura.Si te si descarci cand stii ca ii macelaresti ;D ;D Puricii astia sunt cei mai inofensivi si mai usor de omorat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

La tara inca nu am furtun. Deocamdata apa se duce cu galeata. Inca nu avem lucrurile bine amenajate. Mama se va muta acolo cam peste 1-2 ani. Adunam de toate incet incet. Poate trebuia sa le facem altfel, insa eu am zis ca atunci cind mama se va muta acolo florile sa fie mari, dezvoltate si sa se bucure de ele.

Insectele aratau asa:
La prima vizita cind nu aveam nimic contra daunatorilor:
http://anasstasia.sunphoto.ro/insecte_aranjate_cu_decis/32226023
http://anasstasia.sunphoto.ro/insecte_aranjate_cu_decis/32226024

Dupa 2 saptamini aratau asa. Din pacate poza nu este clara, insa erau plini sarmanii:
http://anasstasia.sunphoto.ro/insecte_aranjate_cu_decis/32226184

einsteinitza

Da., astia sunt, sunt avantajati de zilele frumoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Cu dusul am tot incercat, se fac la loc intr-o saptamana maxim doua.
Plus ca trebuie sa ma plimb cu ghivecele la dus si unele ghivece nu-s chiar mici. Adica un dus din cand in cand le fac ca sa le curat de praf, dar in fiecare saptamana m-am cam plictisit ca nu-s copii mei. ;D
Si asa o satisfactie as avea si cu Decis-ul, adica sa le dau cu fas-fas si sa pice lati! =))

einsteinitza

Eu ma refeream la trandafiri.La ghivece merge, ca sa nu se ascunda prin colturi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Eu am kilerit provizoriu anul trecut musculitele albe cu Decis. Dar dupa un timp au reaparut, pentru ca nu respectasem stropirile repetate la intervalul de o saptamana. Am avut mai mult succes in "lupta" folosind Lider (imidacloprid ).
Luna trecuta, cand am vazut ca reapar pe hibiscusi (de unde  ??? ca luni de zile nu a mai fost nici una ) le-am tratat cu Emerite Oil (care-i cam acelas lucru cu Confidorul, substanta activa tot imidacloprid).
Acu' sunt atenta sa nu apara ceva paianjeni rosii (desi nu-i prea uscat aerul la mine).

flordel

Merci Stefana, am sa intreb de asta, imidacloprid. Era un magazin fitosanitar pe Calea Grivitei, sa vad daca mai este acolo ori ba.

penelopa

Quote from: anasstasia on March 02, 2011, 12:48:03 AM
La mine a functionat de minune Decis. Atit pentru trandafirii de la tara, trandafirii din curtea blocului cit si pe hibicus.
Ai procedat bine, Anasstasia! La grădină, la ţară, când n-ai nici furtun şi nici nu stai acolo, numai un insecticid le vine de hac bestiilor.

anasstasia

Multumesc Penelopa. Nu imi place sa merg pe variante chimice, insa mi se rupea inima cind ii vedeam sufocati de creaturile acelea.

penelopa

Anasstasia, întotdeauna trebuie să alegi răul cel mai mic.  ;)

doinabacau

       Fetelor,pentru protejarea trandafirilor,semanati patrunjel,cateva fire,in jurul lor,insectele nu-l agreaza!

anasstasia

Pai la 80 de trandafiri citi am acum, o sa am cultura de patrunjel. :P

claude

 :D :D Da, Anastassia, pe urma deschizi taraba la piata, vinzi patrunjelul si de banii aia mai cumperi trandafiri!  :D  adevarul e ca si eu am incercat varianta blanda, pe marginea stratului cu trandafiri plantam craite, ca si-alea zice-se ca alunga monstrii, dar fara folos, paduchii astia...atomici  ;D nu se dau dusi decat cu metode dure. eu am cumparat la o expozitie si ceva insecticid "eco", Bionid se cheama, dar cand invazia a fost masiva am facut si eu ca tine: Decis!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Pai sa fim "decisi" cind vrem sa exterminam creaturile groaznice care ne supara plantele!

Solutia Decis facuta anul trecut mai este activa? O am intr-o sticla la tara si nu stiu daca o mai pot folosi la nevoie.

GetaV

Nu ,toate insecticidele ,fungicidele.....nu tin decat putine zile ,chiar daca sunt bine etansate,dizolvati cantitati mai mici

paraschivvvv

Insecticidele.fungicidele,acaricidele preparate pentru stropire nu se pot pastra fiinca isi pierd efectul  unele avand eficacitate imediata( au chiar indicatii,, de atac" iar multe au remanenta de maxim 72 de ore dupa stropire)si-si pierd efectul chiar daca sunt inchise ermetic.In cazul necesitatii prepararii unei cantitati mai mici de solutie se folosesc pentru lichide o seringa cu care se ia solutia proportionala cu indicatiile din prospect si se sigileaza eventual cu un dop din guma de mestecat fiola sau flaconul;in cazul de praf se foloseste un cantar de mica capacitate tot proportional cu indicatiile din prospect.Si am aflat de la un ing,agronom ca insecticidele se pot combina cu fungicide( exceptie fungicidele pe baza de cupru) dar nu se pot combina insecticide cu acaricide;de aceea au aparut medicamente fabricate special cu indicatie insecto-acaricid( ex Novadim)

anasstasia

Multumesc. Voi cumpara atunci solutie noua.