Izolatia termica - Metode si necesitate

Started by Felix, December 05, 2005, 12:24:22 PM

Previous topic - Next topic

tomi01_2000

#15
Quote from: "IONUT":o ........Sistemul unu (pardoseală) va funcţiona permanent, iar al doilea va regla pe primul, şi va condiţiona termic fluxul de aer în cazul schimbului dar şi recirculării.
Asta e solutia pe care o adopti tu .....
Butelia te-a tinut peste o zi - dar ce temperaturi ai avut afara, si ce suprafata ai incalzit? ...... E o chestie de randament pentru mine ... de asta te intreb
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#16
Quote from: "IONUT":o Se spune ca la adancimea de aprox 2-10m temperatura e de aprx 8 grade, aşa că mai mult de aprox 8 grade n-are ce căldură să-ţi dea, e clar, aşa că eu voi folosi 2 sisteme de încălzire :
1. unul prin pardoseală cu centrală cqare are randamentul cam de 82-88% cu lemn.
2. sistemul de climatizare conform schemei pe care am prezentat-o şi care va fi îmbunătăţit. - apropo buteli<a mă şine ceva mai mult de o zi.

Sistemul unu (pardoseală) va funcţiona permanent, iar al doilea va regla pe primul, şi va condiţiona termic fluxul de aer în cazul schimbului dar şi recirculării.

Gresit Ionut...Temperatura  la 2 m e de 13-14 grade..tot timpul anului...nu crezi....coboara intr-un beci bine izolat si ai sa te convingi ...ideea e ca ...aceste instalatii functioneaza pe principiul instalatiei de climatizare sau al frigiderului..la care oricum compresorul consuma ceva curent..insa rezonabil.
Problema e ca o asemenea instalatie..complet executata, are un pret enorm..care nu se justifica...ptr 19 kw...sa dai 10.000 euro (instalatie completa) e ....aberant..parerea mea...pentru ca nu poti face treaba serioasa cu asa ceva...o ciupercarie are totusi alte nevoi decat o casa in care aerisesti o singura data pe zi de ex.
In timp se amortizeaza..sa zicem..insa...sa amortizezi 10.000 euro..e cam mult ..numai din instalatia de clima...cu ce bani mai faci si spatiul de productie?
Ideal este sa faci un spatiu cat mai bine izolat termic.....asta inseamna o piedere de caldura cat mai redusa...deci un necesar de kw cat mai mic..ideea mea : sa faci un spatiu pe care sa-l poti incalzi cu o lumanare :)..dar cred ca ati inteles ideea....va zic din proprie experienta ca una e sa incalzesti un solar din folie ...alta un solar izolat cu 5 cm de polistiren..si cu mult mai usor e cand izolatia are 8-10 cm...asa ca urmatorul solar o sa-l fac din start cu polistiren de 10 cm, ca panouri sandwich de spuma poliuretanica nu-mi permit (25-27 euro/mp)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#17
:arrow: Apropo de materialele de construcţii am făcut un calcul ptr proiectul meu viitor şi , clar că cu panouri termoizolane te ridici la 200% faţă de bolţari, izolaţi cu polistiren de 4-5 pe ext, acoperiş din azbociment (internită) izolată cu vată , placă la plafon, deci va fi cu pod prin care va trece tubulatura cu aerul climatizat şi va intra în sala de prod prin prize de tavan. Deci astfel ieşi la jumătate faţă de panouri sandwich.

Ptr Tomi: la -17gC în ciupercărie am avut 15-16gC, iar până la -12gC am avut 17 gC , aşa cum am reglat instalaţia.

 :?:  :idea:  Eu am încercat o ceva dar mai trebuie perfecţionat: Cele 2 şaibăre sunt amplasate unul la intrarea aerului de afară şi altul la recirculare, ele fiind destul de apropiate, sunt unite printr-o tijă între ele şi în continuare o altă tijă merge la un motor care se învîrte în 2 sensuri. Motorul e comandat de un programator care acţionează în ambele sensuri în funcţie de program. Fazele ce vin spre motor trec prin cîte un contact cu opritor montate pe o roată mai mare care atunci cînd şaibărele au cursa maximă deconectează circuitul. Problema e că tre să îmbunătăţesc tijele - cu rulmenţi, pentru a uşura activitatea motorului căci merge cam forţat. Programatorul e programat în paralel cu programatorul de la ventilator.

Felix

#18
Mai omule..eu am zis doar ca temp la 2 m nu e de 8 grade ci de 13-14 grade....uite ceva detalii despre ce si cum functioneaza..

http://www.iimahd.ernet.in/publications ... Sharan.pdf

Descarca de aici documentul si vezi exact cum e...eu am folosit tzeava de plastic cu diametrul de 20 cm..inca nu am terminat de sapat pe toata lungimea propusa...insa atata cat am facut pana acum ma multumeste.
Nu folosesc saibare...ci la tzava de 20 cm care intra in ciupercarie  am facut un "scurtcircuit" cu o tzeava de 10 cm care absoarbe aerul din interior si-l amesteca cu cel ce vine de afara, prin tzeava.
(Pe langa asta am si ventilatie care scoate afara aerul viciat)
Eu incerc sa merg pe solutii /idei cat mai simple si ieftine..daca reusesc sa gasesc calea de a obtine ce imi doresc asa...de ce nu ?..nu ma incurca banii.. :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#19
În concluzie: ce spaţiu de cultură ai ? la care facxe faţă această instalaţie.

Felix

#20
In fine..am mai multe spatii "imprastiate" prin jud.Iasi si Vaslui, insa momentan, ptr fructificare folosesc doar "solarul" facut din polistiren, care are volum(nu suprafata) de aprox. 100 m3(suprafata e de 27 mp)
Problema e ca daca tine frigul asa..o sa iau o mica pauza..ca nu imi convin 13-14 grade la incubare(asta fiind valabil ptr -13 -15 grade afara)..iar daca temp scade sub -20...deja nu mai e rentabil cu energia.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#21
AHA !!!

Pauă am luat şi eu , dar şi fiindcă mai aveam de lucru la instalaţie şi tot mai trebuie perfecţionată, aşa că am lăsat brichetele din toamnă ca să mai pap din când în când  şi bureţi că-s super.  Lucrez în continuare la instalaţie , tre să pergătesc cultura de primăvară.

Felix

#22
Pauza mea e pana la temp exterioare de 0 grade..care abia astept sa vina..:)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#23
..... se pare ca pana prin martie o sa te odihnesti ...... abia incepem toti simultan! .....
si eu astept tot apropierea de 0!
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#24
Ehe..nu am eu rabdare pana in martie..astept sa ajunga temperatura undeva in zona -5 spre 0 grade ..ca sa fiu sigur ca am de unde da macar 18 grade ptr incubatie..si dau drumul la facut saci.
Aveam de gand sambata asta ...dar cele -20 de grade de afara m-au cam razgandit  8) ..poate sambata viitoare.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci