Ajutoooor a aparut mucegaiul

Started by eugen, April 07, 2013, 07:34:23 PM

Previous topic - Next topic

alistar ion

eu la fel am patit cu mucegaiul
asa ca renuntasem la ei si am oprit tot(caldura,umiditatea). dupa 4 zile de stat la temperaturi sub 12 grade iam verificat iar mucegaiul se uscase(devenise ca o coarja crapata)iar firele de la miceliu erau  k tot in dezvoltare.acum am revenit iar cu umiditatea la 75% dar tin la 17-18 grade incaperea.miceliu sa impanzit peste cojile alea si vad ca merge binisor.
trebuie sa precizez ca nu avea pete de mucegai mai mari de 4 cm.

eugen

Quote from: _Felix on April 12, 2013, 01:08:02 AM
Problema nu e de la ce tratezi tu la suprafata..e cam inutil.Daca dezvelesti sacii e si mai grav.
Nu ai tratat termic corespunzator paiele.Miceliul de Trichoderma e tot alb, cu o mica deiferenta de consistenta fata de cel de Pleurotus..o sa il deosebesti tu in timp :)
Ce vezi verde sunt sporii,care apar in faza finala...daca ii imprastii nu faci decat sa dezvolti problema, nu sa o rezolvi.
Optim...ia si scoate afara sacii afectati si tura viitoare ..mai mare grija la etapele pregatirii sacilor cat si a igienizarii spatiului + conditiile de cultua pe cat posibil sa fie optime ptr Pleurotus, nu ptr competitori :)
Da in primul rand tin sa multumesc tuturor celor ce au pus cate o caramida la constructia acestui forum si acum sa-i dau dreptate lui Felix si un motiv in plus de ingrijorare pentru mine deoarece nu cunosc cauzele aparitiei mucegaiului mai ales ca am cautat sa respect conditiile de incubare mai putin faptul ca am creat umiditate cand nu trebuia si cred ca acesta este motivul aparitiei mucegaiului pentru ca sa intamplat la cateva zile dupa ce am udat peretii fara sa ud sacii deloc si dupa prima curatire cu apa oxigenata a mucegaiului acesta a recidivat la nici o saptamana si acum am dat co clor si sper sa nu fiu nevoit sa renunt la saci de tot
Sacii i-am lipit la loc dupa operatie

eugen

#17
Niste documentatii tehnice pt. a invata tainele meseriei sa nu mai cheltuim bani aiurea fara a sti pe ce-i dam
astazi am constatat ca nu am mari scimbati mai ales ca am inceput incubare pe 19 martie si sacii au avut tot timpul o temperatura in jur de 20 grade in ei, oare sa nu fie hk35 ,u stiu ce sa zic pt. ca sacii nu i-am facut eu
Atasez o foto cu stadiul culturii

mariusfre

am si eu o problema pe aceasta tema.mai exact a aparut mucegai de culoare roz. din ce am citit pe acest site nu am vazut ca si altii sa aiba probleme cu mucegaiul "roz". daca v-ati confruntat si voi cu aceasta problema va rog dati-mi simie un sfat, cum sa scap de el.
va multumesc anticipat.
nu am postat poze pentru ca nu am reusit sa fac, dar o sa postez cat de repede pot.


iuli2507

Presupun ca mucegaiurile se dezvolta in mediu cu aciditate ridicata,eu am reusit sa tin sub control ph-ul,pasteurizare la 80 grade  igiena ffff stricta si folosesc doar carbonat de calciu..nu am avut probleme cu mucegaiurile.

didigab

Inrebare:  mucegaiul alb a aparut la cateva zile dupa insamantare si a cuprins tot sacul ce mai pot face?

tomi01_2000

Quote from: iuli2507 on September 07, 2013, 02:29:43 PM
Presupun ca mucegaiurile se dezvolta in mediu cu aciditate ridicata,eu am reusit sa tin sub control ph-ul,pasteurizare la 80 grade  igiena ffff stricta si folosesc doar carbonat de calciu..nu am avut probleme cu mucegaiurile.
mucegaiurile ca se dezvolte - au nevoie mai intai si mai intai de spatiul in care se fixeaza sporii.
sporii se fixeaza intr-o medie de timp de peste 35 de minute (aici este mult de spus) ...
de asta daac reusiti sa faceti sacul in 15 minute (scoateti compostul la scurs, il asezati la sac si puneti miceliul) este ok
de preferat intr-un spatiu in care ventilatia sa nu fie ff puternica ... Eu ajunsesem sa fac sacii afara, in gradina - verificand intai sa nu am surse de mucegai pe o raza de 10 metri in jurul meu

Quote from: didigab on September 25, 2013, 10:47:53 PM
Inrebare:  mucegaiul alb a aparut la cateva zile dupa insamantare si a cuprins tot sacul ce mai pot face?
incerci daca ai pete mici sa arzi cu "torch" .... le gasesti pe piata - sunt de fapt niste brichete similare cu cele de aprins tigara, ceva mai mari, si se folosesc si la glazura prajiturilor ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Abodi

Salut tuturor

Este un caz intereset, cu mucegai

Am avut niste saci infectat cu mucegai verde,pe care am scos din camera de fructificare, si am pus in gradina sup un copac, in umbra.
Am scos follie de pe saci si am udat fara mila cu furtun :)

Am si uitat de ele, dar dupa o saptamana am observat ca mucegaiul a disparut, si CRESTEA CIUPERCI in saci :)

Am cules de pe 4 saci ,aproape 8 kg de ciuperci.

Singura diferenta a fost culorea, erau mult mai inchis la culoare ca cele din camere de fructificare .
:)

De atunci daca apara mucegai, "plimb" putin saci  si dupa  ce dispare mucegaiul duc inapoi la cam de fructificare.
La care a ramas mucegai , pe ala se arunca :)


Abodi

Asta a crescut intrun sac "recuperat" :)

TheNutz

sacii au fost salvati de aerul curat de afara, pt a avea o cultura buna de tricoderma, va trebuie 3 conditii,
1 umiditate ridicata
2 caldura,
3 monoxid.
daca eliminati una dintre3 conditii este foarte posibil sa scapati de tricoderma.
culoare maiinchisa este data de cantitatea de lumina mai mare.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.