Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: 1 2 3 [4]   Go Down

Author Topic: Ce alte ciuperci ati mai cultiva ?  (Read 30135 times)

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
Re: Ce alte ciuperci ati mai cultiva ?
« Reply #45 on: April 28, 2009, 10:04:24 PM »

Buna glumitza, Tomi :))))) Citesc si ma dau pe jos de cat pot sa rad de cele  scrise de tine :))
Tare de tot...:)
Realitatea este ca astefl de reactii alergice apar de la spori si nu de la alte..SF-uri...miceliul nu are nici o treaba cu asta..absolut nici una...cat de mica.
Sunt destui care s-au lasat de Pleurotus exact din acest motiv.
Unii s-au reorientat catre alte specii...altii au renuntat..
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

• *
Re: Ce alte ciuperci ati mai cultiva ?
« Reply #46 on: April 29, 2009, 09:15:20 AM »

Realitatea este ca astefl de reactii alergice apar de la spori si nu de la alte..SF-uri...miceliul nu are nici o treaba cu asta..absolut nici una...cat de mica.
Sunt destui care s-au lasat de Pleurotus exact din acest motiv. Unii s-au reorientat catre alte specii...altii au renuntat..
eu unul in ultimii 2 ani mai ales in perioada de recoltare (cand am avut cat de cat cateva ciuperci de strans, sanatoase sau bolnave) am purtat masca in camera de recoltare.
Se gasesc la farmacie, sunt ieftine (nu mai stiu acum cat costa, pentru ca in anul trecut am luat cu 20 de ron vreo 40 de masti simple) si super-utile. Nici eu nu as fi purtat mastile insa sotia mea (cadru medical) dupa ce am avut parte de o cura de tuse de vreo 3 saptamani - mi-a pus in vedere masca chirurgicala sau "ai incheiat orice activitate ciupercareasca" (avea dreptate pentru ca din pozitia intins nu puteam sa ma misc deloc fara sa tusesc ... o perioada de pana la un minut - tusea era uscata, fara expectoratii) ... Si am inceput sa port masca, ca sa scap de actiunea parazitara a sporilor ce circula liber in aerul din ciupercarie ...
Cred ca tu nu ai luat si purtat vreodata asa ceva!!

PS mai tre' sa glumim frate, ca nu se poa' numa' munca-casa, munca-casa ... mai ha' si altceva!
« Last Edit: April 29, 2009, 11:49:22 AM by tomi01_2000 »
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale
Pages: 1 2 3 [4]   Go Up