Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: 1 ... 4 5 [6]   Go Down

Author Topic: Incalzire eficienta pe timp de iarna  (Read 60746 times)

Samir

• *
Re: Incalzire eficienta pe timp de iarna
« Reply #75 on: February 24, 2013, 09:18:05 PM »

Cred ca voi putea sa decalez ciclul de productie in asa fel incat sa nu am nevoie de ventilatie in doua camere in acelasi timp.Timpul va raspunde la aceste intrebari asa cum s-a intamplat la multi dintre colegii de pe acest forum.Vom castiga experienta pe parcurs,OBSERVAND si CONSTATAND.Nimic nu este batut in cuie,multe solutii tehnice se pot ajusta in asa fel incat sa corespunda nevoilor noastre.Cel mai important este ca putem posta pe acest forum ospitalier ideile noastre despre cum gandim noi sa putem imbunatati solutii, care puse in practica sa ajute si pe altii care vor sa inceapa o afacere pe cont propriu.Reducerea costurilor de productie este primordiala si foarte importanta.Ne ajuta la desfacerea acestor produse.Prefer rulaj mare cu profit rezonabil.Satisfactie maxima de ambele parti.De aceea nu tin la  secret aceste idei.Pe timp de iarna inseamna economii semnificative,pe timp de vara cheltuieli minime cu racirea spatiului,chiar daca este vorba de o hala situata la suprafata.Aceasta teava ingropata la 2 m in subteran poate costa in cazul nostru 1000 ron,dar vara economisesti de trei-patru ori banii acestia fara sa ai un sistem de aer conditionat.Sunt inca multe de spus aici,racire prin intermediul apei din fantana "plimbata" printr-un radiator intercalat pe teava de admisie aer proaspat,s.a.m.d.Sunt asa de bucuros ca am gasit de aproape 2 ani acest forum care mi-a dat "liber la gandire".Faptul ca discutam aici liber despre multiple probleme actuale si viitoare este un important pas inainte si consider ca Felix si mai vechii membri ai acestui forum se pot considera "parintii"cultului cultivarii ciupercilor la noi in tara.Mai ales ca statul roman nu face mai nimic pentru a incuraja aceasta indeletnicire asa cum se intampla in celelalte tari europene.Nu ma dau banii afara din casa,dar nici nu mor dupa ei.Pentru mine este foarte important ce mananc.Stiu ca nu pun chimicale in cartofii mei,in graul meu si nici in ciuperci.Mananc gainile mele din curte,stiu cu ce le-am hranit.Vreau sa mor "sanatos" ;D.Nu stiu daca se poate.O sa va scriu de "dincolo".Cand va fi cazul.Ma bucur ca un copil mic de faptul ca am gasit "nebuni" de teapa mea.Cu cat mai putine chimicale,cu atat mai bine pentru toti.Cu cat mai multe idei ,cu atat mai bine pentru noi.Avem de unde alege.Doamne ajuta.
Inceputul e greu.Sanatosi sa fim.

Samir

• *
« Reply #76 on: February 24, 2013, 09:31:37 PM »

Pentru Catalin.Informatii produs

Cod produs:VENTS 150 TT
Pret:278.26 RON
Disponibilitate: In stoc
Garantie:2 ani
Producator:Ventilation System

Imagini produs

Specificatii tehnice Compara produsul
La cerere poate fi livrat cu timer
Presiune 300 Pa
Putere 63 W
Debit aer 552 mc/h
Diametru 150 mm

Si inca mai sunt si altele.Consider ca nimic nu este batut in cuie,discutiile sunt constructive .Se poate aplica si acest ventilator pentru teava de 110 mm cu o mica modificare.De aceea imi place forumul;D,aici poti schimba pareri fara prejudecati.Mersi pentru calcule,sunt putin "bulversat" de zile onomastice ;D ;D ;D.Cata,air guru imi pare putin cam scump in comparatie cu alte site-uri.
« Last Edit: February 24, 2013, 09:34:55 PM by Samir »

mondocata

• Pleurotus
  • *
  • Catalin - jud. Suceava
« Reply #77 on: February 25, 2013, 05:49:33 AM »

Da si eu ma uit dupa solutii ieftine cu randament maxim. Cat priveste randamentul meu la aceasta ora ... Am citit ce-ai scris si sunt in principiu de acord cu tine. Inclusiv de mancarea naturala pe care ma axez foarte mult si eu.

Cat despre hala a mea e de 150 m cubi si daca o umplu la maxim cu saci sunt nevoit sa apelez la un ventilator care consuma chiar si 300 Watti. Altfel o sa am ciuperci cu picioarele alungite. Si am cultivat ciuperci prin anul 2002 in martie si stiu ce vorbesc. Nu cred ca ajuta prea mult usa deschisa, cel putin nu asta e solutia. Lumina, aerul, caldura si umiditatea sunt primordiale si trebuie dimenisonate corect. Daca una nu e cum trebuie atunci degeaba celelalte sunt OK. Si stiam ca curentul costa undeva la 18 centi deci ar veni un consum zilnic de 5 lei, nu 20 cum ai scris. Oricum am gasit ventilatoare ce consumau mult mai mult. Si trebuie supradimensionat cu 20 % pt. ca in timp se depune praf pe paletele venyilatorului si scade volumul lui de aer. Deci nu prea am de ales pt. ca mi-ar trebui minim 1500 m3 mie. Si am suprafata un pic mai mare decat o sala de a ta. Inchei, ca ma arunc in pat.

mondocata

• Pleurotus
  • *
  • Catalin - jud. Suceava
« Reply #78 on: October 09, 2013, 11:34:49 PM »

Pe unde ai ajuns cu stadiul lucrarilor ? Pe cand prima productie ?

Samir

• *
« Reply #79 on: October 17, 2013, 07:16:17 PM »

Salutare.Muncesc din greu de unul singur.Pe interior am terminat instalatiile-tubulaturade admisie aer,instalatia electrica,instalatia de ceata.Mai am de pus usile interioare si sa fac printre picaturi baia si camera de sortare si curatare a ciupercilor.Tocmai am terminat cu canalizarea ,la ora asta sunt rupt .Pe beciuri am aplicat o sapa de impermeabilizare.Si pentru ca tot este un topic despre solutii termice,dupa cum vezi in foto,am tras doua randuri de teava de 110 mm in jurul constructiei pentru a obtine o temperatura constanta pe tot timpul anului.Pe saptamana viitoare am planificat ,,ingroparea "beciurilor,deci tevile vor fi la o adancime de cel putin 2 metri.In cutii am doua ventilatoare de cate 2000 de mc/h.
« Last Edit: October 17, 2013, 07:22:55 PM by Samir »

Samir

• *
« Reply #80 on: October 17, 2013, 07:24:11 PM »

Pana una alta ,uite ce mai gaseste omul prin padure!!!! vrei sa corespondam mai pe indelete si mai in amanunt,uite un link aici :https://www.facebook.com/papa.mosu
« Last Edit: October 17, 2013, 07:30:19 PM by Samir »

mondocata

• Pleurotus
  • *
  • Catalin - jud. Suceava
« Reply #81 on: November 08, 2013, 09:56:42 PM »

Ma bucur sa vad ca nu ai stat degeaba si ai tras in tot acest timp. E bine ca ai pus macar 2 tuburi de 110 si ventilatoarele de macar 2.ooo m3 si nu de 200 cum ziceai mai demult. Si eu am cumparat recent unul de 1.600 m3 firma Sodeca si l-am montat impreuna cu un radiator de 500*250 mm plus tubulatura de 250 iar la ramificatii unde intra in hala de 200 mm. Inca m-ai am si eu un pic de lucru dar am bagat deja primii 20 saci in camera de incubare urmand altii saptamana viitoare. Si eu stau cam prost cu timpul si abia reusesc sa intru pe PC.
Pages: 1 ... 4 5 [6]   Go Up