Pages: 1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Compost din fan uscat sau frunze uscate  (Read 3142 times)
TheNutz
*

« Reply #15 on: November 22, 2011, 09:02:03 PM »

A stat cam 35 de zile la incubat la mila Domnului cu temperaturi intre 8 si 16 grade mai tot timpul. Doar trei zile le-am ajutat cu caldura pana la 22 de grade. Sacii insamantati astazi vor avea regim preferential, adica vor avea temperaturi intre 16 si 24 de grade. Felicitari pentru constructie TheNutz si mai vrem poze. Mi-am cumparat si eu polistiren de 10 cm, insa oscilez intre a face ceva nou sau a folosi garajul si beciul construite anul acesta din piatra si cu o suprafata de peste 35 m patrati impreuna Zidurile au 70 cm grosime si vreau sa le izolez cu polistiren de 10 cm. Credeti ca ar fi bine? Mentionez ca deasupra lor e o cladire de 110 metri patrati cu mansarda, adica viitoarea locuinta. Spor la ciuperci...

pai la zidul de piatra de 70 cm... eu 1 zic ca e inutila izolatia termica pe exterior, incearca sa izolezi bine tavanul beciului. placa de beton. banuiesc ca este placa de beton, pe tavan se pierde cea mai multa caldura, da poti sa folosesti in interior un ventilator sa mixezi aerul, sa il obligi pe cel cald sa coboare. eu folosesc un ventilator de camera rotativ, si vad ca asa caldura se disipa uniform.

cat despre fagi si ghinda, si nuci in pereti..... Cool

poze o sa mai vina dar intai sa termin cu tubulatura la aer, si sitemul de ceata.

Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.
popivl1
*

« Reply #16 on: November 23, 2011, 12:44:12 PM »

Ai intuit bine, intr-adevar am placa de beton si acolo trebuie rezolvata problema. Mersi mult si spor la constructie si ciuperci
TheNutz
*

« Reply #17 on: November 23, 2011, 06:46:11 PM »

Ai intuit bine, intr-adevar am placa de beton si acolo trebuie rezolvata problema. Mersi mult si spor la constructie si ciuperci

o intrebare.
cum o sa folosesti cat mai mult spatiu in camera de incubare? cu rafturi? la ce distanta 1 de altul? sau cu sacii atrnati? eu am folosit pana acum rafturi, dar nu sunt multumit... ocupa mult spatiu inutil, sau este raftul supradimensionat? un id de mes? mai stam si noi de vorba...

Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.
iulyfigm
*

« Reply #18 on: January 11, 2012, 11:08:51 PM »

Cum merge treaba cu fanul, pt ca si pe mine ma batea gandul sa folosesc fan pt ca nu sunt paie si nici rumegus prea mult in zona (zona de munte)?

Mersi..
tomi01_2000
*

« Reply #19 on: January 13, 2012, 05:45:50 PM »

Scuze tomi01_2000, respect foarte mult ce faci pe acest forum , dar oricum fagul nu are ghinda, iar tonul sarcastic folosit nu cred ca va reusi sa aduca roade pe acest forum. Raspunsul e ca ne place ce facem, indiferent de cat si cum si as vrea sa nu uiti totusi ca toti suntem sau am fost mici. Cu stima............
tonul nu era sarcastic. eram doar grabit. majoritatea care am inceput sa scriem una alta pe aici, facem cate ceva, pe undeva sau pe altundeva.
Sunt intr-u' totul de acord ca toti am fost copii sau mici sau am inceput un drum cu primul pas.

legat de ghinda - fagul nu are ghinda, asa e m-ai prins cu minciuna!
dar stejarul (cel cu frunza lobata) are? ...

ideea de baza e alta. (ACUM AM CEVA TIMP LA DISPOZITIE Smiley )
Daca va creati mici arbusti (care pot fi numai si numai - stejar sau fag pentru pleurotus), ii folositi dupa 2/3 sau 4 ani . Pot creste in ghivece, in balcon, sau in marginea gradinii . Nu cer mult. Insa va dau mult.
Veti constata ca puteti renunta la alergatura dupa surse pentru compost, ca suport direct fara compostare, pasteurizare, etc in stadiul de planta vie. Si mai mult la problema cu indepartarea gunoiului ramas in urma unui ciclu de cultura. Pentru ca arbustul se dezvolta in armonie la un moment dat cu pleurotusul caruia ii creaza suportul hranitor.
Atfel costurile ii rup pana si pe chinezi! Pune pe hartie si ia in considerare ca scapi de timpul pierdut cu manipularea, ingrijirea sacului, folie, etc....
Sau tocat - sub forma de rumegus - si se intra in pasii standard de pregatire a compostului. Insa nu mai cari paiele de la distanta, iar la aducerea paielor iti aduci in batatura si niste virusi/boli/daunatori noi!

E destul sa va pregatiti resursele. Momentan sunt in Franta, unde Matruchot a facut prima cultura de ciuperci! Am reusit sa inteleg mai multe intre timp. NU mai fac ciuperci, insa experienta abia acum mi se largeste.

Si acum chiar sunt sarcastic!
- Daca unul nu vede padurea de prea multi copaci, atunci crezi ca e o problema - insa e doar pentru cel ce nu vede padurea.
... poate in comunitate mai devreme sau mai tarziu - va reusi sa inteleaga cineva ca exista un spatiu si altfel (3d) nu numai in planul apropiat (2d).

Acum imi inghit sarcasmul, si imi cer scuze pentru imaginea gresita initiala, si imi cer scuze pentru sarcasmul gratuit de mai sus non-necesar (insa zilele astea de cand cu SMURD-ul si cu dr. Raed Arafat nu mai pot sa inghit marlania de tip Basescu), insa vreau sa subliniez aspectul asta - nu va auto-limitati la ceea ce ati citit, ganditi si evaluati singuri ceea ce vi se propune.
Si nu in ultimul rand - daca ucenicul nu se uita atent la maestru - pierde si maestrul , pierde si ucenicul.
Maestrul va muri la un moment dat, si munca lui se pierde. Asadar maestrul va fi un capat de drum, si implicit o pierdere .....
Iar ucenicul neintelegand de ce si cum, el in continuare va crede ca isi face meseria, insa va munci fara o evolutie reala, si de cele mai multe ori - va avea un efort mai mare decat ar fi  necesar.

PS sunt multe lucruri azi pe care multi nu le stiu. Operatii pe creier s-au facut acum cateva mii de ani, prin Japonia, prin Egipt ...  exista o baterie dupa care s-au construit bateriile actuale http://ro.wikipedia.org/wiki/Bateria_de_la_Bagdad .... Insa cand au inceput in ultimul secol sa fie extirpari sau tratamente invazive pe creier - au inceput toti sa vada cat am avansat noi. Azi avem o noua viata pe baza bateriilor - pe litiu .... Insa exista http://www.descopera.org/pila-lui-karpen/ o baterie foarte interesanta.... cu ceva vechime si caracteristici de lucru.

Asa ca pe viitor, mai incet cu orgoliul asta legat de recunoasterea sau nerecunoasterea unor merite.
Interesanta e doar ideea. Pe mine nu m-a pus nimeni sa fac ciuperci, sa scriu aici. Am facut-o eu , pentru mine. Si ma simt bine.
Nu ma intereseaza nemultumirea ta individuala ...  Am inteles ca nu a prins nimeni ideea, si am expus-o un pic mai pe larg. NU pot insa sa va scriu in amanunt , pentru ca copilul meu are nevoie sa creasca cu tata, iar eu inca nu am ajuns la nivelul in care sa mor impacat (mai am enorm de multe de invatat si de facut).
Dupa toate ce le-am scris - concluzia finala (si cititi cu atentie ce va scriu aici - pentru ca e posibil sa sterg postarea asta in cateva zile / sau NU ) un sistem aproape natural de producere a ciupercii, este preferabil unui sistem in care omul trebuie sa intervina zilnic.

Timpul vostru este important.
Prea important pentru a fi folosit zilnic la o productie mai mare sau mai mica de ciuperci.
Folositi-l si la altceva ... Daca vreti ciuperci puteti crea un sistem ca in natura care sa va dea ciupercile pe care le doriti.

Uitam!
Nu-ti cere scuze pentru ceea ce gandesti in mod onest! Am apreciat ca extraordinar faptul ca mi-ai zis direct parerea ta!

Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale
iulyfigm
*

« Reply #20 on: January 13, 2012, 08:27:18 PM »

Pe hartie cum merge? Trebuie un anumit fel sau orice tip?
Si acum sa zic si de ce, as avea de unde sa iau niste ambalaje (cartoane) si mi-ar fi mult mai usor.
Fanul, pana la urma, da vreun rezultat sau se comporta diferit de paiele de grau. (fan am din nou de unde sa fac rost mult mai usor).

Mersi!
popivl1
*

« Reply #21 on: January 14, 2012, 10:32:14 AM »

Fanul nu da rezultate. Doar atat pot sa mentionez acum.  Tomy are dreptate in ceea ce priveste costurile cu resursele si forta de munca. Avand in vedere ca unii locuim in zona de munte ar trebui sa ne reorientam spre resurse din zona noastra si pe producerea ciupercilor folosind medii de cultura ecologice. Tomy te rog sa dezvolti ideile expuse anterior. Cu respect pentru munca voastra a tuturor.
popivl1
*

« Reply #22 on: January 14, 2012, 10:35:18 AM »

TheNutz te rog daca mai ai poze cu stadiul constructiei realizate de tine asteptam cu nerabdare. Te rog sa ne oferi si valorile parametrilor caldura si umiditate pe care i-ai obtinut acum pe timp de iarna si cu ce consumuri.
tomi01_2000
*

« Reply #23 on: January 14, 2012, 01:42:53 PM »

Pe hartie cum merge? ......
uite aici dat in cativa pasi cate ceva despre hartie - http://www.facebook.com/media/set/?set=a.140526982693801.37606.140523676027465&type=1

insa sa intelegi ce se intampla acolo, trebuie sa fi facut macar odata o insamantare clasica. Pentru ca acolo exista niste mici erori. Dar principiul de baza e ok! Si sta in picioare.

.... Tomy te rog sa dezvolti ideile expuse anterior. ...
NU mai am ce dezvolta. De la idee trebuie sa dezvoltati practic, mai ales daca va surade.
Gasiti pe net cum procedura pentru obtinerea arbustilor din seminte (adaug doar atat - smeintele gasite in padure, parcuri, etc le faceti un tratament cu fungicid, insecticid - dupa care le lasati la uscat cam 2 saptamani, dupa care la frigidere la REFRIGERAT cam 2 saptamanai pana la max 2 luni).

Procedura pentru insmanatare a arbustilor e cea de la insamantarea pe lemn - respectiv gauri date cu bormasina, pus miceliu, ceruit sau paeafina (capac peste miceliu)...
Adica daca stai si te gandesti iti dai seama ca stiai tot ce ti-am scris aici, insa nu ai dat atentie ... Doar atat trebuie sa faci - sa pui lucrurile cap la cap.

Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale
iulyfigm
*

« Reply #24 on: January 14, 2012, 06:22:26 PM »

Va multumesc mult amandurora pentru raspunsurile prompte.
Daca pe fan nu merge, atunci poate pe frunze de stejar, fag si cumpletat cu niste paie?
Sincer sa fiu ma tot gandesc ce as putea gasi in zona de munte.

Dar ca sa-mi fac o idee, dintr-un balot de paie din ala paralelipipedic (ca sunt si cilindrici parca) cam cati saci poti face si cam cate kilograme are balotul, daca aveti ideie. (ma intereseaza ca sa stiu in ce directie sa o iau)

Multumesc mult!
TheNutz
*

« Reply #25 on: January 15, 2012, 08:17:22 PM »

TheNutz te rog daca mai ai poze cu stadiul constructiei realizate de tine asteptam cu nerabdare. Te rog sa ne oferi si valorile parametrilor caldura si umiditate pe care i-ai obtinut acum pe timp de iarna si cu ce consumuri.

climatizarea, caldura vine de pe sol cu  conducta pex, pt incalzirea prin pardosea, umiditatea nu scade sub 80 procente, dar din fericire sunt la stadiul de extindere, cladire la 250 mp, si actuala hala va deveni, sala pt recoltarea sporilor si multiplicarea miceliului, pot sa zic ca am reusit sa scot un hibrid de care sunt ff multumit.

ca si materii pime, pentru compost momentan merg pe ciocalai de porumb, m.a costat 250 un camion de 16 tone de ciocalai, si eu sunt in zona de munte, si nici la mine nu se gaseste pai,  aaa app sapt viitoare trebuie sa scot sacii de la incubat, sunt pe frunza de fag si rumegus.

un balot de paie paralelipipedic trebuie sa aiba in medie 25 kg, si cred ca scoti 2 saci de 18 kg.

iulyfigm
*

« Reply #26 on: January 23, 2012, 04:50:10 PM »

un balot de paie paralelipipedic trebuie sa aiba in medie 25 kg, si cred ca scoti 2 saci de 18 kg.

Mersi mult. Acum sa vad unde gasesc paie ... ca ciocalai nu cred ca o sa gasesc (nu se mai cultiva, e mai ieftin din targ doar boabe)
Sad
TheNutz
*

« Reply #27 on: January 23, 2012, 07:35:43 PM »

Mersi mult. Acum sa vad unde gasesc paie ... ca ciocalai nu cred ca o sa gasesc (nu se mai cultiva, e mai ieftin din targ doar boabe)
Sad

Pai intreaba pe ala cu boabe din targ, poate iti aduce el.

iulyfigm
*

« Reply #28 on: January 23, 2012, 08:36:42 PM »

Esti genial!!!
Mersi mult!!!
iulyfigm
*

« Reply #29 on: February 16, 2012, 05:30:58 PM »

Mergand sa vorbesc prin targ de ciocalai am gasit un tip care avea paie. Cheesy
Si le-am luat aproape pe toate (omul testa piata).
Pages: 1 [2] 3   Go Up
  Print  

Jump to: