MUSCULITA ALBA

Started by gabriela jalba, March 14, 2009, 08:47:50 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

 ;D Infuzie de urzici de padure. Mancat iarba  :D, stropit plantele cu ceaiul. Muste decedate 70% dupa prima stropire. Dupa a doua, nu se mai vad de loc. Sa vedem cat dureaza si daca mai apar.

GetaV


myosotis

Da. Sunt hotarata. Am gasit diverse retete. Unele le am mai demult, printre care si asta cu urzica. Am mai folosit anul trecut, dar extract fermentat pe post de ingrasamant foliar.

GetaV

Asta cu urzicile o stiu, sau cu lujeri de tomate

Nicol Caloian

Quote from: myosotis on March 05, 2010, 10:24:24 PM
Da. Sunt hotarata. Am gasit diverse retete. Unele le am mai demult, printre care si asta cu urzica. Am mai folosit anul trecut, dar extract fermentat pe post de ingrasamant foliar.
Si pe noi ne lasi in nestiinta? Zi-ne si noua macar cateva. Asta cu infuzia de urzici mi se pare grozava. Detaliaza, cantitati, concentratie, mod de aplicare, etc. Te rooooog!

GetaV

Cam 1kg. urzici la 10l apa ,lasate cam 10 zile la fermentat ,strecurat si stropit cu acea zeama sau folosita ca ingrasamant.
Urzicile ajuta si compostul sa se macereze mai repede.

myosotis

La infuzia de urzici e ca la ceai. 3 lingurite de planta uscata la o cana de apa fiarta.
Eu am folosit apa (fara sare sau alte adaosuri) in care am oparit urzicile pentru mancare. Infuzia nediluata, ca insecticid, se foloseste o data pe luna.
Extractul de macerat de urzica :
- 1-1,5kg urzica verde tocata la 10kg apa. Se pun la macerat intr-un bidon/butoi acoperit. Se amesteca la doua zile. Dupa o saptamana se strecoara si se pastreaza in sticle la racoare si intuneric. Nu stiu (n-am aflat) cat timp poate fi pastrat fara sa-si piarda proprietatile, dar banui ca nu f. mult.
Urzica este o planta bogata in minerale, oligo-elemente si vitamine si stimuleaza flora microbiana din sol si vegetatia. Ca activator de compost, accelereaza descompunerea materiilor organice.
Extractul de urzica este un bun activator de crestere. Favorizeaza fotosinteza, imbunatateste imunitatea, amelioreaza germinatia si efectul de mocirlire (nu stiu cum sa-i spun altfel) pentru inradacinarea arborilor, arbustilor si legumelor repicate.
Sunt recunoscute proprietati insecticide, impotriva purecilor (de plante), acarienilor, moliei marului si gandacului de Colorado.
Extractul se foloseste diluat, 1l la 10l de apa de ploaie sau 2l la 10l de apa de ploaie.

Nina

Chiar omoara ceaiul de urzici musculitele  ???, eu am folosit mai demult urzici macerate o saptamana- 10 zile, si stropit, dar mai mult udat pe post de ingrasamant, insa va zic ca pute rau de tot  :-\ zeama aia dupa fermentare.

myosotis

Cu ceai nu am incercat, dar cu apa de la oparit urzicile (care-i tot o infuzie) vad ca au disparut. Nu stiu pentru cat timp. O sa repet tratamentul regulat sa vad ce se intampla. Efectul solutiilor naturale este cam la jumatate din al chimicalelor si din aceasta cauza tratamentul trebuie repetat mai des.
Extractul de urzica miroase rau. Eu am pus capac la recipient.
Alt insecticid natural:
- 150g ardei iute tocat, se infuzeaza cu 5 l apa. Dupa 10min se strecoara. Cand s-a racit se adauga cateva grame de sapun lichid sau putin lapte si se pulverizeaza pe plante. Are efect impotriva tuturor insectelor.

gomez99

se zice acelasi lucru si despre usturoi. e drept ca asta contine arsenic. da ce sa zic, cit de mult? ca musculita asta o fi ea mica, da pare ruda cu pisica dupa cite vieti are.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Nina

 :D :D :D tocmai de aceea ca are 10 vieti si nu se prea sperie de insecticide, ma intrebam daca chiar au efect zemurile naturale. E o solutie si usturoiul taiat feliute si pus pe pamantul din ghivece, anti viermisori din pamant, se pare ca nici lor nu le place mirosul puternic al usturoiului  :D ( de preferat intr-un spatiu deschis).

myosotis

Catei de usturoi infipti in pamant ajuta si impotriva unor ciuperci care ataca plantele.  Exista si o solutie pe baza de usturoi cu rol de insecticid.
Avantajul la solutiile astea naturale e ca poti sa le folosesti des fara sa umpli totul de chimicale si sa mai distrugi si alte cele. Oricum, pentru culturi intensive (comercializare) nu sunt viabile.

stefana

Quote from: gomez99 on March 07, 2010, 01:03:46 AM
... musculita asta o fi ea mica, da pare ruda cu pisica dupa cite vieti are.
Pe mine ma exaspereaza musculita alba anul asta. Dupa ce mi-a ciuruit frunzele hibiscusilor asta toamna, acum am liniste o perioada (cu tratament aplicat ca la carte) dar cand sa ma bucur ca am scapat, iarasi apar indivizi noi  +hypno . De maine trec pe Actellic  >:D

myosotis

Am stropit in solar cu infuzie de ardei iuti. ;D S-a micsorat considerabil populatia de muste albe.

GetaV


Nicol Caloian

Cu actelic am dat si eu. Sunt la al doilea tratament, dar tot se mai vad cateva, oricum f putine. Poate dupa al treilea sa sper ca scap.

stefana

Am citit in prospectul lui ca are persistenta indelungata si nu ar fi nevoie de o reaplicare ( nu prea curand  >:D ).

Nicol Caloian

Pai daca-mi amintesc bine, si pentru asta se recomandau trei aplicari la interval de 7-10 zile.

myosotis

Quote from: GetaV on July 11, 2010, 10:49:41 PM
Nu te-au luat de ochi ???
Mustele, da  ;D Cu ardeiul mi s-a astupat nasul  :D :D M-a innecat ca si spray-ul de furnici  pe care l-am inhalat din greseala, de nervi ca nu dispareau furnicile din baie.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: einsteinitza on July 14, 2010, 10:06:16 AM
Myo, Fendona :D ;)

??? pentru furnici ? Se gaseste la magazin ? Am turnat si motorina pe traseul lor, dar dupa un timp apar iar, pentru ca vin de afara.

einsteinitza

Am mai scris de asta, e pentru insectele de casa, furnici, mute tantari, dai pe talpa casei si pe tocurile usilor geamurilor, nu mai misca nimic 90-120 de zile. Nu-ti mai trebuie aparate si alte alea. Nu e toxic pentru om si animale cu sange cald.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Anunt important  :D - dupa ce am stropit in solar cu infuzie de ardei iute, in urmatoarele 2-3 zile mai erau musculite albe; dar, dupa o saptamana disparusera fara urme. Nici acum nu au mai aparut.
Am pus 50g de ardei iuti rosiii, uscati, tocati marunt impreuna cu semintele, la 5 l de apa.

gomez99

am verificat si eu la rosiile de ghiveci. vre-o 5 ardei iuti la 1 l de apa + niste resturi de tutun. stropit trei zile la rind. ghiveciul martor are rosia aprope decedata. daca o scuturi zboara albituri din ea ca petalele de cires primavara. cel tratat cu ardei mai are una-doua zburatoare, rezultat comparativ cu cel tratat cu actelic.
da e nasol daca iti intra in nas....
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Elimina raceala instantaneu ;D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro