Ajutoooor a aparut mucegaiul

Started by eugen, April 07, 2013, 07:34:23 PM

Previous topic - Next topic

eugen

dupa cum vedeti de ce i-mi era frica nu am scapat asa ca rog pe cei ce stiu leacul sa dea o mana de ajutor sau un topic pt. ca stiu ca am citit pe forum si aceste lucruri
as dori sa stiu cauzele formarii mucegaiului verde si ce pot face in situatia de fata, era ceva cu clor sau apa oxigenata dar nu am apa oxi. la indemana si clorul nu-i stiu proportiile de amestec cu apa
cultura are 19 zile si am hk35 ,tinuti in beci la 24 grade in sac si 70% umiditate+intuneric
precizez ca a aparut la perforatiile de pe sac si chiar intre ele la doi saci
sacii nu au fost pusi de mine si au avut perforatiile de la inceput
MULTAM ANTICIPAT !!!

TheNutz

pt a avea o cultura frumoasa de tricoderma, trebuie sa indeplinesti 4 conditii:
1 umiditate excesiva, si aici nu ma refer la umiditatea facuta cu aspersorul sau dispozitive de abur. in cazul in care se stropeste cu vermorelul, acesta are picatura undeva la 40 microni, in schimb aburul are 9-10 microni.
2. temperatura, peste 22 grade,
3. co2 peste 500 000 ppm .
4, ph sub 7.
dupa cate ai zis, ca au aparut la perforatii, asta indica faptul ca s-au infectat recent, adica este infectie din aer, apa, sau contaminare prin atingere.
cum scapi de el?
apa oxigenata, tamponezi locul,
topsin, 3 procente, speli zona.
sau mai ecologic, extirpi zona.
bafta
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

alistar ion

sal eugen
si eu am avut probleme cu mucegaiu si am taiat sacul unde avea mucegai lam indepartat si am tamponat cu un burete direct cu clor(nu stiu cat de bine am procedat deocamdata nu sa mai raspandit).pe 2 saci nu am mai avut ce le face asa ca iam scos afara si iam pus langa gratar poate o face cativa de un jar :) (haz de necaz) :(

eugen

pai sa le luam pe rand nuuuuuu
deci cu umiditatea nu stau prea bine pt. ca am inteles ca nu trebuie prea mare in perioada de incubare
si ventilatia deasemeni mai rarut ca-mi scadea umiditatea-aveam de gand sa ventilez serios la fructificare
temperatura am avuto 20 in ambient si 24 insac
iar udatul -am udat cei drept cu vermorelul dar nu am udat nici macar accidental sacii si asta de o saptamana si a urcat de la 65 la 73 umiditatea
deci la ce umblam la umiditate si la aerisire(sa maresc timpul la ventilator)?

TheNutz

Quote from: eugen on April 07, 2013, 08:15:32 PM
pai sa le luam pe rand nuuuuuu
deci cu umiditatea nu stau prea bine pt. ca am inteles ca nu trebuie prea mare in perioada de incubare
si ventilatia deasemeni mai rarut ca-mi scadea umiditatea-aveam de gand sa ventilez serios la fructificare
temperatura am avuto 20 in ambient si 24 insac
iar udatul -am udat cei drept cu vermorelul dar nu am udat nici macar accidental sacii si asta de o saptamana si a urcat de la 65 la 73 umiditatea
deci la ce umblam la umiditate si la aerisire(sa maresc timpul la ventilator)?
pai hai sa facem un calcul ? mc aer in capere? ventilatorul? ce capacitate.
evita sa ramana balti pe jos dupa ce stropesti. sau daca ai ceva de lemn, in incapere nu stropi!! app fa o soluti de sulfat de cupru, sau zeama bordoleza, si stropeste insistent solul.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

eugen

Quote from: TheNutz on April 07, 2013, 08:30:07 PM
Quote from: eugen on April 07, 2013, 08:15:32 PM
pai sa le luam pe rand nuuuuuu
deci cu umiditatea nu stau prea bine pt. ca am inteles ca nu trebuie prea mare in perioada de incubare
si ventilatia deasemeni mai rarut ca-mi scadea umiditatea-aveam de gand sa ventilez serios la fructificare
temperatura am avuto 20 in ambient si 24 insac
iar udatul -am udat cei drept cu vermorelul dar nu am udat nici macar accidental sacii si asta de o saptamana si a urcat de la 65 la 73 umiditatea
deci la ce umblam la umiditate si la aerisire(sa maresc timpul la ventilator)?
pai hai sa facem un calcul ? mc aer in capere? ventilatorul? ce capacitate.
evita sa ramana balti pe jos dupa ce stropesti. sau daca ai ceva de lemn, in incapere nu stropi!! app fa o soluti de sulfat de cupru, sau zeama bordoleza, si stropeste insistent solul.
volum incapere 40 metri cubi si nu balteste apa deoarece nu nu ud pe jos ca nu e betonat e pamant dar sacii sunt pusi pe polistiren de 5
ventilatorul e de auto si da afara pe doua tevi de 160 si trage pe doua de 120 si pe unde mai apuca dar ideea e ca nu am ventilat decat 2 minute la o ora nestiind ca e putin

TheNutz


volum incapere 40 metri cubi si nu balteste apa deoarece nu nu ud pe jos ca nu e betonat e pamant dar sacii sunt pusi pe polistiren de 5
ventilatorul e de auto si da afara pe doua tevi de 160 si trage pe doua de 120 si pe unde mai apuca dar ideea e ca nu am ventilat decat 2 minute la o ora nestiind ca e putin
[/quote]

mareste ventilatia. scapa de mucegaiul care il ai, mai repede pana nu ajunge la sporulatie.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

eugen

Quote from: TheNutz on April 07, 2013, 10:31:46 PM

volum incapere 40 metri cubi si nu balteste apa deoarece nu nu ud pe jos ca nu e betonat e pamant dar sacii sunt pusi pe polistiren de 5
ventilatorul e de auto si da afara pe doua tevi de 160 si trage pe doua de 120 si pe unde mai apuca dar ideea e ca nu am ventilat decat 2 minute la o ora nestiind ca e putin

mareste ventilatia. scapa de mucegaiul care il ai, mai repede pana nu ajunge la sporulatie.

[/quote]Am reusit si am cuatat sacii iar la unul chiar am renuntat si l-am dat afara, am marit timpul de ventilatie si periodicitatea ventilatiei si era sa uit am redus temperatura in ambient
Azi am crescut si umiditatea la 85
Cred ca pe langa ventilatia slaba o cauza era si temperatura ridicata deoarece am constatat ca sacii apropiati de sursa de caldura erau cei mai afectati si acum sper sa fie totul bine in continuare

frizerse

mucegaiul ti-a aparut in care zile?cam cand e observabil(mucegaiul)?

eugen

Quote from: frizerse on April 08, 2013, 08:00:26 PM
mucegaiul ti-a aparut in care zile?cam cand e observabil(mucegaiul)?

Mucegaiul a aparut dupa 18 zile dar asta nu are importanta, greseala mea ca am citit multe topicuri si diverse articole si nu am facut o sinteza a informatiilor, mai bine spus nu am tinut cont de faptul ca nu trebuiesc facute udari in perioada de incubare lucru de mai mare rasul nuuu.
deci nu faceti ca mine adica TEMPERATURA MARE IN SAC ADICA 24 LA O TULPINA DE HK 35 + UMIDITATE = MUCEGAI

frizerse

cica nu se uda pana la aparitia primordiilor,asa mi sa zis

eugen

#11
Quote from: frizerse on April 09, 2013, 08:47:57 PM
cica nu se uda pana la aparitia primordiilor,asa mi sa zis
Eu de fapt nu am vrut sa ud ci doar sa cresc umiditatea si am stropit peretii lucru care are de fapt acelasi rezultat
sper ca din greselile celor de pe forum sa invete si altii si apropo pt. cei ce au folosit hk35 - am o intrebare:
La hk35 astazi am 3 saptamani de incubare, nu era normal sa vad ochiul noului Papa si sa trec la faza de fructificare ?
Astazi 11-04 am descoperit din nou mucegai care apare tot la partea de jos a sacilor probabil din cauza umezelii in exces de pe fundul sacilor
Astept pareri privitor la aparitia mucegaiului (cauzele aparitiei)

eugen

Dupa cum vedeti nu stiu daca incerc sa cultiv ciuperci sau mucegai.Dupa prima experienta cu mucegaiul care recunosc ca ee vina mea am incercat sa curat locurile de mucegai si am pulverihimicalezat cu apa oxigenata lucru care nu a avut efect.
Dupa alte cateva zile RECIDIVA TOTALA dupa cum vedeti si in foto atasat lucru care m-a facut sa iau masuri radicale si anume:
Am deschis pacientii cu probleme am eliminat mucegaiul care era destul de pronuntat si inainte sa astup la loc am pulverizat cu un spray de mucegai care contine clor si probabil si alte chimicale dar nu am avut de ales
Daca am  procedat gresit sa stiti ca pot taia sacii (adica ai scurtez cu 30 cm )
Cred ca voi fi primul care iese pe piata cu mucegai  :D

TheNutz

Daca este clorura de benzalconiu, nu e problema.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

Felix

Problema nu e de la ce tratezi tu la suprafata..e cam inutil.Daca dezvelesti sacii e si mai grav.
Nu ai tratat termic corespunzator paiele.Miceliul de Trichoderma e tot alb, cu o mica deiferenta de consistenta fata de cel de Pleurotus..o sa il deosebesti tu in timp :)
Ce vezi verde sunt sporii,care apar in faza finala...daca ii imprastii nu faci decat sa dezvolti problema, nu sa o rezolvi.
Optim...ia si scoate afara sacii afectati si tura viitoare ..mai mare grija la etapele pregatirii sacilor cat si a igienizarii spatiului + conditiile de cultua pe cat posibil sa fie optime ptr Pleurotus, nu ptr competitori :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci