Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Infiintare ciupercarie mica  (Read 5720 times)
growie
*

« on: April 14, 2011, 08:33:45 PM »

Salut la toata lumea si respect pentru toti care ajuta noi venitii si dau raspunsuri aproape la orice intrebare.

Nu stiu nimic in ale ciupercilor, maine o sa merg intr-o librarie sa caut niste carti.
Momentan am decat 5 pagini, care le-au tras parintii mei la xerox, cand erau mai tinerei.

Asa ca va intreb si eu cate ceva si sper sa nu va deranjez !

Felix - Dvs v-am dat si mail, dar acum ca mi-ati dat accept pe forum, voi posta aici.

1. Suma disponibila este de 1000E. Am sanse sa pot face o mica ciupercarie pentru inceput din acesti bani si cu timpul sa ma extind ? Doresc sa fac ciuperci atat pentru consum propriu cat si pentru comert.

2. Stiti vre-o ciupercarie sau ati auzit prin Valcea sau Craiova/Sibiu/Arges/Tg jiu ?

3. Se mai renteaza sa cresti ciuperci in ziua de azi? Ma refer la faptul ca, inca suntem in asa zisa crisa economica si ma mai refer la faptul ca ar putea fi destul de multi groweri de ciuperci pentru comert.

Cam atat deocamdata, incerc sa citesc toate paginile forumului, deja am citit o parte si o sa mai re-citesc, ca sa asimilez mai bine informatiile.

Daca aveti alte informatii/opinii/sfaturi va rog sa spuneti ! Imi plac oamenii directi  Grin

Salutare, Danny
_Felix
Administrator

« Reply #1 on: April 20, 2011, 12:04:52 PM »

1000 Euro - Ai sansa sa cultivi ciuperci in spatii deja existente cu o minima amenajare, banii astia iti sunt suficienti ptr un mic start-up..nu insa ca sa te dezvolti.

Rentabilitate - depinde de fiecare ce considera ca-i rentabil si ce nu - ca mica afacere de familie e ok, oricum consumul de ciuperci la romani nu-i ca-n filme sau in reclamele cu vacutza care invelea ciocolata in staniol, din pacate.

Keep Calm and Never Give Up
TheNutz
*

« Reply #2 on: June 04, 2011, 06:45:32 PM »

Salutare la toata lumea, bine v-am regasit, dar de aceasta data in calitate de membru. Sa va zic pe scurt planurile. O constructie de 6x4 cu posinbilitate de extindere platforma betonata de 10x5, intrebarea este, constructia ingropata sau semiingropata? Ciupercile agaricus sau pleutorus? Astept recomandarile dv.

Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.
TheNutz
*

« Reply #3 on: June 04, 2011, 06:51:18 PM »

Ps. Gunoiul de oi imi foloseste la ceva? Am o avicola in zona dar aia nu au separat gunoiul propriuzis, de pene sau alte ramasite rezultate din sacrificarea puilor, in concluzie imi foloseste?

Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: