Main Menu

Inceput

Started by ovidw, May 16, 2013, 12:33:38 AM

Previous topic - Next topic

ovidw

Buna sunt nou in aceasta comunitate!Cei drept n-am fost prea sincer cu saitu am 17 ani dar informarea o fac in numele parintilor care vor sa deschida o ciupercarie,in judetul Tulcea,ma apuca groasa cand vad totul de importX_X!Ce mar interesa este :
1.diferenta dintre un compost in faza 2 si unul in faza 3
2.de  unde pot comanda miceliu si compostul ,pretul,taxa transportului(inclusa sau nu .daca da,cat?)
3.Credeti ca ar fi rentabil sa produc compostul in regim propriu(pentru ciuperci Champignon),Asa zisa ciupercarie va fi amplasata in mediu rural,deci gunoi de grajd de la sateni ar fi indeajuns(ar prefera sal scap de el decat sal arunce la marginea satului)+In apropriere o ferma de pasari ,patronul vecin la oras cu mine,si las convinge sa mil dea!
4.Ciupercaria  ,asa-zisul proiect m-am gandit sal fac in curtea din spate  in subteran 600 mp(compartimentata..)e o idee buna?
5.Piata de desfacere?Credeti ca marketurile Kaulfand,Lidl,Billa,PeNNY,ar accepta un contract(din ceam observat ciupercile sunt de import)
6.Ce consturi ar ajunge investitia?Si ce profit?(numi fac iluzi ca in cdurile acelea profit 40.000 de euro pe an garantat :))


Scuzati eventualele greseli !

mita2013

nu ai primit nici un raspuns de la un cultivator cu experienta? Si pe mine mine ma intereseaza. O zi buna