un mic ajutor va rog

Started by vladx, April 19, 2011, 07:52:41 PM

Previous topic - Next topic

vladx

deci am incercat o tehnica "noua" cel putin pt mine...si am inoculat nishte baloti de paie... dar dupa cateva zile de dupa ce i-am pus la incubat ,a inceput sa creasca grau :)) .miceliu a fost pe baza de grau si orz ..ceva de genu. .. dupa 2-3 saptamani la incubat am luat folia ,miceliu in unele parti s-a extins ..dar deasupra balotilor a crescut graul.. care sa fie cauza ? ..1 nu i-am incubat bine ? sau 2 miceliu a fost prost ?
as vrea sa stiu dak e cineva din sibiu cu ciupercarie ...un schimb de idei niciodata nu strica ..contactati-ma pe geniusvladx@yahoo.com

Felix

Nu-i problema cu miceliul sau cu incubarea... ci cu pasteurizarea, daca ai facut-o..este clar ca nu ai avut peste 65 de grade daca a inceput sa creasca graul....este vb de graul din baloti nu de cel folosit ca suport ptr miceliu..acesta este imposibil sa germineze dupa tratamentul din autoclava la 121 de grade.Oricum nu-i ok sa insamantezi direct in balot din urmatoarele motive:

1.Nu poti distribui miceliu uniform
2.Tratamentul termic este slab, cu rezultate ulterioare pe masura
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

vladx

ms frumos pt ajutor..oricum o sa revin cu nishte poze :)) ,si da ai dreptate nu am facut pasteurizare
as vrea sa stiu dak e cineva din sibiu cu ciupercarie ...un schimb de idei niciodata nu strica ..contactati-ma pe geniusvladx@yahoo.com