Miceliul si temperaturile scazute - efecte

Started by Felix, November 22, 2005, 09:15:00 PM

Previous topic - Next topic

Felix

Pastrarea miceliului, dupa finalizarea cresterii sale, pe  o anumita perioada, la frigider stimuleaza impanzirea substratului, avand ca efect imediat o scadere a perioadei de incubare si o mica crestere de productivitate.

Ca perioada de testare am folosit miceliu care a stat in frigider de la 2 spatamani pana la 4 luni, cele mai bune rezultate obtinandu-le cu miceliul care a stat "la rece" pe o perioada de 2-3 saptamani.

Ati testat acest lucru ? Ce parere aveti ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#1
Quote from: "_Felix"Pastrarea miceliului, dupa finalizarea cresterii sale, pe  o anumita perioada, la frigider stimuleaza impanzirea substratului, avand ca efect imediat o scadere a perioadei de incubare si o mica crestere de productivitate.

Ca perioada de testare am folosit miceliu care a stat in frigider de la 2 spatamani pana la 4 luni, cele mai bune rezultate obtinandu-le cu miceliul care a stat "la rece" pe o perioada de 2-3 saptamani.

Ati testat acest lucru ? Ce parere aveti ?

da!
La inceputul meu am luat miceliu ...... am insamantat o parte, dupa care estimand gresit cantitatile - mi-a ramas miceliu .......
Acest rest l-am lasat la frigider!
Dupa 2 luni era o minunatie ........ poate chiar mai mult de 2 luni ..
Miceliul initial nu era prea grozav ... Insa dupa ce a fost "adapostit" in frigider la o medie de -4 grade , timp de mai bine de 2 luni ....... a fost BETON
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

IONUT

#2
ACEEAŞI SITUAŢIE AM "păţito" şi eu . PERIOADA DE INCUBARE A FOST MAI MICĂ -- DOUĂ SĂPTĂMÂNI , nu mai mult, în 14 zile am avut fructificaţii.

Felix

#3
Ca sa nu mai fie  o "patanie" ia si experimenteaza :) ..sa stii ca miceliul creste pana la -165 grade Celsius(abia acolo isi inceteaza cresterea total), insa nu e un avantaj  sa-l pui la congelator..ci doar la temp de 0-4 grade pe perioade de 1-2 luni.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#4
Quote from: "_Felix"Ca sa nu mai fie  o "patanie" ia si experimenteaza :roll: n-am stiut ca poate creste pana la - 165 de grade Celsius!

prima tura a fost un accident ....... dupa care, am trecut la observarea mai atenta a comportamentului miceliului in anumite stadii ....... e interesant si pentru voi sa vedeti cum fructifica functie de tratamentul termic .....
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Anonymous

#5
Si eu care-mi faceam probleme ca n-am insamantat miceliul cumparat acum 10 zile ... :D. Abia astept sa iasa ciupercile mai repede, ca postul bate la usa. :lol:

lod

#6
Confirm si eu. Am tinut miceliu in congelator aproape 4 luni sa vad ce se intimpla. Rezultatul - excelent - 4,7 Kg ciuperci la sac de 20.

IONUT

#7
Bun randament, dar acest reziltat a fost obţinut şi fără prepararea miceliului la congelator. Ce reţetă ai folosit ??? În condiţii optime ???

lod

#8
Quote from: "IONUT"Bun randament, dar acest reziltat a fost obţinut şi fără prepararea miceliului la congelator. Ce reţetă ai folosit ??? În condiţii optime ???
Reteta clasica - pasteurizare - 4% - s.a.m.d. Eu vroiam sa scot in evidenta faptul ca intradevar miceliul rezista o perioada mai indelungata(3-4 luni) si poate fi folosit fara probleme. Sa nu credeti ca am descoperit eu roata - am iceput in 96 - luam miceliu si ma grabeam sa-l fac urgent , sa nu se strice - odata nu l-am putut folosi tot, l-am pus la congelator - restul stiti.

Felix

#9
Pastrand miceliul la temperaturi scazute nu obtii productie semnificativ mai mare ci o incubare mai rapida, asta ajutandu-te la evitarea unor potentiale infectii.
Din observatiile proprii se obtine si un mic spor de productie, dar pe care nu-l consider semnificativ.
Trecand de la temp extrem de scazute la temp de peste 20 grade miceliul are o crestre exploziva.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lod

#10
Quote from: "_Felix"Pastrand miceliul la temperaturi scazute nu obtii productie semnificativ mai mare ci o incubare mai rapida, asta ajutandu-te la evitarea unor potentiale infectii.
Din observatiile proprii se obtine si un mic spor de productie, dar pe care nu-l consider semnificativ.
Trecand de la temp extrem de scazute la temp de peste 20 grade miceliul are o crestre exploziva.
Deacord cu tine.  La incubare - un spor de 1-2 zile. La productie nu am remarcat nimic deosebit.

_Andrei_

Perioada de incubatie de 1-2 zile, in loc de standard?

OVI762

Bine v-am gasit.Ma numesc Ovidiu Constantinescu,am 31 de ani,sunt din Dolj.Am pastrat 40 litri de miceliu de agaricus bisporus tulpina A5 la 0-2 grade celsius timp de 4 luni fix.S-a dezvoltat mai rapid decat cel ,,proaspat''.Miceliul a fost cumparat din Ungaria,printr-un reprezentant din Oradea.Daca doriti,detaliez.