Caldura prea mare in incapere!

Started by zomahar, July 02, 2012, 10:10:42 PM

Previous topic - Next topic

zomahar

Buna tuturor
Ma bucur ca am gasit site-ul asta si totodata va expun si prima problema cu care ma confrunt  ;D
Nu am gasit alt loc mai bun decat la tara,  un fost grajd de animale,cimentuit, unde, astazi am fost si am facut curat si am dat cu var peretii interiori. Acoperisul e din foi de azbest....si...astazi arata cam 33 de grade in termometru.
O sa folosesc aceasta incapere atat pentru incubare cat si pentru fructificare si as dori cateva solutii pentru scaderea temperaturii. Eu personal m-am gandit sa acopar acoperisul cu stuf de balta insa nu stiu cat ar putea sa scada temperatura...la urma urmei ... :)) cred ca o sa infasor toata cladirea in stuf.
Ma ajuta cineva ?

zomahar

Ce miceliu sa insamantez avand in vedere temperaturile astea mari de vara si sa nu necesite un soc termin la declansarea fructificarii...ca n-as avea cu ce?Multumesc anticipat

vladislav25

inveleste tot in stuf si vei avea temperatura optima, iar pentru insamantare foloseste un hibrid care nu necesita soc termic, cu toate ca pentru absolut orice fel de pleurotus un soc termic este foarte benefic! succes

Stefan31

gasesti o tulpina care merge si la caldura la Nutrimod(dl.Popa) !acuma partea proasta ca nu cred ca la caldurile astea sa mearga ceva! parca e iadul afara :(

TheNutz

Daca o sa folosesti un sistem de umidificare cu diuze, temperatura iti va scadea cu minim 5 grade. Ventilatie fortata, cauta pe youtube un sistem de aer conditionat homme made.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

zomahar

Multumesc foarte mult baieti pentru raspuns

Astazi am acoperit peste azbest cu stuf de balta si am facut si o antecamera, tot din stuf, iar ventilatorul care l`am montat in geam o sa traga aer din antecamera aia, sa nu traga aer prea cald direct de afara. Din pacate, cat m-am invartit eu azi pe acolo, termometru indica 28grade C. O sa verific si maine, ..poate.. poate imi face vreo bucurie   ;D
Va tin la curent!

@ TheNutz: ma interesez si revin!
O zi buna tuturor!

zomahar

@TheNutz
Am nevoie de cateva detalii la sistemul de umidificare cu diuze
Pot folosi o pompa de apa micutza? Cam ce putere trebuie sa aiba?Sau ce presiune?
Am inteles ca pot gasi prin bazar si e pana in 200 lei. Apoi o sa caut si tub si diuze de 0.2mm.
Iar pompa o sa o leg cumva la o priza programabila, sau termostat, sau higrometru sau ...nuj :)



Tot 28 de grade sunt :)

TheNutz

Quote from: zomahar on July 10, 2012, 12:48:25 PM
@TheNutz
Am nevoie de cateva detalii la sistemul de umidificare cu diuze
Pot folosi o pompa de apa micutza? Cam ce putere trebuie sa aiba?Sau ce presiune?
Am inteles ca pot gasi prin bazar si e pana in 200 lei. Apoi o sa caut si tub si diuze de 0.2mm.
Iar pompa o sa o leg cumva la o priza programabila, sau termostat, sau higrometru sau ...nuj :)



Tot 28 de grade sunt :)

Nu ai apa trasa in incinta? Ai doar un bazin in careb stochezi apa?


Sa vedem ce solutii gasim.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

zomahar

#8
Quote from: TheNutz on July 10, 2012, 09:02:13 PM
Quote from: zomahar on July 10, 2012, 12:48:25 PM


Nu ai apa trasa in incinta? Ai doar un bazin in careb stochezi apa?


Sa vedem ce solutii gasim.




Nu am apa trasa.Doar un butoi pe care sa il umplu zilnic sau mai rar.
Am jumate de ora de cand m-am intors de la tara. Am udat peretii cu o galeata cu apa si apoi tavanul si pardoseala cu vermorelul si am ajuns la 25-26 grade C...inca un pic :)    Tot am zis ca o sa fac si niste poze, dar mereu uit

TheNutz

Ok in cazul asta, foloseste butoiul. Si o pompa submersibila, comandata de un terostat, gen ambient de centrala termica, nu cred ca o sa gasesti diuze de 20 microni, asa ca poti folosi unele de 40, le gasesti in piata in bazar.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

zomahar

Quote from: TheNutz on July 10, 2012, 11:21:34 PM
Ok in cazul asta, foloseste butoiul. Si o pompa submersibila, comandata de un terostat, gen ambient de centrala termica, nu cred ca o sa gasesti diuze de 20 microni, asa ca poti folosi unele de 40, le gasesti in piata in bazar.



Nu se face presiune prea mare? adica sa mearga pompa in gol sau...sa se arda, nu stiu, nu ma pricep, intreb doar.(m-ar bucura sa fie asa).Daca nu, ar trebui un presostat si un vas de expansiune, sa se inchida pompa cand se aduna prea mult presiune? Nu stiu daca zic bine ...dar pare cam complicat si scump

TheNutz

Pai asta era si ideea sa creezi presiune, si gasesti pompe cu plutitor, spre ex. Einhel are o gama diversivicata de pompe, si nu va merge in gol. Si nu va merge tot timpul, am zis ca. este comandata de termostat, sau poate gasesti tu un higrometru cu contact, adica un senzor higrometric. Desii se poate folosi un senzor de ploaie, poate sa fie de la instalatiile de irigat sau unul auto.
Sau poti folosi un Timer, pt a face programare la pompa.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

zomahar

#12
@TheNutz

Cred ca ai citit in alt post de al meu, am rezolvat-o cu  umidificarea si racirea, m-a ajuns vreo 200lei pompa apa si diuzele (de alea de vermorel). M-am cam intarziat pentru ca a trebuit sa ma mut cu "catrafustele" in alta parte,  si a trebuit sa fac iar curatenie iar sa dau cu var si insecticid.
De data asta, anexa ii construita din chirpici, fara ciment, iar peretii interiori i-am captusit cu ceolofan. Deasupra tot azbest si mai deasupra :)) paie, papura si stuf. Cand reusesc sa descarc pozele, le lipesc imediat!

Ce sa inteleg prin ventilatie fortata? Ventilator de interior?  Eu am un ventilator micut( de 20w) in geam care aspira aerul de afara si-l baga in interior. Grajdul are 4metri lungime si 3 latime.

zomahar

Asta ii grajdul pe care il amenajez acum

zomahar

.