A vinde sau a nu vinde - En Gross

Started by Felix, April 04, 2006, 09:42:18 PM

Previous topic - Next topic

Atila

#15
Da, ai dreptate Felix. Eu as spune, in completare, ca unii incearca cu buna stiinta sa se foloseasca de lipsa ta de timp, de retea de distributie sau pur si simplu de productia ta ca sa isi faca afacerea.
Poate fi insa si situatia in care cel care are un credit contractat este nevoit sa isi faca pretul tinand cont exact de rata la banca, de dobanda, de toate celelalte elemente de cost si este nevoit sa se confrunte pe piata cu cineva care are banii si chiar si fara sa vrea neaparat sa te scoata de pe piata in situatia imaginata de tine va vinde mai ieftin pentru ca nu are costurile tale...
Dar problema cu formarea pietei si "adormirea ratiunii" celui care cultiva ciupercile este cat se poate de serioasa si este bine sa tinem cont de ea... Solutia poate fi una de compromis, in sensul de a opta pe cat posibil pentru vanzarea catre supermarketuri (si aici nu este nevoie de intermediar) si eventual o cooperare cu o firma de distributie produse alimentare.

IONUT

#16
Da'...am mai citit o dată asta...parcă  :))

tomi01_2000

#17
Quote from: "atila"...................................................... Solutia poate fi una de compromis, in sensul de a opta pe cat posibil pentru vanzarea catre supermarketuri (si aici nu este nevoie de intermediar) si eventual o cooperare cu o firma de distributie produse alimentare.
..... eu vad ca o solutie de iesire din impas un magazin propriu, cu desfacere directa ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Atila

#18
da, mi se blocase calculatorul si am mai dat un send... scuze. (pe de alta parte, repetitia este mama invataturii!)

Anonymous

#19
Cel mai greu din toate astea e sa ai ce vinde.
Pana vezi marfa e drum lung si anevoios.

lod

#20
Quote from: "Ender"Cel mai greu din toate astea e sa ai ce vinde.
Pana vezi marfa e drum lung si anevoios.
Ai sa ajungi cindva la concluzia ca cel mai greu e sa vinzi marfa. Deja sunt multi producatori de ciuperci, mai mari sau mai mici, care incep sa se bata pe "piata", indiferent daca e vecinul de peste drum sau cel mai tare supermarchet. De pret nici nu mai spun - sunt "producatori" care vind caserola de 0,5 Kg cu 2,9 RON. Va mai arde de facut ciuperci?

Felix

#21
Gresit..cel mai greu e sa vezi marfa :)))
Personal vand cu 80.000 kg..indif de cantitate...unii merg  pana la 100.000 si cunosc multi de astia..

Daca cobori prea mult pretul ..ia fa un mic calcul de rentabilitate sa vezi unde ajungi..pasi siguri spre faliment...sau spre munca voluntara...la pretul de care vorbesti.
Apropo...sunt "ciupercari" care vand un pic mai ieftin ca mine..si ghici...oare de ce oamenii cumpara ciuperci tot de la mine intr-o lume in care pretul se presupune ca este cel mai important argument ?...Pentru ca de fapt exista argumente mai importante decat pretul...iar daca stii sa le identifici si sa le exploatezi in folosul propriu..ai castig de cauza.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lod

#22
Quote from: "_Felix"Gresit..cel mai greu e sa vezi marfa :)))
Personal vand cu 80.000 kg..indif de cantitate...unii merg  pana la 100.000 si cunosc multi de astia..

Daca cobori prea mult pretul ..ia fa un mic calcul de rentabilitate sa vezi unde ajungi..pasi siguri spre faliment...sau spre munca voluntara...la pretul de care vorbesti.
Apropo...sunt "ciupercari" care vand un pic mai ieftin ca mine..si ghici...oare de ce oamenii cumpara ciuperci tot de la mine intr-o lume in care pretul se presupune ca este cel mai important argument ?...Pentru ca de fapt exista argumente mai importante decat pretul...iar daca stii sa le identifici si sa le exploatezi in folosul propriu..ai castig de cauza.
Te inseli. Daca ai face 5000 Kg/saptamina - ai mai sta batos pe piata cu 80000 lei Kg ? Eu te asigur ca nu. :wink: Cum ai proceda, lasind "povestile" la o parte?

Felix

#23
Ma "asiguri" gresit..daca as face 10.000 kg/saptamana si tot nu as cobora pretul ...si stii de ce ? Pentru ca piata trebuie dezvoltata in acelasi ritm cu productia altfel apar probleme..mari probleme.
Eu mi-am expus punctul de vedere si personal nu ma intereseaza cu cat vand altii si cat vand.
Fiecare om are alte probleme..ce e mai greu pentru unul poate fi mai usor pentru altul...Personal nu ma intereseaza o expansiune absurda....ar insemna ca la un moment dat sa devin sclavul ciupercilor :)) si nu imi doresc asta...iar ca sa faci supraproductie si sa vinzi in pierdere pe urma..sau cu un pret care abia iti permite recuperarea cheltuielilor de productie..nu mi se pare o strategie comerciala prea buna.
Ar mai fi strategia pretului mediu..insa daca azi vinzi scump si maine ieftin..pe urma iar scump..ce parere crezi ca vor avea clientii ??
In nici un caz una buna....
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lod

#24
Quote from: "_Felix"Ma "asiguri" gresit..daca as face 10.000 kg/saptamana si tot nu as cobora pretul ...si stii de ce ? Pentru ca piata trebuie dezvoltata in acelasi ritm cu productia altfel apar probleme..mari probleme.
Eu mi-am expus punctul de vedere si personal nu ma intereseaza cu cat vand altii si cat vand.
Fiecare om are alte probleme..ce e mai greu pentru unul poate fi mai usor pentru altul...Personal nu ma intereseaza o expansiune absurda....ar insemna ca la un moment dat sa devin sclavul ciupercilor :)) si nu imi doresc asta...iar ca sa faci supraproductie si sa vinzi in pierdere pe urma..sau cu un pret care abia iti permite recuperarea cheltuielilor de productie..nu mi se pare o strategie comerciala prea buna.
Ar mai fi strategia pretului mediu..insa daca azi vinzi scump si maine ieftin..pe urma iar scump..ce parere crezi ca vor avea clientii ??
In nici un caz una buna....
Teoretic ai dreptate. Incearca practic sa vinzi 100 - 200 Kg /zi macar si apoi .... Scuze, ma grabesc!

Felix

#25
Da..sa fii disperat sa vinzi cantiatea asta si sa nu ai cui..adika sa fii nevoit sa "descoperi" piata intr-adevar este o problema.
Eu vorbeam despre dezvoltarea productiei in paralel cu piata.
In orasele mari piata nu este o problema..mai greu e la tara..
Sa nu zici ca e greu sa vinzi marfa intr-un oras cu cateva sute de mii de locuitori  ...nu mai vorbesc de Bucuresti..unde se vand tone de ciuperci pe zi..nu pe saptamana...
Piata este langa noi ...nu aiurea...Ce-i drept ..pentru unii e aproape imposibil sa isi vanda marfa.Ce i-as sfatui eu pe acestia...angajati-va agenti comerciali competenti si nu va zgarciti.
Un bun vanzator te poate ajuta enorm...marfa nu se vinde singura ...omul o vinde.

Ps. Apropo..singura mea problema cu vanzarea ..e in ultima zi a saptamanii..atunci, indif de cantitate..stau linistit acasa ca stau bine :))))
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

vpopa

#26
Daca ai o anumita suprafata destinata fructificarii (mai mare de 250mp),pretul de vanzare necesar atingerii pragului de rentabilitate,cu un profit de 100%(la un milion investit sa realizezi venituri de doua milioane),este de 50000lei/kg.Toata manopera si materialele(caserola,folia,etc),il costa pe producator intre 4000 si 5000lei.De obicei nu se vinde la pretul acesta(29000lei/caserola),dar in conditiile in care nu te costa nimic caldura,si sunt sigur ca exista si un varf de productie,nu ai incotro.Este un caz exceptional,impus de anumite conditii.Intamplator stiu despre cine e vorba.Respectiva firma este la inceput,a avut cateva ,,balbe"datorita unor sfaturi nu tocmai bune,iar acum cand si-a dat drumul la productie a fost luat prin surprindere ne-avand destula  piata formata.Cu siguranta va intra cat de curand in rand cu lumea.In final vreau sa atentionez ca trebuie lucrat cat mai corect,sa nu existe rebuturi,pentru ca nu se stie ce ne rezerva viitorul.Cand ai o productie de aproape 100t/an,nu mai stai pe ganduri daca te satisface profitul amintit mai sus.Un calcul corect e bine de facut la pretul de 60000lei/kg vrac. Va doresc numai bine si multe ciuperci.

Felix

#27
Fiecare cu strategiile lui comerciale.Gandindu-ne totusi la pretul miceliului, pret care poate merge de la 70.000 pana la 100.000 lei/kg, nu cred ca agreeaza multi sa isi vanda ciupercile sub acest pret.
Un pret la Pleurotus este acceptat fara probleme de piata pana in jurul valorii de 100.000 lei/kg.
In situatia in care un producator de ciuperci prefera sa produca 2 tone ca sa castige cat o face altul la 1 tona...e problema lui.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

vpopa

#28
Preturile amintite mai sus sunt fara TVA si intotdeauna vor fi dictate de piata,indiferent cu ce pret cumparam miceliu sau ce costuri de productie avem.Unii cad in capcana,crezand ca miceliul de 110000 lei/kg(55000 litru)este mai bun decat cel de 72000lei(inclusiv TVA),numai pentru simplu fapt ca i se spune ca e din Ungaria sau Italia.Altii se bucura ca nu mai platesc TVA si cumpara miceliu la 50-60000lei /Kg de la unii care il produc in bucatarie sau in baie.

Felix

#29
Asta e altceva..ati uitat sa specificati ca de fapt preturile sunt fara TVA.
6 RON fara tva = 7.1 RON cu tva, pret care este ok pentru vanzarea en-gross, la vrac.
 Pretul care il dicteaza piata este pretul care il suporta piata, si dupa cum stiti foarte bine, sint destui producatori mici sau medii care dau Pleurotus cu preturi de pana la 10 RON.
Cei mai mari sau mai seriosi, care au marfa cam in permanenta, merg intre 7 si 8 RON, preturi cu tva.
Eu am ales sa merg pe stabilitate si vand cu 8 RON/kg, indiferent de moment...fie ca unii cresc sau altii scad preturile.
Vorbind de miceliu aveti dreptate, fiecare alege ce vrea sau ce crede ca stie cel mai bine.In general, din pacate , oamenii aleg tzeapa pentru ca este  mai frumos ambalata..sau prezentata.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci