Miceliu

Started by Anonymous, June 07, 2006, 03:19:39 PM

Previous topic - Next topic

Felix

#15
Nu v-ati uitat cu atentie la imagini..nici macar Sylvanul nu are 100% automatizat tot fluxul de productie.

Da, se pot face automatizari..pe sectoare..apoi se pun toate acestea cap la cap si iese un flux tehnologic complet.
Nu se poate scoate factorul uman in totalitate din ecuatie...undeva tot mai este nevoie de el :) miceliul[/quote]

..aici insa nu mai exista tema de discutie...miceliul nu creste in 5 ore, nu este o substanta ci un organism viu, de care trebuie sa ai grija..sa nu se imbolnaveasca si sa creasca sanatos :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

vpopa

#16
Toate operatiile:umectare,amestecare-omogenizare,sterilizare,inoculare se fac intr-un singur tank.Dupa toate aceste operatii, amestecul inoculat se introduce in pungi cu filtre si se duce in camera termostatata pentru incubare.Incubarea se realizeaza in aprox.7zile.

IONUT

#17
Tre sa clarific o informatie : cele 5 ore la care m-am referit mai sus sunt aproximative in sensul ca poate vor fi 4 sau 7, si cuprind totul fara incubare, incubarea durand aproximativ doua saptamani.

Felix

#18
Asta e cu totul altceva :))
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lod

#19
Hai sa va dau si eu un sfat - Ionut, Tommi & comp.- produceti ciuperci la modul serios, faceti marketing la modul serios si apoi puteti visa si la OZN-uri. A face miceliu nu este la indemana oricui. Fac unii de ani buni numai miceliu si tot mai au mult pana departe - fac altii ciuperci de ani buni si la fel ... e cale lunga, dar sa le faci pe amandoua deodata trebuie sa ai multa  multa multa experienta si sa fii "bazat" financiar.
 Acum sa nu credeti cumva ca vreau sa va tai elanul - visati frumos - dar aveti grija cand va veti trezi...

tomi01_2000

#20
pasul mic al omului a fost intotdeauna pasul mare al omenirii!!
In plus pot sa spun ca personal - interesul este  reprezentat in mod deosebit de ciuperca in sine, nu de masa monetara pe care o poate dizloca productia de ciuperci la intrarea pe piata.
....  mai tarziu, vom putea discuta despre aspectul pietei ...

Deocamdata, despre miceliu este interesant sa vezi ce si cum!!
Un lucru e sigur - daca vrei calitate, poti sa o cumperi de la o firma atestata ISO ... NUTRIMOLD imi spune ceva ... siguranta si garantie pe produs!!

PS daca mai fantazam uneori pe aici e ca sa nu devenim niste batrani ursuzi ... nu pentru ca am fi prea "copii" la minte ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

IONUT

#21
lod, ideea e idee si am dreptul sa o expun,. face parte exact din ceeea ce ne intereseaza pe toti cei ce participam activ pe acest site si pe multii altii. Incerci sa tai, la propriu acest elan dar incerci degeaba. Si ca sa iuntru in amanunte, in cel mai rau caz, exista persoane juridicae internationale care pot furniza partea financiar necesara studiului si realizarii a catorva exemplare, ptr inceput, ptr brevetare internationala, in cele mai importante areale, apoi in pareteneriat se poate trece la realizarea de serie. Asa cum omenirea a realizat atatea lucruri noi, sigur vom putea si noi sa recombinam anumite aspecte tehnice existente deja si nu de ff mare finete, ptr a realiza ... una .. alta.
Sunt atatea lucruri interesante in automatizari, sisteme hidraulice ( eu am folosit doar pana la 300 atmosfere, deci 2-3 atm pot fi tinute in frau - cine stie cunoaste), electronica.. e o minunatie actuala, si .. multe alte domenii tehnice.
lod a scris:
  "... e cale lunga, dar sa le faci pe amandoua deodata trebuie sa ai multa multa multa experienta si sa fii "bazat" financiar"

Soryy , dar n-ai numarat bine, e vorba pe langa cele doua si de a treia - proiectarea ministatiei de miceliu si executarea ei. Din pacate nu pot posta schema acestei instalatii, desi aflata in stadiu de inceput.

IONUT

#22
Oameni buni, observati cu ce "incurajari" sunt intampinate anumite idei. Eu am venit sa discutam o idee, la modul sincer, cu scopul de a ajuta pe toata lumea.

tomi01_2000

#23
Ionut !
- e doar parerea unui om, care nu iti poate afecta in nici un fel determinarea ta de a ajunge la finalul unei idei practice!
 - e ca si cand ploaia ar incerca sa spele interiorul unei pietre ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#24
Mai Ionut...bafta cu "reinventarea rotii", insa nu te mira de reactia oamenilor...ptr ca fiecare are o justificare in spatele vorbelor, justificare care nu este rautate sau invidie sau altceva de acest gen.

In artele martiale ca si in alte discipline spirituale se zice ca atunci cand esti pregatit maestrul va apare,vorbe cu un mare potential de adevar.

Informatie intr-adevar este pe net...ca exemplu am 240 Gb informatii despre fungi numai in pc..nu mai vorbesc de vasta biblioteca personala si cunostintele proprii, insa orice informatie trebuie verificata din cel putin 3 surse diferite pentru a fi credibila...si mai ales trebuie dublata de practica.

