Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: [1] 2   Go Down

Author Topic: Primordii  (Read 8354 times)

simona_s17

• *
Primordii
« on: October 25, 2013, 09:41:47 AM »

Buna! In sfarsit am terminat cu operatiunea insamantarii si as avea nevoie de parerile celor mai experimentati de pe acest forum. Am insamantat 120 de saci (sacii sunt in a 4-a zi) cu dimensiunea de 1.20 m lungime si diametrul de 25 cm aprox. Camera de cultura este o constructie noua  are 30 de m2  , izolata pe exterior cu polestiren .
Fiind incepatoare am o gramada de nelamuriri , cea mai importanta fiind  relationata cu temperatura din saci ( cativa au deja 30 de grade ). Mentionez ca am luat legatura cu domnul inginer Popa (de unde am procurat si miceliul )si mi-a spus ca nu e ingrijorator .Nu am insamantat la o temperatura a mcompostului mai mare de 25 de grade , si de aceea nu-mi explic temperatura din saci.Se poate face ceva sau o sa coboare treptat.Nu este pericol de autoaprindere?Temperatura din camera este de 23 de grade(din cate am inteles de la domnul Popa e OK ) umiditatea de 75-80%
Pasteurizarea am facut-o la abur cu temperatura cuprinsa intre 75-85 grade aprox timp de 4-5 ore , imbiband paiele in apa calda inainte.
O sa atasez niste poze si v-as ruga foarte mult sa va spuneti parerea .
Va multumesc !
« Last Edit: November 11, 2013, 09:58:25 AM by simona_s17 »

Stefan31

• *
Re: O parere va rog!
« Reply #1 on: October 25, 2013, 01:04:45 PM »

Pana la 32-33 C  in interiorul sacului este ok. Ati folosit  mai mult miceliu decat trebuia. Nu va faceti probleme,dupa foto totul este ok!
« Last Edit: October 25, 2013, 01:06:38 PM by Stefan31 »

simona_s17

• *
« Reply #2 on: October 25, 2013, 03:26:00 PM »

Multumesc mult pentru raspuns.Da intradevar am folosit mai mult miceliu decat trebuia(intentionat) deoarece ne ramanea . O sa mai pun peste cateva zile  niste poze ca sa vedem evolutia.Multumesc inca o data

alistar ion

• *
« Reply #3 on: October 26, 2013, 09:01:07 AM »

buna
unde ai gasit saci cu dimensiunea de 1.20 m lungime si diametrul de 25 cm ?
paiele  au fost tocate sau au fost puse intregi?
si ce fel de hibrid folositi?

spor in ceea ce faceti.

simona_s17

• *
« Reply #4 on: October 26, 2013, 12:17:06 PM »

Buna.Sacii i-am facut la comanda ( avem chiar in oras pe cineva si ne-a costat 1.30 lei/sac).Paiele au fost tocate(3-6 cm) .Hibridul pe care il folosim este de la Domnul Popa din Iasi (Winter).Am insamantat miceliu cu 3%-4% , iar astazi , in a 6-a zi obserb ca temperatura se mentine 30 de grade in majoritatea sacilor , nu stiu daca e de bine sau nu ...recunosc avem emotii.Ne-am gandit la toate posibilitatile , inclusiv cea de a fi tasat prea tare sacii , dar totusi nu cred , deoarece nu au mai mult de 15 kg .Cred ca tot ce ramane de facut e sa asteptam.
O alta intrebare : Nu avem detector CO2 dar intrand in camera se poate simti prezenta acestuia(mai rau e ca nu stiu cat de prezent e :)si facem doar recirculare.
Am observat ca miceliul se impanzeste bine , momentan tot ce ma preocupa e temp. din saci .
Va multumesc pentru pareri , orice sfat ar fi binevenit

mondocata

• Pleurotus
  • *
  • Catalin - jud. Suceava
Re: Apare mucegaiul?????
« Reply #5 on: October 27, 2013, 03:23:46 PM »

Trebuie introdus si aer din afara dar nu prea mult, optim ar fi de 20 m3 aer/h tona de substrat celulozic insamantat. Cred ca ideal ar fi sa deschideti usa cam de 2 ori pe zi cateva minute sau sa introduceti aer de afara cu un ventilator de genul celor mici de la baie. Oricum in faza de incubare le prinde bine sa aiba suficient bioxid de carbon, dar introducind un pic de aer din afara va scadea putin si temperatura din interior si implicit temperatura din saci.

Datorita cantitatii mai mari de miceliu micsorati zilele de incubare si posibilitatea de a se infesta cu mucegaiuri e mai mica dar se ridica temperatura din saci in primele zile. Dar cum a zis  si Stefan la 30 de grade stati inca bine.

simona_s17

• *
« Reply #6 on: October 27, 2013, 03:29:07 PM »

Probabil ca in poza nu se vede foarte bine , dar din cei 120 de saci 10 au deja pete verzi .Am luat sacii pe care noi ii consideram infestati si i-am scos afara .Am lasat usa deschisa , am marit ventilatia dar temperatura din camere(si in special din saci) nu scade deloc.Chiar nu mai stim ce sa facem suntem in pana de idei.

Stefan31

• *
« Reply #7 on: October 27, 2013, 08:42:34 PM »

10 din 120 ,este binisor. sacii care i-ati scos nu sunt pierduti!punetii in alta incapere si o sa scoateti si de pe ei costurile!medie 1,7- 3kg sac infestati cu trichoderma!

simona_s17

• *
« Reply #8 on: October 28, 2013, 07:39:55 AM »

Asta am facut.Acum urmarim daca mai sunt si alti saci.Am reusit sa scad temperatura si umiditatea din camera si a inceput sa scada si temperatura din saci.Intrebarea ar fi pot sa dau cu ceva solutie preventiv prin camera ca sa nu apara mucegai si la ceilalti?VA multumesc

Stefan31

• *
« Reply #9 on: October 28, 2013, 08:17:02 PM »

eu nu folosesc decat var praf in timpul ciclului de productie!cand dezinfectezi hala  intre cicluri este o alata poveste! ai mare grija cu ,,solutiile,, sa nu otravesti oamenii!!
« Last Edit: October 28, 2013, 10:45:20 PM by Stefan31 »

TheNutz

• *
« Reply #10 on: November 03, 2013, 12:09:21 PM »

Asta am facut.Acum urmarim daca mai sunt si alti saci.Am reusit sa scad temperatura si umiditatea din camera si a inceput sa scada si temperatura din saci.Intrebarea ar fi pot sa dau cu ceva solutie preventiv prin camera ca sa nu apara mucegai si la ceilalti?VA multumesc
  poti folosi perhidrol,  pt a face o deinfectie pe jos. sau pe rafturi, incearca sa nu stropesti pimordiile.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

simona_s17

• *
Re: Primordii
« Reply #11 on: November 11, 2013, 10:05:28 AM »

Buna! Avem in sfarsit primordii ( de fapt acum sunt pleurotus in stadiul tanar  ;D). Sunt foarte multumita momentan , sper sa putem recolta cat de curand. O singura nelamurire ar mai fi unele dintre primordii mi se pare ca nu s-ar dezvolta normal(ca si celelalte) .In ultima poza apar "anomaliile" daca pot sa le numesc asa.Nu stu de ce unele prind o forma mai ciudata (parca ar fi 2 ciuperci unite ) .Mentionez ca temperatura in camera este de 15 grade (astea fiind cerintele hibridului folosit) umiditatea si ea constanta 90 % ( am respectat fisa tehnica ) , lumina artificiala( neon ) cam 10 ore si ventilatia care am marit-o  3 ore functionare si 3 ore pauza .Concentratia de CO2 din camera nu o cunosc (nu am detector CO2) , dar nu  se simte prezenta unui aer greu(nu stiu daca m-am exprimat bine )
Va rog sa va dati cu parerea in privintea "ciupercilor duble"cum le-am numit (ultima poza)
Va multumesc!

mondocata

• Pleurotus
  • *
  • Catalin - jud. Suceava
« Reply #12 on: November 11, 2013, 11:26:46 PM »

Parerea mea este ca ai facut gaurile mai mari de 1 cm si la o distanta mai mare de 15 cm asta ducand la ciuperci mult prea multe pe 1 gaura Si cantitatea mare de miceliu insamantata ar putea declansa un val prea abundent cu oevolutie rapida. Eu anu am avut asemenea problema acum 12 ani deci nu stiu daca ce am scris aici e chiar corect.

simona_s17

• *
« Reply #13 on: November 12, 2013, 09:53:15 AM »

Da intradevat au  evolutie rapida . Am observat ca am foarte multe primordii .O sa fie o problema?Te referi ca sunt prea multe si nu au de unde se hranii? O sa influenteze valul 2 ? Of ce  de :) intrabari nu?
« Last Edit: November 12, 2013, 09:57:06 AM by simona_s17 »

TheNutz

• *
« Reply #14 on: November 15, 2013, 12:01:08 AM »

Da intradevat au  evolutie rapida . Am observat ca am foarte multe primordii .O sa fie o problema?Te referi ca sunt prea multe si nu au de unde se hranii? O sa influenteze valul 2 ? Of ce  de :) intrabari nu?

ai incredere in higrometru?
 eu nu  cred ca  este umiditate de 90 procente, in ultima poza se observa o dunga maro inchis, adica palaria a ajuns la maturittae, dar ne avand umiditate corespunzatoare nu s.au dezvoltat.
etaloneaza higrometru, il invelesti intr.-un prosop umed, si trebuie sa iti arate o valoare de 97 procente.
mareste si ventilatia sau micsoreaza pauza dintre ventilari, palariile au ajuns la sporulatie, daca ai filtre de aer, trebuie sa la curati mai des. cat despre palariile duble este o mutatie genética, nu iti face griji pt ele, ar trebui sa te ingrijoreze lungimea piciorului si forma lui, au tendinta sa fuga dupa ceva. lumina sau aer?
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.
Pages: [1] 2   Go Up