Incalzirea substratului

Started by Felix, January 20, 2006, 11:14:04 AM

Previous topic - Next topic

Felix

Unii practica si asa ceva...incalzirea directa a substratului .
Ideea este ca ..desi nu merge la cultura pe saci...merge f.usor aplicat la cultura pe straturi..si eu ma gandesc la ideea de a folosi tuburi de pex in loc de cabluri electrice...
Ce parere aveti de asta ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#1
Pare şi chiar e super ideea, cred că ar merge şi la hribi în pământul din pădure dacă o ai lângă casă.

Unde ai găsit asemenea mini instalaţie, la Praktikăr cumva ?

tomi01_2000

#2
E o chestie!! :roll:
Stiti toti de cultura pe saci la tzepusha ... Daca infig sacii in tzepushe, iar tzepusha sa fie teava prin care trece apa calda ... ar fi o chestie (e un pic de science - fiction in ce debitez eu aici - pentru ca ar trebui ca tzepusha sa fie o tzeava de aproximativ 2,20 metri cu capetele autofiletante - sa iti dea posibilitatea sa scoti tzeava din circuit, dupa care "tragi sacul in tzeava" eventual si pe al II-lea, dupa care pui tzeava in sistem si aerisesti, ca sa ramana doar apa pe coloana)
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

IONUT

#3
:oops:Eu am de gând să fac următorul solar cu coloane (ţepuşe, ţevi,..)

 :idea: Sistemul poate fi conectat cu cel de încălzire în pardoseală dar controlat cu termostat introdus în brichetă sau învelit cu izolaţie astfel încât să imite bricheta, pentru a nu coace brichetele.

TREABA AR FI CAM AŞA :

Felix

#4
Nu-s ce sa zic..pare interesant, insa e bai mare cu temperatura..ca nu trebuie sa depaseasca 24 de grade..sa nu mai vb de alte probleme tehnice..etanseizare, aerisire, izolare termica a tzevilor..etc samd..
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#5
pe circuitul de tevi sa poti circula apa la maxim 35 de grade, nu mai mult!
in cazul in care faci asta , te doare in palarie daca afara ai temperaturi mici, si in sala ai 12 grade Celsius (verificata la beci..... ciuperca la 5 grade creste, incetinit, dar greste!!)
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

IONUT

#6
VA PLĂCUT SCHEMA ???   :!:

tomi01_2000

#7
Quote from: "_Felix"Nu-s ce sa zic..pare interesant, insa e bai mare cu temperatura..ca nu trebuie sa depaseasca 24 de grade..sa nu mai vb de alte probleme tehnice..etanseizare, aerisire, izolare termica a tzevilor..etc samd..
si eu zic ca e SF!
 dar cred ca ma bag
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#8
Chiar ca e SF...dar v-ati gandit cum faceti daca se infecteaza cativa saci ? :)))

E interesanta ideea insa e a draq de complicata....mult mai simplu e cu pex-ul pe podea...asa ca eu stau deoparte de SF. :))
(asta nu are leg cu ciupercile..e doar un exemplu)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#9
:P Aşa'i  !!!  Nasol de tot cu manevratul şi cu schimbarea sacilor infectaţi. Asta s-ar rezolva cu ventile de trecere la fiecare ţeavă, da' tot dată draq'lui e. Îmi plac SF-urile dar la încâlceala care ar rezulta de aici nu mă înfing.

CHiar de m-aş fi băgat oricum în primul rând făceam încălzire prin pardoseală !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   ........ şi CHIAR O FAQ !!!!!!!!!!!!!!!! Sper să găsesc un tub pex în jur de 22000lei cum aţi pomenit voi, aş reduce mult costul faţă de ~75000lei , modelul pe care ţi-l bagă sub nas comercianţii de marteriale sanitare.  Aş scoate bani de la fiecare solar de cîte un ventilator de 1000-3000turaţii/min aşa la vreo 6000000 rol.

tomi01_2000

#10
Se pare ca iar am facut economie de timp , munca, bani, ....
PS. cu toate astea, un furtun cu apa calda care trece prin sac, ar face minuni ....
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#11
Prea complicat...de ce nu va  concentrati voi pe ideea incalzirii prin/pe pardoseala ?..ca doar stim cu certitudine ca e cea mai eficienta.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#12
Pai ... poate mai angrenam vreo cativa in discutie, ...... ca ne mai trebuie un punct de vedere (dar nu echilibrat, calculat cum facem noi la modul practic) ......
PS. Fara discutie, incalzirea prin pardoseala e demna de respect!
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

IONUT

#13
Dragi Tovarăşi !
  Dacă reuşesc pân de Paşte să rezolv treaba asta îmi afişez punctul meu de vedere şi la modul practic, până acum toţi vorbim din auzite...

Felix

#14
Mor de curiozitate sa vad rezultatele :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci