ILUMINT NATURAL

Started by IONUT, November 24, 2005, 12:41:44 PM

Previous topic - Next topic

IONUT

Am o idee pe care nu am pus-o în practică dar aş dori să o studiem împreună.
 
  Voi încerca un montaj ingenios format din :
   1. un tub cu diametrul de cel puţin 1" (ţol), şi cu luciu cît mai mare în int cu rol de reflexie.
   2. Două lentile la fiecare capăt, anume: una care captează lumina din exterior şi o trimite prin tub la cealaltă lentilă care o va împrăştia în spaţiul de cultură.
   3. O lentilă intermediară în interiorul tubului cu rol de filtrare a luminii pentru oprirea ultravioletelor sau a altor tipuri de lumină dăunătore, (ceva în genul geamurilor văruite) .
 
 Cu acest sistem reducem mult consumul de curent, dar nu vom putea înlocui în totalitate tuburile de neon, dar vom reduce dimensiunea geamurilor care sunt mai puţin termoizolane, cu excepţia termopanelor.

   Nu-i chiar uşor de pus în practică, trebuie studiat un pic tipurile de lentile, puterea lor de atracţie a luminii şi de redare a acesteia în spaţiu.

  Aştept contribuţii noi la acest subiect !

Felix

#1
Interesanta idee, insa cred ca e putzin cam scump de aplicat.
Ce parere aveti de policarbonat, un material transparent care filtreaza lumina UV si are si proprietati de izolatie termica excelente ?
Nici acesta nu e ieftin deloc, mp de policarbonat de 6 mm costand momentan cam 600.000 lei.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#2
Unde se gaseste policarbonatul ?

 Eu ma refer la un sistem care cere o arie restransa in prete de cativa toli, nu cat o fereastra, dar care propag[ o cantitate mare de lumina si o raspandeste prin lentila de int semisferic.

Felix

#3
Am inteles la ce te referi...insa eu ziceam de policarbonat..se gaseste in mag de materiale de constructii.
Pretul pe mp e cam 600.000 ptr 6 mmm grosime.
Izolatia termica e buna, filtreaza radiatiile UV si ar putea fi folosit in suprafete mici, nu neaparat ferestre mari.
Se pot face ferestre mici, de acoperis, de ex, prin care lumina oricum nu este directa, ci difuza.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci