Pages: [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomi Altoiti Kaki  (Read 47023 times)
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« on: March 14, 2009, 06:19:18 PM »

Buna , are cineva idee de unde se poate lua la un pret bun un pom altoit de fructe KAKI , cele nonastringente , am gasit pe okazii dar e cam exagerat pretul/
Va multumesc

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #1 on: March 14, 2009, 06:23:57 PM »

stii pe cinava care a obtinut fruncte la noi? kakiul are nevoie de un timp lung de coacere, deci de o vara mai lunga decit media de la noi.

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #2 on: March 14, 2009, 06:46:49 PM »

da este unu pe okazii care cica are la vanzare la 1 mil si sunt sanse de coacere

PS

Light: Does best in full sun.
Moisture: Needs well drained, slightly acid soils, but they can tolerate a wider variety of conditions than most fruit trees. Kaki persimmons are drought tolerant.
Hardiness: USDA Zones 7-9. Can stand winter temperatures as low as 0ºF, (-17ºC) yet they need only a short chilling period (100-200 hours below 45ºF) (7ºC). They are rarely bothered by diseases or pests, but sometimes scale insects can weaken trees. Control with horticultural oil spray.
Propagation: Buy selected varieties on grafted stock. It is often used as root stock for oriental persimmon cultivars. Once established, they need minimal care and require little or no pruning. Fertilize three times a year as you would for other fruiting trees.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #3 on: March 14, 2009, 07:06:18 PM »

sau poate se mai baga cineva sa luam mai multi poate ii lasa la 50 lei ca asa as lua unu

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #4 on: March 14, 2009, 08:03:06 PM »

eu stiu ca in japonia nu sint livezi de kaki in zona tokyo si tokyo are ierni mai blinde ca la noi. da asa, unu, de fason, merge. da poate gasim seminte?

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #5 on: March 14, 2009, 08:08:31 PM »

cam aiurea , Cheesy , cele fac seminte sunt f astringente (gura punga) si cele non sunt seedless  Undecided

I-am dat 60 lei da cica negociaza de la 5 in sus

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #6 on: March 14, 2009, 08:22:41 PM »

si 60 e mult, in conditii de cultura experimentala.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #7 on: March 14, 2009, 08:28:53 PM »

a zis ca la 5 buc pretul e 80 ....mai caut  ....aici e scump halatul

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #8 on: March 14, 2009, 08:53:16 PM »

s-ar putea sa ramina cu ei. mai cauta-l peste o luna sa vezi ce zice.

ati
Roza

Satu Mare

« Reply #9 on: March 15, 2009, 10:38:27 AM »

Na
 Barbatii tari
Ia sa vedeti una de 150- cm
 cam 40 de euroi  in germania .
Daca vrea cineva ai dau adresa si sa nu uitam taxa postala Grin   http://i24.ebayimg.com/01/i/001/38/9c/e091_1.JPG

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #10 on: March 15, 2009, 10:40:15 AM »

draga ati noi incercam sa scadem de la 1 mil la mai putin si tu vii cu ~40 euroi  :-[  ideea e ca pot fi si seminte

ati
Roza

Satu Mare

« Reply #11 on: March 15, 2009, 11:20:29 AM »

Eu vam inteles total
Numai voi nu intelegeti ca nimeni nu prea are chef sa munceasca pe  bani marunti .
Dar sa va spui si eu o poveste
 Am luat acu cativa ani buni niste seminte cam la 15 euro era pe atunci 10 seminte .
Au si ramas din ele cam 3 bucati adica trei copacei care dupa 4- 5 ani anca tot la marimea de 50 cm sunt
Am vazut la vecini la niste cunostinte niste copaci mari cam de 3 metri plin de fructe  si am intrebat cati ani au  doamna respectiova asa a cumparat casa  da zice ca nu face fructe numai de vreo 9 ani .
Rezistenta la frig este totala ca a prins si -28 de grade si nu a patit nimic acum eu va spun numai ce am reusit sa obtin de la dansa .
Ce sa va spun fructele era cam diferit ce se gaseste pe la noi la magazin in privinta gustului ca era mult mai dulce .
Am vazut si eu de vanzare  tot la vecini dar nu la firme  am si scris domnului si mi-a povestit ca face fructe cam dupa 7-10 ani si trebuie sa fie planta robusta numai ca atunci este cam greu de transportat asa ca am cazut in capcana 21 .
De aici am luat consecinta ca trebuie luat una de 3-4 ani si dupa aceea urmeaza asteptarea cea lunga
Exact ca si la oliva si acolo planta face fruct cam la 10 anisori dar stiiti cat traieste planta  Grin Grin Grin

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #12 on: March 15, 2009, 11:29:54 AM »

si 60 lei ptr un pom nu se pare onorabil avand in vedere ca e doar de 1m si e altoit > de aici deci are n bucati raportat doar la unu "mama"

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #13 on: March 15, 2009, 12:52:35 PM »

ati, ai dreptate, da noi acum nu gindim in termeni de productie, ca eu probabil as fi unul dintre primii cumparatori de kaki, ci in termeni de dambla. cel putin in ceea ce ma priveste. ca sa pun asa, de fason, un pom in curte si sa traiesc inca 10 ani sa il vad pe rod, stiu eu, parca n-as da 60 ron. altfel, sigur, ca daca faci un calcul economic, poate...

mihail
Guest
« Reply #14 on: March 15, 2009, 01:16:47 PM »

nu inteleg ce-i cu kaki-ul,ce face,m-am uitat la poze ca gaina-nlemne si degeaba.Din asta se fac hainele pt. armata ? Grin
myky
Guest
« Reply #15 on: March 15, 2009, 01:51:26 PM »

pai, in afara de dambla, asa cum a zis gomez ( asa cum e si cazul meu), se mananca pe post de fructe.
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #16 on: March 15, 2009, 05:05:39 PM »

am auzit de el si nu ma manca in palma dar zilele trecute am mancat prima oara un fruct.......sublim...si hatz repede la search de pomi altoiti ...am gasit doar ca pentru "experiment" e cam mult 100 ron cit vroia ala initial

popgeo
Roza

« Reply #17 on: April 01, 2009, 06:28:04 PM »

am auzit de el si nu ma manca in palma dar zilele trecute am mancat prima oara un fruct.......sublim...si hatz repede la search de pomi altoiti ...am gasit doar ca pentru "experiment" e cam mult 100 ron cit vroia ala initial

Cu grija insa, pt  ca sint  de N feluri, e bine sa intrebati  in detaliu despre cei soi e vorba. Cele astringente sint si alea foarte bune de mincat dar dupa ce da prima bruma pe ele.  Sint si soiuri care se coc mai devreme decit octombrie/noiembrie.  Alea are fi mai de dorit.
Preferabil daca stiti pe careva care are pomii in gradina se merita facuti butasi.

In engleza se numesc Persimmon, sau latina..Diospyros

Aici un link cu citeva detalii...
http://en.wikipedia.org/wiki/Persimmon

Sint de doua tipuri  Asiatic si American ....Diospyros kaki cel asiatic si Diospyros Virginiana cel american .

Ce american este cel care este rezistent la frig, dar face fructe mai mici dar mai aromate.  Exista hibrizi care  sint si rezistenti  la frig si fac si frcute mari si se coc timpuriu dar trebuie stit exact denumirea soiului si o sursa de incredere.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #18 on: April 01, 2009, 06:32:45 PM »

mersi popgeo , cautaaaaaaat destul aflat si de una si de alta , acum am gasit seminte in italia pe care le-am comandat e un pachet de 8 soiuri .Cheesy
ideea e ca m-ar fi incantat ideea dar si 1 mil bucata si minim 5 ..........

myky
Guest
« Reply #19 on: April 01, 2009, 06:35:12 PM »

si eu tot de cel american stiam ca rezista.
 cred ca am vazut odata pe 'ocazii' de vanzare.
popgeo
Roza

« Reply #20 on: April 01, 2009, 06:36:59 PM »

Aici o lista si ceva caracteristici cu varietati cultivate in SUA.

Fuyu
  Medium-large; tomato-shaped
  Mid- to late

Reddish orange fruits with sweet, crisp, mild-tasting flesh can hold on
trees for up to two months. The most popular nonastringent variety, but
hardy to only 15°F.

Hana-Fuyu
  Very large;  round
Midseason
Reddish, juicy fruits with sweet, dark orange flesh  on a dwarf tree.

Hana-Gosho
  Large;  flattened
Midseason
Orange fruits with sweet, crisp flesh with  streaks of cinnamon brown. Large tree.

Ichi Ki Kei Jiro
  Large;  flattened
Early
Orange, sweet fruits mature earlier than Jiro on a  dwarf tree. Hardy to 0°F.

Izu
  Medium-large;  round
Early

Orange-red fruits with sweet, pale orange flesh. Earliest ripening of
nonastringent types. Recommended for the Gulf Coast. Dwarf tree.

Jiro
  Large; round
Midseason
Orange fruits are  sweet and mild tasting. Similar to Fuyu but has larger, flatter fruits.  Hardy to 0°F.

Suruga
  Large; round
Late
Red fruits with  sweet flesh. Late ripening. Recommended for the Gulf  Coast.

Astringent Varieties: Eat only once soft-ripe

Eureka
  Medium; tomato-shaped
  Midseason

Reddish orange fruits with firm, light yellow flesh. A prolific, heavy
bearer that starts bearing early (in the third year). Recommended for
the Southeast.

Giombo
  Large;  conical
Midseason
Yellowish orange fruits up to one pound, less  sweet than Saijo.

Great Wall
  Small; flattened
Early
Orange  fruits with sweet flesh. Hardy to 0°F.

Hachiya
  Large;  conical-acorn
Early
Orange-red fruits with sweet, smooth-textured  flesh. The standard commercial variety in California. Fruits drop if tree  is stressed or excess nitrogen applied, but store well.

Hardy Russian
  Small; pointed base
Very early
Golden fruits have soft,  melting flesh when fully ripe. The most cold-hardy Asian variety, to  -15°F.

Hira-Tanenashi
  Medium; flattened
Midseason
Fruits  are similar to Hachiya but very slow to lose astringency. Popular in  Japan. Thick skin, tends to be seedless.

Korean
  Medium;  flattened
Midseason
Orange fruits have s taste when fully ripe. A  productive bearer. More cold-hardy than most Asian varieties, to  -10°F.

Saijo
  Medium; egg-shaped
Early

Yellowish orange fruits with sweet, orangish, mostly seedless flesh.
Excellent flavor. Skin resists cracking. Dries and stores well.

Sheng
  Large; flattened  and ribbed
Late
Sweet, orange fruits dry well. Trees are similar to  Hana-Gosho but more dwarf.

Tamopan
  Medium-large; round with  turban-like ridge
Late
Reddish orange fruits with light yellow,  sweet, juicy, slightly stringy flesh and thick skin. Large  tree.

Tanenashi
  Large; heart-shaped
Mid- to late
Light  reddish orange fruits with pulpy yellow flesh. Good for drying. Small  tree. Drops fruits easily if stressed.

Early Golden
  Medium;  round
Early to midseason
Yellowish orange, sweet fruits. Usually  seeded. Self-fruitful, but more productive with pollinator variety. Larger  tree than Asian varieties. Most widely planted American persimmon. Hardy  to -25°F.

Garretson
  Small to medium; round
Early
Seedling  of Early Golden with similar characteristics but ripens earlier and  requires pollinator variety to set fruit.

John Rick
  Very large;  round
Late
Orange fruit and red, pulpy flesh used for canning.  Productive, early and hardy to -25°F. Needs a pollinator variety.

Meader
  Medium; round
Early
Orange, sweet fruits tend to  be seedless. The hardiest persimmon, to -30°F. Self-fruitful, but does  best with a pollinator.

popgeo
Roza

« Reply #21 on: April 01, 2009, 06:40:56 PM »

Si inca ceva,  majoritatea  sint  pomi sau femela  sau masculi. Exista si  din cei care sint ambele,  asa ca din pomii femela o sa exista productie de fructe si cei masculi vor fi numai pt polenizare.
 Deci cu grija inainte sa luati si puneti intrebari cit mai multe.

Daca tipul care vindea pomi kaki la 100 de lei si minimum 5 bucati  avea  un soi foarte bun care e autofertil  si rezistent la frig si fructe mari si dulci  nu e scump.
Daca are din aia care sint mai cu cintec.....e altceva.  In ceea ce priveste soiurile de pomi, pretzul e pe un loc mai putin important. Ca ideea din semintze cresc incet, dar depinde de soi... pina la urma prima chestie e sa fie rezistent la ger, a doua sa fie o varietate decenta, a treia sa  fie suficient de mare incit sa faca fructe in urmatorii 2-4 ani. Apoi e pretzul.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #22 on: April 21, 2009, 06:13:57 PM »

am gasit o oferta super de la distribuitor cu "pedigree" kaki tipo si roja brillante la 17 lei firu si au pe stoc . aviz interesati , adresa pe PM sa nu suparam pe nimeni.

myky
Guest
« Reply #23 on: April 21, 2009, 06:32:00 PM »

zici ca rezista sigur peste iarna?
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #24 on: April 21, 2009, 06:33:58 PM »

KAKI (Diospyros kaki L.F.)

Tehnici de cultură                 

Kaki este o plantă mediu rezistentă la minimele din timpul iernii, suportând chiar şi -15°C, dar susceptibilă la vânturile puternice mai ales pe timpul verii şi toamnei când greutatea fructelor poate provoca rupturi ale ramurilor şi leziuni ale fructelor.
Terenurile cele mai favorabile culturii sunt cele de mixtură medie, profunde şi bine drenate chiar dacă se poate adapta şi celor argiloase.
Kaki este propagat prin altoire. Aproape toate plantele sunt altoite pe Diospyros lotus, deoarece acesta prezintă o rezistenţă semnificativă la temperaturile joase de pe timpul iernii şi la secetă. De asemenea, Diospyros lotus prezintă un aparat radicular profund şi nu produce lăstari la bază.
Kaki este considerat un soi rustic deoarce este susceptibil la puţine averse.

Pages: [1] 2 3 4   Go Up
  Print  

Jump to: