Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Ventilatia in camera de fructificare  (Read 1552 times)

ARON

• *
Ventilatia in camera de fructificare
« on: March 26, 2016, 10:45:55 AM »

Salutare!Cred ca primordilie care au iesit au unele probleme din cauza ventilatiei(am citit pe site) ceva alburiu pe ele (spori).Atasez niste poze cu camera de fructificare si cu primordiile despre care vorbesc. Camera :L=6m:l=3.5m: h=2,35m; Volum = 49,35mc.  83 de saci pe 4 randuri si cativa pe jos, pentru ca am o soba de tabla si este prea cald pe al treilea etaj de pe rand(prea aproape de plafon) INTREBARE; CE SA FAC PENTRU O VENTILATIE MAI BUNA ? (am inceput sa deschid si usa o data pe ora cateva minute dar scade mult temperatura care este si asa prea mica 10-14grade) Daca problema este de la ventilatie sau de alta natura astept sfaturile voastre. Multumesc anticipat! O zi buna tuturor!

ARON

• *
Re: Ventilatia in camera de fructificare
« Reply #1 on: March 26, 2016, 10:53:21 AM »

Pozele nu sunt prea bune , data viitoare ma straduiesc mai mult. Camera are 2 geamuri  L=80 cm ;l=40 cm la o distanta de 80-100cm fata de pardoseala.Doamne ajuta!

Nicu_Nan

• *
« Reply #2 on: March 29, 2016, 05:03:31 PM »

Pai 14 grade la fructificare este bine.Sa inteleg ca ventilarea o faci deschizand geamurile si usa periodic.
Era bine daca aveai un ventilator de exhaustare in partea de jos intr-un capat al camerei,iar in capatul celalalt deschideai un pic fereastra.Pe ventilator puneai o priza programabila si era mai usor.Mai pune niste poze ca eu unul nu imi dau seama daca este cu adevarat o problema ceea ce spui tu despre primordii.

ARON

• *
« Reply #3 on: March 29, 2016, 08:06:15 PM »

Salut! Nu mai sunt probleme de cand am inceput sa deschid si usa, mirosul este placut inauntru si am iceput recoltarea mai putin, dar merge. Daca ajuta Dumnezeu si  sunt sanatos pana la iarna ma dotez cu 2 ventilatoare sus-jos si ce putere trebuie sa aiba pentru  V=50mc si mai trebuie sa ma lamuresc si ce inseamna 6-10 schimburi de aer intr-o ora si cat,trebuie sa mearga ventilatoarele. Multumesc pentru raspuns !CEEEE se   intampla cu site-ul cu nu prea mai este activitate  ca acum 3 ani ????

Nicu_Nan

• *
« Reply #4 on: April 01, 2016, 11:53:39 AM »

Ma bucur.
6-10 schimburi inseamna volumul camerei scos de 6 sau 10 ori pe ora.
adica daca ai o camera de 100 mc, ca sa faci 10 schimburi iti trebuie un ventilator de exhaustare de 1000 mc /ora, inseamna volumul camerei ori 6 sau 10.banuiesc ca ai inteles. ;D
Pune niste poze sa mai vedem si noi cum sunt.
O zi buna!

Nicu_Nan

• *
« Reply #5 on: April 01, 2016, 12:07:34 PM »

Aaa!
Si sa-ti raspund la intrebare mai exact la 50 mc ca sa faci 10 schimburi iti trebuie un ventilator de 500 mc pt. 10 schimburi.
Pages: [1]   Go Up