UTILAJE DE TOCAT

Started by IONUT, January 05, 2006, 04:04:42 PM

Previous topic - Next topic

IONUT

Ce părere aveţi de aceste utilaje?  Vreau să mi-le construiesc eu ca să fiu sigur de puterea şi, capacitatea de tocare. Aveţi ceva asemănător ?

Felix

#1
De tocatorul de paie pot sa iti dau ceva indicatii, ca am si eu unul self-maded :)
Lungimea paielor tocate o reglezi din nr de cutite..eu am 5 cutite pe agregat ..rezultat...5-7 cm lungimea paielor tocate.
Latimea tamburului cu cutite este de 30 cm...ptr mai mult e nevoie de motor mai puternic.
La constructia ei m-am inspirat de la o sisca..am folosit acelasi principiu doar ca am facut alimentarea cu paie altfel si am actionare electrica :)
Cel mai bien ar fi sa ai o tocatoare care toaca balotii intregi.
Oricum paiele din balot sunt deja "tocate" si merg f.bine si asa.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#2
.    . Foloseşte careva MOARA CU CIOCĂNELE ?  

Am multe recomandări în acest sens. Ar fi utilă pentru majoritatea materialelor necesare tocării în orice gospodărie ( grăunţe, ciocălăi, fân, paie, etc.) . Tre să-mi fac una mai mare (diam minim 70cm) ca să nu ard curentul de geaba.

Anonymous

#3
pentru felix: motorul e la 220 sau 380?

Anonymous

#4
Am folosit eu o moara cu ciocanele standard(ca nu era a mea) insa nu am fost multumit de faptul ca toca paiele prea mici si dura mult tare.
Cred insa ca ar merge excelent una, dar modificata putin, sa iasa paiele din ea la o dimensiune mai mare, nu ca pleava.

IONUT

#5
.       Dimensiunea paielor o regleyi din sita de evacuare prin schimbarea acesteia cu alta cu aochiuri mai mari.
.       La fostul cap din zona mea era o moară cu ciocănele care toca fân , în ea băgau paie doi oameni cu furcile, nu cunosc detaliile tehnice (diametru, putere şi turaţie motor) .
.      Un strungar mi-a recomandat un mai mare de 60cm diametru şi cu motor de aprox 3000tur/min.
.      Idfeeea e că se poate cu astfel de moară să toci cam orice material necesar ca substrat, poate o să văd una şi atuci vă daz date exacte.

IONUT

#6
:? --- în 5sec nu a vut ce face cu un sac de paie, şi încă una cu motor de 11kw , neprobată de mine. Cea probată a fost excelentă - concluzia : în 2-3 ore termini un tir de paie.

Felix

#7
Si pe urma nu te plictisesti ? ;)
Ptr cei ce au nevoie de sol performante..exista mori de furaje....care costa...de la 5000 euro in sus.
Mai exista si varianta "copierii" si do-it yourself :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Anonymous

#8
Combinele Claas sunt dotate cu tocatoare de paie care in zona mea si probabil si in alte zone din tara nu sunt folosite.Acestea au cutite de otel foarte bine ascutite pe un rotor si alte cutite pe stator,la o distanta intre ele de 5 cm.Cutitele de pe rotor se invart printre cutitele de pe stator cu o turatie de max.900 rot./min.Eu am adaptat acest sistem si am construit pana acum 6 tocatoare de paie cu motoare de 2,2kw trifazic, dar alimentate la 220v.Carcasele fiind butoaie de tabla de 220 litri.Aceste agregate toaca 15 baloti/ora,iar daca motorul este alimentat la retea trifazata toaca chiar 20 baloti/ora.

Dana

#9
Buna!
Am fost de curand in localitatea Putna pentru putina relaxare.....si din intamplare,am aflat ca acolo se fabrica efectiv utilajul de tocat furaje,mai precis siscornita,al carei produs rezultat dupa tacare se numeste sisca;nu-s scumpe deloc....cele cu motor cu tot ajung la 1000 ron.Pentru noi e ff departe dar speram sa o aducem cat de curand posibil.Daca cineva este interesat,va putem da mai multe relatii.

IONUT

#10
D.le Doru Lemnaru..puteţi prezenta o schemă / schiţă  ?

Să nţelegem că se pot băga baloţii întregi ? Bineânţeles, fără aţă sau sârmă.

Mulţumim.

Adi Muresan

Quote from: Anonymous on June 08, 2006, 10:01:59 PM
Combinele Claas sunt dotate cu tocatoare de paie care in zona mea si probabil si in alte zone din tara nu sunt folosite.Acestea au cutite de otel foarte bine ascutite pe un rotor si alte cutite pe stator,la o distanta intre ele de 5 cm.Cutitele de pe rotor se invart printre cutitele de pe stator cu o turatie de max.900 rot./min.Eu am adaptat acest sistem si am construit pana acum 6 tocatoare de paie cu motoare de 2,2kw trifazic, dar alimentate la 220v.Carcasele fiind butoaie de tabla de 220 litri.Aceste agregate toaca 15 baloti/ora,iar daca motorul este alimentat la retea trifazata toaca chiar 20 baloti/ora.
As vrea si eu un astfel de tocator, va rog daca se poate să-mi scrieți pe adimuresanro@yahoo.com, 0745469625