Ciupercarie in doua zile

Started by GALM, February 16, 2008, 07:32:21 PM

Previous topic - Next topic

GALM

A intrebat cineva daca ajung zece si ceva mii de euro ptr o ciupercarie de 100 mp. S-ar putea sa nu fie deajuns, pe mine m-a costat 1000 de euro plus manopera de doua zile pentru patru persoane (familia). Asta in plina iarna (acuma zece zile) si inclusiv incalzire (doua calorifere de fonta cate 20 de elementi), iluminare (un bec de 60 W, dar tras curentul de la 20 m) si aerisire (doua ventilatoare cate 400 m3/h). In aceste dua zile am si mutat 300 saci de la incubator (la cativa au aparut primordiile).
Mentionez ca aveam scheletul, de fapt am termoizolat o sera nemaifolosita.
Atasez o poza de exterior. Puteti spune ca arata cat a costat, dar luati in considerare ca am facut iarna si n-am putut sapa pamantul sa prind folia cum trebuie. In plus n-am avut la dispozitie timp sa ma duc pana in Ungaria ptr folie, am pus de care am gasit, obisnuit ptr sere, macar e UV stabil.
Si inca o mentiune: in zilele trecute am recoltat peste 150 kg ciuperci si mai am mult de recoltat din primul val.

Felix

#1
Parca conteaza cum arata sau cat ai investit in ea..important e sa ai rezultate cat mai bune. :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#2
inovatia e cea mai importanta ... chiar daca altcineva iti spune ca roata ta a mai fost inventata si perfectionata intre timp (lucrul pe care nu il inteleg toti  - ca e un cost la mijloc pe care daca tu reusesti sa il reduci si sa ai rezultate la fel e ok) ....
zici ca pe 100 mp ai avut costuri de 1000 euro? asta inseamna ca deja esti ok ( din punctul meu de vedere - stii bine cum se mananca treaba asta ) ....

am gasit oferte pentru ciupercarii (cu sisteme automate si complete)  pe 60 de mp la un pret aproximativ de 27.000 de euro  .... unde e adevarat ca face ciuperci omu' garantat, pentru ca interventia umana e ZERO ... cu sanse de a face productie daca ai un compost bun si un miceliu strong ...
PS iti intra 500 de saci comod in spatiu?
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

GALM

#3
Intentionat n-am pus poze din int., ca e si mai rau decat ext. Nu cumva sa credeti, ca asa obisnuiesc. De data asta n-am avut incotro.

GALM

#4
Cand am facut pozele deja erau rec 200 kg ciuperci. Acuma am depasit 300 kg ciuperci curatate si vandute.

Dana

#5
Felicitari!
La experienta dumneavoastra,era imposibil sa nu reusiti cumva.Mult spor in continuare va dorim si numai bine!
Noi inca suntem la faza de cultivat pentru familie si un pic peste...e greu,dar cu vointa si un pic de suflet,ies ciupercute frumusele.
Multumim mult pentru poze si amabilitatea de a ne impartasi din experienta dumneavoastra!

lukyan

#6
Felicitari pt realizari e ceva sa faci lucruri bune cu multa munca si bani putini , da-mi voie sa fac o observatie , radiatoarele nu sunt cea mai fericita alegere fonta incorporeaza nu degaja caldura , intra mult agent termic care trebuie incalzit .
Nu as vrea sa te superi pt observatia mea si cu toate astea sa stii ca felicitarile le meriti fff sincer :)

IONUT

#7
Va felicit si eu, d-nu Galm.
Dupa cum sunt asezati sacii ca densitate, inclusiv distanta pana la acoperis, pare mai mult a magazie nu ciupercarie.. insa rezultatele sunt ff bune.
Stima.

Felix

#8
Rezultatele conteaza...nu marimea investitiei sau aspectul fotogenic :) Asta-i viata..Uneori succesul sta in pasiune si in munca si mai putin in sacul cu bani.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#9
Quote from: "_Felix"Rezultatele conteaza...nu marimea investitiei sau aspectul fotogenic :) Asta-i viata..Uneori succesul sta in pasiune si in munca si mai putin in sacul cu bani.

Adevarat !! ... omu' are ciuperca in sange !! :lol:  ... pe langa mana buna
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

Cum va mai merg treburile pe caldurile astea ? :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

GALM

E caldura si la mine, dar ce pierd iarna castig vara. Avem cateva grade de diferenta fata de voi. Ziua se incalzeste pana la 26 gr C, noaptea se raceste la 15 in ciupercaria de folie, in cea de caramida constant 20-22 gr C. Scot un val bun, dar al doilea nu mai iese, decat daca prind cateva ploi concomitente. De obicei trebuie sa arunc dupa primul val, ca apar bacterii si tot feluri de minuni.
Acum doua saptamani am zis ca nu ma mai chinui si am plecat in Delta. Am lasat 500 de brichete de incubat pe seama soacrei (habar n-are de ciuperci), cum am ajuns acasa apareau primordiile. Deci v-il recomand sa aplicati metoda, ca e frumos in Delta (cu toate ca se distruge zi ce trece) si sa culegeti o tona de pleurotus cum ajungeti acasa.

Felix

Pana la urma e buna si soacra la ceva..luati aminte :))))
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

Galm, cum mai arata "sera" construita asta iarna ?

GALM

De atuncia produce in continuu. A aparut o problema, dar de asta stiam de la inceput: Folia cu care am acoperit fiind transparent, cand bate soarele se incalzeste interiorul. Temp in spatiu a ajuns si la 27 gr, ceea ce nu-i place deloc pleurotusului.