Este simplu de facut miceliu...extrem de simplu...de ce nu face toata lumea ???? Ptr ca nu gaseste informatii ? Sau nu e nimeni in stare sa isi cumpere un autoclav ? Nimic mai fals....problema nu sta in cei 2-3 bari la care are loc sterilizarea...in acest domeniu exista riscuri majore, riscuri de care stie foarte bine fiecare producator de ciuperci....mai ales atunci cand da chix cu propria cultura si nu stie cum sa o scoata la capat sau de la ce e problema...

Vorbeam cu cineva despre etapele dezvoltarii ...momentul in care un producator de ciuperci ar putea trece si la productia propriului miceliu ar fi atunci cand procentul de reusita este de cel putin 99% in producerea ciupercilor si bineinteles detine logistica si cunostintele necesare.
Abia atunci este o etapa normala de dezvoltare.

A face o instalatie nu este mare lucru...dar sa ne intrebam de ce nu fac tiganii aparatura medicala ?

Fiecare lucru isi are ordinea si logica sa..sau mai bien zis ..fiecare lucru&informatie la locul si momentul potrivit.

Asta am avut de zis eu..nu vreau sa te descurajez...din partea mea bafta mare si spor la ciuperci :)..doar fii cu bagare de seama sa nu mergi pe poteci infundate si sa iti irosesti timpul si banii aiurea...ar fi pacat.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#25
Quote from: "_Felix"..........atunci cand esti pregatit maestrul va apare,......................
Imi pare normal!
 ... maestria se va simti ... sau va veni de la sine!

PS Azi,  nivelul de pregatire foarte bun si experienta celor care sunt azi pe forum cumulat cu felul direct de a spune lucrurile in fata, te face sa te gandesti bine la orice afirmatie, pentru ca poate fi combatuta practic sau teoretic.
Pentru multi "un sut in fund" - iertata sa-mi fie formularea - e un pas inainte, pentru multi poate fi doar o ofensa, pentru multi poate fi prilej de meditatie, ..... pentru mine - o lectie de viata, pe care o invat cu drag.  .... ceea ce va doresc si voua. ..... Pentru ca noi oamenii invatam inclusiv de la furnici si de la albine ...
 ..... probabil vi se pare copilaresc ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

GALM

#26
La fabricarea miceliului in minilaboratoare proprii sunt anumite riscuri. Dar nu exista profit fara risc. Eu imi fac miceliul, totusi nu este reflectat deloc castigul in situatia financiara (am unele explicatii). Din cand in cand cumpar miceliu de ici-colo, compar rand cu a mea, dar n-am observat nici o diferenta.
Referitor la risc si certificat: Ferma din Codlea avea toate certificatele si totusi a infectat jumatatea tarii. Stiti ca si dupa ce au aflat ca au infectii, mai vindeau puii cu certificat.
Aici intervine o alta problema: ilegalitatea. Si consider o problema serioasa.

IONUT

#27
Quote from: "_Felix"Mai Ionut...bafta cu "reinventarea rotii", ...
..... ......
..doar fii cu bagare de seama sa nu mergi pe poteci infundate si sa iti irosesti timpul si banii aiurea...ar fi pacat.

Oare menirea acestui forum care ar fi ?? -  ma-ntreb uneori. Nu ptr a indrepta potecile noastre gresite ?  De ce nu "mergeam pe poteci infundate" si cand postam scheme de automatizari a anumitor instalatii ? atunci nu erau din start poteci infundate ..atunci se discuta problema ..se analiza partial, aparteau idei noi , dar nu ca acum,... din start nu se poate.

Ba sunt riscuri, ba sa nu pierzi banii, ba n-ai certificare .. ba e greu ... nu sa nu te-apuci, asta-i concluzia, dar n-a zis nimeni oare cum s-ar face totusi, .. nu pe forum.

Iar cu banii .. are fiecare grija cum si-i administreaza.. oricum multumesc de grija.

P.S. M abatea si pe mine gandul samut subiectul dar nu aici in ascunzis ci in sectiune "Miceliu". Ce e asa mare secret sa-i spui omului ca nu si nu.

tomi01_2000

#28
Quote from: "GALM".............
Referitor la risc si certificat: Ferma din Codlea avea toate certificatele si totusi a infectat jumatatea tarii. Stiti ca si dupa ce au aflat ca au infectii, mai vindeau puii cu certificat.
Aici intervine o alta problema: ilegalitatea. Si consider o problema serioasa.
asta cu infectia e preluata din ziare ... si e cu totul altceva!
 pandemia de care se tot vorbeste e doar o scuza in fata unor profituri imense (substantele de dezinfectat nu sunt altceva decat spuma de la detergenti, in plus gripa aviara nu prea e chiar asa de prezenta) ...
Asa ca ... puii adusi de afara erau sanatosi in timp ce ai nostri erau bolnavi ... asta in timp ce pandemia care ne ameninta era la scara planetara ...
Sunt ff multe aspecta de luat in seama in exemplul tau, insa nici unul nu se pupa cu faptul ca legat de miceliu ai putea da o tulpina chircita sau fara randament ..
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#29
Ionut..scopul acestui forum este de a ajuta producatorii de ciuperci sa produca mai mult si mai bine CIUPERCI.

Nu te supara degeaba :)

Libertatea informatiei...e buunna..dar daca ar sti toti si ar face toti ce faci tu,de ex, si ciupercile ar fi ca graul, in cantitate si pret...ar mai fi rentabil sa faci ciuperci ?

Ps.Sectiunea asta se numeste "Ciuperci si miceliu"..cea de care vorbesti are scop publicitar ptr producatori&comercianti de miceliu.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci