Pages: 1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomi Altoiti Kaki  (Read 48048 times)
popgeo
Roza

« Reply #50 on: December 18, 2009, 07:26:19 PM »

Ati, daca  ai deja pomi care fructifica in gradina, poate faci ceva butasi  si ne vinzi si noua...

popgeo
asa este sunt tare dulci asa am si eu an gradina deja le-am luat jos tot fructul  ca altfel cand angheata nu prea se poate tine an casa aici doar se coc .
Mai am   vreo 3 bucati mari dar astea anca nu sunt coapte total dar astea nu au seminte  doa un interior super  cand este copt ca o pasta de ciocolata  Grin Grin Grin

ati
Roza

Satu Mare

« Reply #51 on: December 18, 2009, 11:30:45 PM »

Din pacate
Nu este nimic langa el  :'(

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/
popgeo
Roza

« Reply #52 on: December 30, 2009, 01:01:49 AM »

Ati,

Incearca sa faci butasi  cu un agent de inradacinare.  Stii cumva daca al tau e altoit sau e direct pe radacina nativa ?

ati
Roza

Satu Mare

« Reply #53 on: December 31, 2009, 12:18:20 AM »

popgeo
Din pacate nu se vede pe ea daca era altoit are cam 2 metri este tare slabanoaga

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/
popgeo
Roza

« Reply #54 on: January 01, 2010, 02:04:01 AM »

popgeo
Din pacate nu se vede pe ea daca era altoit are cam 2 metri este tare slabanoaga

Nu conteaza... tu incearca sa faci citiva butasi din ramuri laterale si daca  iese, probabil  vor fructifica mai repede decit din semintze... Eu m-as abona deja la un butas inradacinat..;-)

La multi ani !!

Gxgeorge
Lalea

« Reply #55 on: January 10, 2010, 10:27:03 PM »

Sunt tare nerabdator sa-mi comand si eu cativa copacei de kaki, din toate ofertele gasite pe net cea mai buna mi s-a parut cea de la viragrios, singura problema e ca nu le pot accesa site-ul, imi spune ca acesta este in constructie. Nu vreau sa aman prea mult comanda pt ca am inteles ca acestia se planteaza inainte de a le da mugurii. Acum vreo doi ani am incercat sa obtin cateva plante din seminte, din pacate fara reusite.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #56 on: January 19, 2010, 10:23:27 AM »

din pacate sa stii ca butasii nu rezista , niciunul din soiurile "pure" nu rezista ,doar butasit pe dios. lotus  si in cel mai rau caz pe virginiana ar fi ceva corect

popgeo
Roza

« Reply #57 on: January 19, 2010, 11:18:37 PM »

din pacate sa stii ca butasii nu rezista , niciunul din soiurile "pure" nu rezista ,doar butasit pe dios. lotus  si in cel mai rau caz pe virginiana ar fi ceva corect

Vrei sa zici altoit pe diospiros Lotus  sau pe Virginiana ?   Stii cumva care sint cauzele pt care nu rezista butasii ?

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #58 on: January 19, 2010, 11:27:20 PM »

uff ar fi sa frunzaresc iar netu dupa motive , stiu ca multi prefera ptr : rez la boli , la seceta , la frig si la fructificare

si ar mai fi ele multe si marunte Cheesy

Quote from: Viragrios Ramona Cacinschi
Buna, tuturor! Probabil unii ma cunosc deja, intrand pe site-ul nostru (promit ca voi rezolva problema site-ului cat de rapid posibil!!) sau comunicand cu mine telefonic.
Sincer, am primit zeci de telefoane zilele acestea, cerandu-mi-se informatii despre pomii din specia Kaki - diverse soiuri. Noi l-am introdus in tara in 2006 (zona Snagov, langa Bucuresti), unde a intrat in productie in al doilea an de la plantare. Este vorba de soiul Tipo, care rezista pana la aprox. -15 grade C. Am punctat si pe soiul Rojo Brillante, de origine spaniola. Am constatat ca deja s-a discutat despre acest soi pe forum. Este putin mai sensibil la frig decat Tipo, de aceea necesita, mai ales in prima iarna, acoperire (cu o panza subtire). Intr-adevar, pomii din specia Kaki se aclimatizeaza ceva mai lent, intrand in vegetatie chiar si la 4 luni de la plantare (ma refer la plantarea efectuata in luna martie).
Am primit un telefon zilele acestea solicitandu-mi-se informatii despre "curmalul" Kaki!!! Nu este un curmal! E un pom fructifer obisnuit. Ca aspect, puietul seamana cu unul de prun, iar fructele cu niste "rosii" de culoare galbena sau orange intens, in functie de soi.
Cand se va ameliora site-ul nostru, veti gasi acolo informatii pretioase referitoare la aceasta specie, sectiunea fructe minore.
Promit sa revin! Si sincer ma bucur de discutia iscata aici!
Cat despre pret, nu vreau sa comentez ce se intampla in tara, cu diversii revanzatori ce furnizeaza naivilor informatii false! Noi avem impacarea ca il tratam ca pe un pom fructifer normal, la un pret de bun simt.
Astept cu nerabdare postarile ulterioare si voi adauga informatii despre kaki din propria-mi experienta (am plantat destui, am curatat, ingrijit si tratat in pepiniera un nr. de aproximativ 200 de puieti in vara trecuta).

Va salut,

Ramona

din cate tin minte e singurul kaki care rezista pina la -25 C sper sa nu ma insel Smiley

popgeo
Roza

« Reply #59 on: January 19, 2010, 11:47:26 PM »

Sint mai multe soiuri care rezista pina la  minus 20-25  grade. N ustiu cit sint de disponibile in Romania, dar sint unele care provin de la rusi care ar trebui sa fie foarte rezistente.  Am sa incerc sa le gasesc macar denumirea.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #60 on: January 20, 2010, 12:05:34 AM »

a doua tara "producatoare" de soiuri de kaki > Ucraina

Rosseyenka (=Russian Beauty): D. kaki x D. virginiana,Jalta, Ukra
Nikitskaya (=Nikita's Gift=): (D. kaki x D. virginiana) x D. kaki,Jalta, Ukraine
Izobilnaya : Ukraine
Hybrid F 1648 :Ukraine
De exemplu, soiurile de Nikita Botanical Gardens: "Rossiyanka (temperaturi absolute minime -27C)," Nikitskaya "(pentru -24C)," Mount Goverla "(pentru -25C)," Mount Roman-KOSH "(pentru -25C), .

hapylica
Roza

slobozia

« Reply #61 on: December 08, 2010, 11:33:58 PM »

Din surse sigure vom avea pomi de cumparat in primavara de la viragrios,asa ca pregatiti banii!In toamna nu au avut de vanzare sau nu se planteaza toamna ,nu stiu ???Eu caut samburi de kaki si nu gasesc.
Ati ,vecinii tai ce fel de kaki au?

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #62 on: December 08, 2010, 11:36:35 PM »

ti am dat pm cu sursa ,  legat de viragrios , ramane de vazut daca sunt asa de rezistenti , eu am ramas cam socat de cam cat de mare e "pepiniera" care vorba vine are 2 m patrati, dar daca se arata semne bune la primavara mai cumpar daca nu renunt la viragrios ca am deja experiente negative cu ei hammer

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #63 on: December 09, 2010, 07:29:50 AM »

Kaki vor avea si la Agronomie Bucuresti in primavara. Wink

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #64 on: December 09, 2010, 06:50:55 PM »

pretul ?

einsteinitza
Moderator

« Reply #65 on: December 09, 2010, 09:09:26 PM »

Preturile nu sunt mari.
Eu am luat kiwi Hardy cu 30 lei medii ca marime si cu 50 cei mari.Deci, preturi acceptabile.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #66 on: December 09, 2010, 09:11:33 PM »

vand si prin posta romana ?

einsteinitza
Moderator

« Reply #67 on: December 09, 2010, 09:29:04 PM »

Nu, dar se gaseste vreun uflet milostiv Wink Cheesy

hapylica
Roza

slobozia

« Reply #68 on: December 10, 2010, 05:24:38 PM »

Kaki vor avea si la Agronomie Bucuresti in primavara. Wink
La Semperflorens sau la Agronomie direct ?Au magazin de vanzare cei de acolo? Huh?

einsteinitza
Moderator

« Reply #69 on: December 10, 2010, 05:44:23 PM »

Agronomia mai face din cand in cand pentru vanzare , ei au in livada si periodic scot si la vanzare. Cand am fost sa iau kiwi, am vazut livada si am mancat kiwi culesi de mine de acolo.Erau atat de dulci si de parfumati, parca erau alta specie fata de cei din magazin.De kaki mi-au spus ca nu mai au, dar vor avea in primavara.Va tin la curent. Ne anunta studentul meu Wink Cheesy

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #70 on: December 10, 2010, 05:53:23 PM »

Mai mituieste-l pe student cu vreo prajitura sa spuna ce noutati vede pe acolo, indiferent ce noutati sunt! Grin

einsteinitza
Moderator

« Reply #71 on: December 10, 2010, 06:57:58 PM »

Cheesy Cheesy Lasa ca e mituit tot la doua zile, poate sa faca si el ceva pentru noi. >Cheesy

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #72 on: December 10, 2010, 08:22:45 PM »

Daca-l trimiti la mine, ca stau aproape, s-ar putea sa nu mai fie nevoie de prajituri. Il motiveaza fetele, iti garantez... dans
Spune tot!

einsteinitza
Moderator

« Reply #73 on: December 10, 2010, 08:41:46 PM »

Aici ai un punct forte, ca e la faza fetelor. >Cheesy

hapylica
Roza

slobozia

« Reply #74 on: December 10, 2010, 08:47:42 PM »

O trimit si eu pe fiimea ca-i la ASE sa-l motiveze Cheesy."Mate" (ai numele prea lung)sa-l intrebi daca la primavara vor avea si pawpaw si cam la ce preturi!Si kaki cam cat va costa sa putem alege varianta mai ieftina.Multumim si ne bazam Respect

Pages: 1 2 [3] 4   Go Up
  Print  

Jump to: