Compost din fan uscat sau frunze uscate

Started by popivl1, October 27, 2011, 03:00:30 PM

Previous topic - Next topic

popivl1

O sa-i rog pe cei care au experinta in cultivarea pleurotusului sa-mi spuna daca fanul uscat poate fi folosit ca si suport de cultivare a pleurotusului. Deasemenea va rog sa-mi precizati daca frunzele uscate de foioase pot fi folosite si ce randamente au aceste materii. Pun aceasta intrebare fiindca locuiesc intr-o zona in care restul materiilor prime care ar putea fi folosite se gasesc in cantitati neglijabile. Va multumesc anticipat.

TheNutz

frunze de foiaose da, fan...teoretic da pentru ca si el are celuloza,
dar nici rumegus nu gasesti? ciocalai de porumbi? stuf? pai? in ce zona esti munte? delta?
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

popivl1

Multumesc frumos pentru raspunsul promt. Sunt din zona de deal spre munte, iar rumegusul se gaseste si el greu, fiindca sunt putine gatere instalate. In cazul rumegusului gasesc mai mult de conifere, iar perioada de incubare la acesta e mai mare prezentand astfel un dezavantaj.

TheNutz

coincidenta, si la mine tot asa... dar am mers la campie si am luat 200 de baloti de paie. si un camion de rumegus de fag, si am trecut si la cocenii de porumb.
multa bafta, tine-ne la curent cu evolutia pe sacilor pe fan.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

popivl1

Cu siguranta o sa va tin la curent cu rezultatele. O sa incerc si pe fan, dar si pe frunze uscate.

TheNutz

Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

popivl1

Inca nu am insamantat. Vreau sa insamantez saptamana viitoare. O sa va tin la curent. Cu stima

vitalie

aşteptăm cu nerăbdare. Să nu uiţi de noi. Doamne ajută!

vitalie

hai ppivl, ai făcut compostul? ne-ai promis ceva noutăţi... :d Doamne ajută!

tomi01_2000

uite o chestie.

Incercati sa treceti la un nou nivel. Vad ca va place ce faceti.

Va luati frumos ghinda (samanta de la stejar, si de la fag), pe care o puneti primavara la incoltit. Daca veti pune cateva sute de ghinde, in fiecare an, din al patrulea an, puteti folosi micii copaci ca suport pentru pleurotus.
Ideea este ca pleurotusul se va dezvolta in simbioza cu mici arbusti ... Si nu veti mai avea nevoie sa alergati permanent dupa resurse (sa identificati ce puteti folosi .... cum , cu ce pret) ...

Deci
ramane sa alegeti fiecare ce e mai avantajos ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

TheNutz

tomy poti sa dezvolti putin, ideea ta cu ghinda? pai in 4 ani stejarul nu creste mai mult de 1m inaltime si 3-4 cm in diametru. nu am inteles pe ce sa fac suportul de pleurotus. ???
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

popivl1

Abia astazi am insamantat un sac pe suport de frunze si 2 pe suport de fan. O sa revin cu rezultate. Pana atunci pun poze cu faza de fructificare la un sac pe suport de 30% frunze de visin, 30% panusi de porumb si 40% rumegus de fag, insamantat cu 5% miceliu HK45, si amendat cu var. Spor la ciuperci

TheNutz

frumosssss.....  cate zile a stat la incubat si la ce temperatura?
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

popivl1

A stat cam 35 de zile la incubat la mila Domnului cu temperaturi intre 8 si 16 grade mai tot timpul. Doar trei zile le-am ajutat cu caldura pana la 22 de grade. Sacii insamantati astazi vor avea regim preferential, adica vor avea temperaturi intre 16 si 24 de grade. Felicitari pentru constructie TheNutz si mai vrem poze. Mi-am cumparat si eu polistiren de 10 cm, insa oscilez intre a face ceva nou sau a folosi garajul si beciul construite anul acesta din piatra si cu o suprafata de peste 35 m patrati impreuna Zidurile au 70 cm grosime si vreau sa le izolez cu polistiren de 10 cm. Credeti ca ar fi bine? Mentionez ca deasupra lor e o cladire de 110 metri patrati cu mansarda, adica viitoarea locuinta. Spor la ciuperci...

popivl1

Scuze tomi01_2000, respect foarte mult ce faci pe acest forum , dar oricum fagul nu are ghinda, iar tonul sarcastic folosit nu cred ca va reusi sa aduca roade pe acest forum. Raspunsul e ca ne place ce facem, indiferent de cat si cum si as vrea sa nu uiti totusi ca toti suntem sau am fost mici. Cu stima............