Ce daunator este acesta?

Started by Samir, February 28, 2014, 09:30:43 PM

Previous topic - Next topic

Samir

Va salut.Supun atentiei voastre urmatoarea fotografie in speranta ca unii dintre vechii ciupercari va recunoaste acest daunator si imi poate da unele informatii despre el.Ce altceva pot sa mai spun despre el.....Ciupercile se inmoaie,nu mai au consistenta la atingere,palariile nu se mai ,,lasa" frumos in jos,cresc aproape lipite de sac.Piciorusele se vestejesc, culoarea alba se schimba in maroniu deschis.Este vorba despre hibridul ZU. Vorbesc acum despre cele mature.Puful alb care se vede pe marginile palariilor este doar inceputul,incep sa misune niste larve minuscule deschise la culoare.Ce poate fi?Cauza o banuiesc : ,,umiditate excesiva".
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.

daryus828

Banuiesti destul de bine!:),,,  incearca sa reduci umiditatea cat mai mult si sa maresti ventilatia. Indicat ar fi sa nu mai uzi absolut deloc timp de 3-4 zile si in acest timp sa observi evolutia. Intradevar ai un daunator destul de ''agresiv''. Am avut si eu problema cu acel contur  alb al palariei care impiedica dezvoltarea ciupercilor dar am rezolvat prin scaderea umiditatii timp de 3-4 zile si o ventilatie mai buna. Si acele larve care misuna indica faptul ca ai o umiditate excesiva.. altfel ele erau prezente in interiorul ciupercilor(in special la baza piciorusului) si/sau in sac unde , subliniez ai o umiditate excesiva. Si totusi daca ai larve inca din primele zile de fructificat..ai grija ca in perioada incubarii sacilor sa nu ai musculite sau alti daunatori in special insecte :).

Samir

Multumesc pentru informatii.Am intensificat  ventilatia si chiar aveam de gand sa reduc umiditatea foarte mult timp de cateva zile.Este o situatie ingrijoratoare pentru mine deoarece cateva buchetele au fost afectate de catre aceste larve.Sper ca aceasta fotografie si sfaturile tale sa fie de ajutor si altora care vor intampina aceasi situatie.Eu unul am cautat pe net dar nu am gasit ceva edificator in legatura cu problema pe care o am eu.Asa este,aceste larve se imprastie si in interiorul piciorului ciupercii , acesta se inmoaie si isi schimba culoarea.Bucatele mici din palariute cad efectiv fara sa fie atinse cu mana,parca ar fi putrede.Nu sunt sigur,banuiesc numele ,,inamicului": musculita miner.Trebuie sa supraveghez indeaproape pentru a vedea daca apar si ceva ,,aratari" mature.Voi reveni in curand sa va spun urmarea si sper eu,rezolvarea acestei situatii.
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.

Samir

Intr-adevar,dupa trei zile fara stropiri si ventilatie aproape continua,rezultatele se vad.Ciupercile au inceput sa-si revina,pierderile sunt estimate cam la 10% la buchetele afectate.Urmatoarele stropiri vor fi cu solutie de apa oxigenata 3% pentru preventie,timp de cateva zile.Inca ceva,au crescut foarte lent in aceasta perioada de 4-5 zile,dar sper ca totul sa fie bine.Revin cu poze.
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.

daryus828

E bine totusi ca ai scapat de problema cat de cat, dar e posibil ca acele larve sa-ti mai faca probleme in continuare.. in special faptul acesta de a creste mai lent. Adica aceste larve scade rata de ''hranire'' cu substante nutritive a ciupercilor  prin distrugerea in mare parte a hifelor de miceliu. E bine sa cresti putin temperatura ca sa accelerezi cresterea ciuperilor, fapt ce micsoreaza timpul de ''colonizare'' cu larve a intregii ciuperci.:). mult succes in continuare.. si sa auzim numai de bine!:)

TheNutz

Quote from: Samir on March 03, 2014, 02:33:46 PM
Intr-adevar,dupa trei zile fara stropiri si ventilatie aproape continua,rezultatele se vad.Ciupercile au inceput sa-si revina,pierderile sunt estimate cam la 10% la buchetele afectate.Urmatoarele stropiri vor fi cu solutie de apa oxigenata 3% pentru preventie,timp de cateva zile.Inca ceva,au crescut foarte lent in aceasta perioada de 4-5 zile,dar sper ca totul sa fie bine.Revin cu poze.


poate te ajuta asta http://www.shroomery.org/5276/What-are-common-contaminants-of-the-mushroom-culture
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

Samir

Mersi pentru link,este foarte util.Cu engleza nu am probleme,iar problemele mele din ciupercarie au disparut.Chiar si buchetele afectate s-au dezvoltat neasteptat de bine.Se pare ca apa oxigenata le place la nebunie ciupercilor,dupa doua stropiri cu asa ceva,au crescut intr-un ritm alert.Nu am vazut deloc musculite mature,iar larvele au disparut .
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.

OVI762

Salut.Cum ai facut concret?La ce interval au fost aplicate stropirile?Ce cantitate?Ce concentratie?Sigur vor ajuta pe viitor aceste informatii pe oricine se va regasii in situatia ta.

Samir

Am dublat numarul de schimburi de aer.Am crescut temperatura de la 10-12 grade la 16-17 grade.Am cules ce a fost mai mare,unele au fost mai mici dar am curatat cat de cat sacii de ciuperci.Am stropit cu Karate cu o concentratie de 0,2%.O singura data pe zi,doua zile la rand.Apoi am stropit doua zile la rand cu apa oxigenata 3% doua zile la rand,efectiv am spalat ciupercile si sacii cu jetul de la vermorel.Stiu ca nu este foarte indicat sa folosesti chimicale,nici nu sunt de acord cu folosirea de Bavistin sau Topsin la insamantare,dar am fost nevoit sa o fac.Aceasta musculita miner poate fi gasita pe copaci,chiar si pe florile din casa .Cu toate ca folosesc var pe caile de acces,larvele au fost aduse de undeva.Tot ce pot sa va spun este ca am scapat de larvele acestea,o infestare se poate intampla oricui.Faptul ca nu le-am vazut personal timp de 3 zile a avut un impact negativ.Persoana care avea grija de ciupercarie in lipsa mea nu a acordat importanta faptului ca ciupercile mature cresteau cu palariile lipite de saci de parca incercau sa se protejeze.Acesta este un alt semn de infestare.
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.

OVI762

Foarte multe de invatat din experienta ta.Anul asta trec si eu pe pleurotus si ajuta foarte mult informatia de prima mana.Am avut probleme si la agaricus cu musculitele si am rezolvat-o destul de bine cu karate 0,3%,stropit tot,inclusiv peretii.Pe caile de acces am folosit var,CuSo4.dimilin,karate si tot ce am mai avut insa musculitele tot au intrat.Incerc acum cu capcane cu uv si ultrasunete puse pe caile de acces,sa vedem daca merge.

Samir

Personal ,cred ca foarte multi dintre forumisti nu expun chiar toate problemele pe care le intampina in timpul cultivarii ciupercilor.Doar daca lucrezi in ciupercarie ca si in sala de operatii nu ai probleme de genul acesta.Pun pariu ca 90% dintre ciupercari s-au lovit de aceste ,,hopuri" dar prefera sa nu le prezinte.Aceste larve trec prin toate genurile de filtre.Un vecin are o livada de meri langa beciurile mele.Acesti meri sunt batrani si afectati.Este si normal ca eu sa am infestari cu aceasta musculita miner.Chiar daca am filtre la ventilatoare,ies afara si ma intorc in beciuri.Degeaba dezinfectez incaltamintea si caile de acces,uneori nu imi schimb si hainele.Asa le bagi in ,,casa".Preventiv,am folosit aceeasi solutie de Karate si in a doua camera insamantata acum.Capcanele cu UV si ultrasunete sunt bune pentru adulti,dar larvele sunt cele care provoaca cele mai multe daune.Este bine de observat comportamentul ciupercilor de-a lungul maturizarii lor si uneori pune-le sub lupa efectiv.Daca ceva pare suspect,trebuie sa iei masuri urgent pentru a reduce pierderile si raspandirea infestarii.Parca TheNutz spunea ca e mai ieftin sa inveti din greselile altora,nu?
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.