Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: 1 2 [3] 4   Go Down

Author Topic: "Instalatie" de incalzire&umidificare simpla  (Read 39627 times)

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
(No subject)
« Reply #30 on: January 19, 2006, 01:12:30 PM »

Quote from: "IONUT"
Am trecut la treabă într-o varianta mai simplă: am pus un vas de aprox 5 l în care am introdus un termoplonjon de 500w, şi la 12 ore completez nivelul,. Permanent am abur ca să umidifice zona respectivă şi ca să ridice temperatura cu cîteva grade.

Iarna asta ne cam dă bătăi de cap.

Bravo Ionutz :) Sa stii insa ca efectul e cu atat mai serios cu cat suprafata expusa e mai mare..de asta zic de butoi...un butoi de 200 l are ceva suprafata
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by _Felix »
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Felix

• Administrator
(No subject)
« Reply #31 on: January 21, 2006, 06:26:41 PM »

Apropo..ca detaliu..semnificativ.....poti pune rezistenta si intr-o galeata cu apa...dar in cazul asta nu mai obtii decat umiditate nu si incalzire...in butoi aburul care iese incalzeste toata suprafata acestuia iar aceasta lucreaza ca un radiator.
Mai jos e o poza cu "butoiul" :) ..si una cu efectul de ceatza care e absolut uniform distribuita.
« Last Edit: January 21, 2006, 10:20:47 PM by _Felix »

IONUT

• Guest
(No subject)
« Reply #32 on: January 21, 2006, 10:04:10 PM »

Ţie îţi merge cu 1200w ptr că ai sub 30 mp dar eu am 75 mp. Dar, de fapt, ai o rezist în butoi de 1200w şi una în instant de 1200w. deci ai 2400w.

:idea: Butoiul ai putea să-l prevezi cu radiator ( apa circulă termidinamic) şi ventilator nu prea puternic ca în imaginea de mai jos (img.2).

Nu ar merge oare înseriat butoiul cu instantul - ca circuit al apei? Cu un calcu l bun cred că da. (img 1). Pentru ca apa care iese din radiatorul de pe tubulatura , la mine, are aprox 60gC. Ba chiar ar merge 2 butoaie, ar acoperi o arie mai mare, rezistenţa fiind în butoiul amplasat cel mai paroape de gura de recirculare. Astfel ai putea acoperi două spaţii de dimensiunile celor pe care le avem.
« Last Edit: January 21, 2006, 10:27:00 PM by IONUT »

Felix

• Administrator
(No subject)
« Reply #33 on: January 21, 2006, 10:19:27 PM »

Nu merge cu termodinamica...nu se asigura o circulatie a apei suficienta..din pacate asta e..am testat si asta :))

IONUT

• Guest
(No subject)
« Reply #34 on: January 21, 2006, 10:29:41 PM »

:arrow: Referitor la tubulatura prin pământ la 2m , oare n-ar merge un radiator (convertor de temp anume ptr sol) ca să mărească eficienţa instalaţiei tale ? (img 2)
---------SAU :
 :arrow: Avân în vedere că ideal e să ai mai multe hale, oare nu ar merge un beci la vreo 2m în pământ, înalt de vreo 2 prin care să teracă aerul admis către spaţiul de cultură ? (img 1). În tehnologii se prevede o cameră de condiţionare a aerului, eu consider că cel mai indicat ar fi una în sol fără termoizolaţie, ar fi mult mai eficientă dpdv al consumului de energie , ar ajuta mult, mai ales ptr incubare, nu suficient la 12 schimburi, dar considerabil. Ar fi suficientă şio la 12 schimburi dar ar trebui să fie ff mare. Însă nu ştiu dacă s-ar recupera investiţia prea repede.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by IONUT »

Felix

• Administrator
(No subject)
« Reply #35 on: January 22, 2006, 12:07:46 PM »

Imi place ultima imagine :)...
Ideea cu beciul nu e ok..am testat si asta..fluxul de aer se raceste (sau se incalzeste) prin contact cu peretele tzevii ingropate in sol...in cazul beciului...e prea mare spatiul ca sa aiba eficienta.

lucian

• *
    • http://www.romicel.weebly.com
(No subject)
« Reply #36 on: January 24, 2006, 06:25:25 PM »

Quote from: "tomi01_2000"
Quote from: "_Felix"
Tomi...intre temp aburului si presiune exista o corelatie..la 2 atmosfere ai 120 de grade..asa ca uita de supape...si de presiune
Aha ... n-am stiut asta !
Atunci faci un circuit secundar (tragi un furtun de vreo 8 metri care iese din butoi si intra inapoi in butoi in scopul racirii aburului, cu gura inchisa prin o supapa reglata la 2 atm sau mai putin )

ATENTIE ! NU VA JUCATI CU ABURUL SUB PRESIUNE ! DACA RIDICI PRESIUNEA IN BUTOI LA 2 ATMOSFERE IAR BUTOIUL NU E CONSTRUIT SA REZISTE LA O ASTFEL DE SOLICITARE RISCATI SA VA EXPLODEZE SI NU TREBUIE SA VA MAI SPUN CE URMARI POATE AVEA ! ASA CUM A SCRIS SI FELIX, LA 2 ATM. ABURUL ARE O TEMP. DE 121 GRADE CELSIUS !! LA ASTFEL DE  PARAMETRI VORBIM DEJA DE GENERATOARE DE ABUR PT. AUTOCLAVE (STERILIZATOARE) CARE SUNT DOTATE CU SISTEME DE PROTECTIE OMOLOGATE !  :!: PENTRU UN ASTFEL DE GENERATOARE DE ABUR AVETI NEVOIE DE AVIZE ISCIR ! PRESIUNEA NU ESTE F. MARE (CAM CIT INTR-O ANVELOPA AUTO) INSA TEMP. DE 121 GRADE E CEA CARE POATE CREA PROBLEME.
Pentru a crea "ceatza" in ciupercarie este suficienta solutia data de Felix. Daca un singur butoi considerati ca nu face fata la o suprafata mare, cine va opreste sa nu puneti mai multe ? Cit priveste omogenitatea "cetzii" nu va faceti nici o problema caci se regleaza singura. In momentul in care ea (ceatza) atinge pardoseala este uniforma in tot spatiul(umiditatea). "Ceatza" se formeaza la inceput in partea de sus a camerei (in toata camera fara a fi nevoie de ventilator care sa o imprastie) iar mai apoi coboara incet spre pardoseala. Automat creste si temperatura cu citeva grade. Investitia este mica dar efectul creat astfel este comparabil cu cel obtinut prin utilizarea unei instalatii de udat de mare presiune, foarte scumpa, deci nu la indemina oricui. Exista si varianta construirii unui asa zis instant de abur, insa din proprie experienta va spun ca e greu de calibrat (reglat) pt. a genera in mod constant aceeasi cantitate de abur asa ca varianta propusa de Felix m-i se pare cea mai buna.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by lucian »

IONUT

• Guest
(No subject)
« Reply #37 on: January 26, 2006, 07:16:05 PM »

:?: Felix, lămureşz'te-mă puţin te rog.  

Deci tu foloseşti butoiul pentru "ceaţă" (temperatură, umiditate) , în care ai 1200w. Din postărilşe anterioare am înţeles că mai foloseşti un radiator de Dacie la climatizarea aerului din tubulatură - apa din radiator cine o încălzeşte ? cumva vine din acelaşi butoi ? - înţelesesem că ai un instant construit de tine tot cu 1200w, la un loc nu cumva ies 2400w ?

Mulţumesc anticipat.

Felix

• Administrator
(No subject)
« Reply #38 on: January 27, 2006, 12:57:13 PM »

Da, asa e..insa nu folosesc impreuna toti acesti kw..ci pe rand :)

IONUT

• Guest
(No subject)
« Reply #39 on: January 27, 2006, 04:58:27 PM »

:roll: Deci ai obs de unde am scos 2400w.
Am impresia sau nu ai automatizată , în totalitate, instalaţia, ptr că am înţeles că le dai drumul pe rînd sau în funcţie de necesităţi. ?

Eu nu pot spune că am terminat instalaţia în momentul în care am definitivat partea cu instantul pe gaz, - aceia a fost o variantă, o încercare. Eu cred că o să merg pe varianta umidificării la cald dar nu în genul celeia pe care o foloseşti tu, ci astfel: voi înseria următoarele : sursa de apă, 1.vană electrică legată la un programator (Merlin Gerin 15721 Shnaider), 2.instant electric (constr proprie 2000w, ~100l, cu flotor) 3.pompă submersibilă, 4. instalaţia de umidificat cu diuze.
Trebuie să mai pun la punct proiectul, poate va fi şi un umidostat dacă găsesc, şi un termostat de ambient(?).

IONUT

• Guest
(No subject)
« Reply #40 on: January 28, 2006, 05:45:27 PM »

:?:

Sau ai toate sistemele conectate ca alimentare şi control în altă cameră ?

Felix

• Administrator
(No subject)
« Reply #41 on: January 29, 2006, 05:14:24 PM »

Nu am avut asemenea probleme pana acum..dar am si prize antiumezeala ce-i drept. La fel sunt si intrerupatoarele, ptr lucru in mediu umed.

Felix

• Administrator
(No subject)
« Reply #42 on: February 28, 2007, 11:49:35 AM »

Diuzele nu prea dau randament ptr simplu motiv ca se depune calcar pe ele.

In cazul in care se doreste ca umidificarea sa fie separata de circuitul de aer nu trebuie neaparat facut un butoi ca acela descris de mine..mergsi si un simplu ochi de aragaz electric(consuma intre 0.7-1.2 kw) pe care se pune o oala cu 100-200 grame de apa in care nivelul se mentione constant cu ajutorul unui perfuzor...

Mai jos este instalatia mea actuala de aburire/incalzire...nu se vede, insa in apa am un radiator auto mic(de aeroterma) care face circuit cu alt radiator..liniar.. ce are 1.4 m lungime...este de la instalatie frigorifica..si care este introdus in tzeava.
Circuitul de apa se face cu o pompa de circulatie de centrala termica ..care nu apare in poza.

IONUT

• Guest
(No subject)
« Reply #43 on: February 28, 2007, 07:48:32 PM »

Explica pls termenulk "perfuzor".

Mai baga poze sa vedem si restul (radiatoarele, restul circuitului..)

Felix

• Administrator
(No subject)
« Reply #44 on: March 02, 2007, 12:20:48 PM »

Iti explic cu poze.
Radiatorul liniar nu am cum sa-l pozez ca-i bagat in tzeava...are 1.40 m lungime.
Pages: 1 2 [3] 4   Go Up