Constructie ciupercarie pelutorus

Started by Edys, February 21, 2012, 02:08:57 PM

Previous topic - Next topic

Edys

Intentionez sa  construiesc o mica ciupercarie la mine la tara in curte. Am curent electric, fantana cu hidrofor.

Initial ma gandeam sa o fac sub pamant, cu o adancime in pamant de 2m si afara 50 cm, cu dimensiunile de 9m lungime si 3 latime, acoperisul sa fie facut din placi de policarbonat. Vara sa pun o prelata deasupra sa nu se incalzeasca prea tare (banuiesc ca se va incalzi)
Ca racire si umiditate ma gandesc la un sistem cu duze (cum sunt la terase)
Bani nu sunt prea multi 10000-12000 de ron (imprumutati de la banca)

1.Ventilare 2 ventilatoare (aici nu inteleg , un ventialor scoate aerul iar altul baga?
2.Este bine sa o construiesc sub pamant?
3.Ce avantaje si dezavantaje am? (in afara faptului ca am foarte mult de sapat si de carat pamant)?
4.O alta metoda mai ieftina pentru spatiul de productie.

tomi01_2000

e ok daca o ingropi.
Vei avea cheltuieli minime de administrare.
Iarna efortul tau termic va fi mic.... fata de o ciup. la sol.
Vara vei avea iar un avantaj termic - o temperatura constanta. In plus vei avea avantajul unei umiditati constante.

O ciupercarie ingropata, are in fata unei ciupercarii de suprafata multe avantaje.

Atentie insa la acoperis. Un acoperis prost facut iti elimina toate avantajele.

E de preferat sa faci o structura de lemn sau metal mai puternic peste care sa poit pune pamant intr-un strat de minim 50 cm.
Atunci vei avea usor de mentinut iarna / vara mediul la ciuperci.
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Edys

pentru o incapere cu 90 mc am zis sa pun un ventilator care introduce aerul proaspat cu un debit de 2200mc care sa il pot seta cu un timer sa functioneze 30 minute si 30 sa stea, sau 15 cu 15 (o merge si cu o priza electronica?)

acum sunt in dilema cu ventilatoarele care necesita extragerea aerului din incapere daca trebuie sa aibe acelasi debit de aer ca cel introdus, si daca daca acestea trebuie sa mearga incontinu.

Si inca ceva, de unde as putea sa achiztionez niste duze pentru sistemul de umidificare, am sa folosesc ca pompa de presiune o masina de spalat cu presiune auto.

Edys

Am inceput si eu constructia, un solar termoizolat cu vata minerala de 10, scheletul facut din lemn pe care l-am vopsit, solarul are 3 camere, una pentru incubatie de 12mp una de inamantare tot de 12 mp si camera de fructificare de 36 mp.
Jos va fi strat de 5 cm de beton
Ca incalzire am optat pentru o soba metalica pe lemne.
Problema este ca nu reusesc sa gasesc niste duze (fara duze gen climatex care sunt foarte scumpe), am o masina de spalat cu presiune Bosch cum are domnul Felix.
In curand si pozele :D

Edys

Pozele cu ciupercaria, interiorul inca mai am nitel la el de lucru

Cristian

#5
Felicitari pentru realizarea ta !
Incerc sa-ti raspund punctual la intrebari :
1.Ventilatia - calculezi debitul ventilatoarelor in functie de volumul incaperii,astfel incat sa aiba la capacitate maxima puterea de a schimba aerul de 12 -14 ori intr-o ora.Practic tu ai 36 mp x 2,5 m inaltime,ceea ce inseamna ca debitul ventilatoarelor trebuie sa fie undeva la 1400 mc/h.Iti sugerez sa fie la debitul asta deoarece in timp mai intervine incarcarea lor cu praf,etc si nu vor mai avea chiar valoarea nominala,deci e bine sa ai o rezerva.Daca folosesti ventilatoare de tubulatura atentie la presiunea statica disponibila,majoritatea producatorilor dau un grafic debit/presiune statica.asta inseamna ca debitul va fi mai mic daca lungimea tubului e mai mare,chiar daca valoarea de pe eticheta iti arata ca e ok.debitul nominal al unui astfel de ventilator se da pentru mersul liber,fara tubulatura atasata.pentru spatiul tau trebuie sa aiba 150 Pa,acoperitor.
2 Duzele de pulverizare a apei le gasesti la Dedeman sau la Bricostore,e un kit pt terase.Costa in jur de 200 ron,dar nu sunt facute sa functioneze cum iti doresti tu.sunt pentru presiunea apei de la retea,ceea ce inseamna maxim 5 bar.Pompa aparatului tau de spalat scoate cam 60-100 bar si nu rezista nici furtunele si nici duzele la presiunea asta (ti le arunca afara,sunt pe plastic infiletate).In afara de asta,pompa de la aparatul tau are un debit de cateva zeci de ori mai mare decat capacitatea de pulverizare a duzelor,ceea ce inseamna ca ai toate sansele sa arzi pompa in situatia in care ar rezista furtunul si duzele.
Cand va fi fost taiat ultimul copac,otravit ultimul izvor si omorata ultima ciuperca - atunci vom realiza ca nu vom putea manca bani !

Edys

#6
debitul ventilatorului (care este axial) este de 2250 mc/h iar debitul scade intradevar , poate la jumatate din ce imi dau eu seama de cand am pus tubulatura care este de 250mm, iar ventilatorul are parca 330mm. Sunt bune sistemele de umidificare din dedeman? acelea la 200 de ron ? pulverizeaza cat de cat ceata ? automat le voi conecta la hidrofor nu la pompa de presiune.

Cristian

#7
Daca ai atasat deja tubulatura ai grija sa fie foarte bine intinsa si sa aiba cat mai putine coturi.debitul scade,dar nu pot sa-ti spun exact la cat pt ca nu stiu ce ventilator ai.eu iti recomandam un variator de putere si iti reglai debitul cu ajutorul lui.daca ventilatorul l-ai fi montat in partea de jos pe latimea halei si nu ai fi avut tubulatura atasata,ai fi putut monta doar niste grile de aspiratie in capatul opus al halei,sus.Si s-ar fi creat depresurizare,practic aerul pe care ti-l scotea ventilatorul ar fi intrat liber prin grila, de afara.
Referitor la duze,eu le-am montat pe un hidrofor.dar nu te gandi ca fac ceata aia care trebuie in ciupercarie.e o pulverizare gen pompa vermorel.si ai mare grija ca se infunda foarte repede,pune macar un filtru de bumbac la aspiratia hidroforului.
Cand va fi fost taiat ultimul copac,otravit ultimul izvor si omorata ultima ciuperca - atunci vom realiza ca nu vom putea manca bani !

Edys

http://www.2u2me.ro/79-kit-racire-terase ce parere ai de sistemul asta ? duzele sunt din alama, pot atasa si filtru

Cristian

E identic cu cele despre care am vorbit mai devreme.duzele sunt din alama,intr-adevar,toate sunt asa.dar ele sunt prinse pe conectori din plastic,e un filet de alama exterior pe unul din plastic interior.nu rezista la presiune mare.filtrul e ok pt genul asta de duze.
Cand va fi fost taiat ultimul copac,otravit ultimul izvor si omorata ultima ciuperca - atunci vom realiza ca nu vom putea manca bani !

zomahar

De ce nu ai mai facut ciupercarie ingropata? Ce probleme ai avut? Eu tot la una ingropata ma gandesc  :-\


Quote from: Edys on February 21, 2012, 02:08:57 PM
Intentionez sa  construiesc o mica ciupercarie la mine la tara in curte. Am curent electric, fantana cu hidrofor.

Initial ma gandeam sa o fac sub pamant, cu o adancime in pamant de 2m si afara 50 cm, cu dimensiunile de 9m lungime si 3 latime, acoperisul sa fie facut din placi de policarbonat. Vara sa pun o prelata deasupra sa nu se incalzeasca prea tare (banuiesc ca se va incalzi)
Ca racire si umiditate ma gandesc la un sistem cu duze (cum sunt la terase)
Bani nu sunt prea multi 10000-12000 de ron (imprumutati de la banca)

1.Ventilare 2 ventilatoare (aici nu inteleg , un ventialor scoate aerul iar altul baga?
2.Este bine sa o construiesc sub pamant?
3.Ce avantaje si dezavantaje am? (in afara faptului ca am foarte mult de sapat si de carat pamant)?
4.O alta metoda mai ieftina pentru spatiul de productie.


Edys

Am facut greseala ca nu am sapat macar 1-1,5m in jos(am fsot si stramtorat cu banii), nu am avut de unde sa fac rost de utilaj, si tarziu am descoperit un prieten care avea escavator...mai multe detalii iti dau pe mess cand mai intri.

Stefan31

Bravo .foarte bine arata,sper sa ai si productie pe masura! succes.

Edys

Productia de iarna :)

catalin anghelina

felicitari!!!la prima foto m-i se par cam lungi in picior,cred ca nu ai aerisit bine...si intre saci lasa distanta mai mare sa nu se atinga intre ele.in rest e super:)