Probleme - la cresterea ciupercilor Pleurotus

Started by oleg, January 18, 2012, 12:06:38 AM

Previous topic - Next topic

oleg

Spune- ti va rog ce se intimpla, ca cum incep a iesi cipercile din sac prin orificile facute, nu au forma normala au picior lung ingrosat si palaria cipercii mica. se respecta temperatura, umeditatea, si ventilarea, sau ceva gresesc in tehnologia de grestere, pentru ca nu toti sacii au asa probleme.

In beci e facuta o sistema de ventilarea a aerului prin incapere, pentru ca temperatura aerului sa fie egala atit jos chit si sus, nu este curent de aer. in general nu stiu din ce cauza este asa. Multumesc mult, anticipat.

tomi01_2000

Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

oleg

Tomi01 spune te rog, ce e cu lumina, e multa sau e putina. PEntru ca eu am pus la 4 m distanta 2 becuri  (lumina de zi )de 40W.

vitalie

Forma în care îţi cresc ciupercile denotă lipsa sau cel puţin insuficienţa luminii. Vezi că s-ar putea să ai dispersie inegală în beci şi de aia  anormalitatea  e prezentă doar pe unii saci. Convinge-te că sacii cu pricina nu stau în umbră sau că au parte de tot atîta lumină ca şi ceilalţi.

PuiuTM

Imi cer scuze, acum am vazut ca ai mai deschis un post cu acelasi subiect, dar acum stiu cauza problemelor tale!
CONCENTRATIA MARE DE CO2!!!
Precis ai facut si incubarea in aceeasi incapere(cultura monozonala)
Pe timpul incubarii creste foarte mult concentratia de co2! De la 200-300 ppm la peste 1000 ppm, total contraindicat! Acest gaz are o densitate mai mare decat al aerului, si deci se va lasa la nivelul cel mai de jos, exact unde presupun ca ai cele mai multe probleme.
Solutia este:
-montarea unui exthaustor(ventilator) la nivelul cel mai de jos al pivnitei si scoaterea aerului viciat printr-o tubulatura afara din beci!
ATENTIE! DAR NU PE ACEEASI PARTE UNDE FACI ADMISIA!!

www.phoenix-spor.ro
Livius Hurjui
0720197137, 0754589312
www.phoenix-spor.ro

tomi01_2000

corect si ce spune PuiuTM

Atentie PuiuTM ai pus la link - ftp=ftp://www.phoenix-spor.ro]www.phoenix-spor.ro[/ftp -
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

ady 7750

Salutare. Sunt un incepator,daca pot spune , fac ciupercin de vreo 3 ani dar nici acum nu pot spune ca stiu toate dedesupturile.Nu a-m postat pana acum dar, acum a aparut o problema.Am insamantat in data de 02.apr.2012,treaba decurge normal pana acum cu o probl. mi-a aparut niste pete roz(banuiesc ca de mucegai).Le-am curatat dupa care am aplicat o tamponare locala cu Dethan M45.Intrebare.  Din ce cauza a aparut mucegaiul roz? Am si niste poze dar o sa incerc sa le postez mai tarziu(nu ma prea pricep cu internetul asta).Sunt din jud. Hunedoara,loc. Dobra. Va multumesc nu sti daca am postat corect dar, astept un raspuns de la cei mai priceputi.

popivl1

Ai insamantat pe paie de grau? Sursa de miceliu e una buna? Mucegaiul roz poate fi o fuzarioza care iti vine din paie insuficient tratate termic sau din miceliu infestat.

ady 7750

Am insamantat pe paie, miceliul l-am cumparat de la Oradea, de provenienta Ungaria.Problema este ca am mai insamantat la cineva cu acelasi miceliu(357) si la respectiva persoana sunt si mai multe pete roz,asa ca tind sa cred ca este din cauza miceliului.La insamantare am obs. cateva pete pe miceliu dar am aruncat miceliu din zona respectiva.Acuma nu stiu care este problema dar, nici nu prea stiu ce va trebui sa fac.In principiu v-a trebui sa astept sa vad cum decurge problema dar nici nu a-s vrea sa infestez si ceilalti saci care par sanatosi.

ady 7750

cam asta este problema mea

ady 7750

acelasi sac din alta pozitie.este sacul insamantat la cealalta persoana,paiele nu sunt din aceasi sursa deci tind sa cred ca este din cauza miceliului

popivl1

E fuzarioza. Paiele au fost dezinfectate termic si chimic?

Stefan31

chiar sunt curios daca a pus topsin si tot are probleme.

ady 7750

au fost tratate si termic si chimic(topsin).Dupa cum am spus si mai sus ,am obs. ceva pete usoare pe miceliudar nu am luat in seama, am aruncat miceliul din zona respectiva si am mers mai departe.Acum ce este de facut?

Stefan31

nu cred ca mai ai ce face. tomi spunea de o baie scurta cu lapte de var,nu ar strica sa increrci!ai multi saci?