Incalzire pe timp de iarna

Started by Anonymous, September 23, 2005, 04:08:30 PM

Previous topic - Next topic

IONUT

#60
Dacă-i suprafaţa mare normal că merită rocada şi banii îs ff importanţi.

Felix

#61
Stati linistiti..informatia e falsa..nu are cum sa fie egal ca izolatie termica polistirenul cu spuma poliuretanica...da unii zic povesti ca poate si-or vinde marfa.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Anonymous

#62
Quote from: "_Felix"300 mp nu e chiar o suprafata mica..cu ceva optimizari faci productie serioasa in asa un  spatiu.
Profilele speciale ptr structura unei hale..costa bani seriosi.
Daca vrei sa folosesti altceva, atunci e mai ieftin.
Nu cunosc nici un Gaspar..ar trebui ?
..nu  ca  ar  trebui   Felix am  intrebat si  eu  pentru  ca  persoana  respectiva  are experienta  in  ciuperci  cam  de  20  de  ani  si  el  cunoaste  cam  pe  toata  lumea  din  bransa

Anonymous

#63
Quote from: "vororadu"
Quote from: "_Felix"300 mp nu e chiar o suprafata mica..cu ceva optimizari faci productie serioasa in asa un  spatiu.
Profilele speciale ptr structura unei hale..costa bani seriosi.
Daca vrei sa folosesti altceva, atunci e mai ieftin.
Nu cunosc nici un Gaspar..ar trebui ?
..nu  ca  ar  trebui   Felix am  intrebat si  eu  pentru  ca  persoana  respectiva  are experienta  in  ciuperci  cam  de  20  de  ani  si  el  cunoaste  cam  pe  toata  lumea  din  bransa
si  apropo  de  panourile  cu  polistirien  e  o  vrajeala  si  daca  pina  la  urma  urmei  ajungem  sa  platim  polistirienul  la  preturi  din  astea  asa  mai  bine  construim din  bca  si  oricum  iesi  mai  ieftin ..chiar    am  vorbit  numai  de  panouri  dar  de  bca,caramida nu  spune  nimeni  nimic  din  ce-l  putin  la  BCA am  facut  eu  personal  niste  calcule  si  iesi  mai  bine  =1mcub =2.89 mp ziditi  la  un  pret  de  2.600000mc si  dupa  cit  stiu  si  bca e  destul  de  bunicel  chiar  si  ca  izolanta  nu  mai  spun  daca  se  mai  si  izoleaza  peretele  ..ce  parere  aveti  ?

Felix

#64
Nu conteaza cati ani de experienta ai in ceva...nu inseamna ca le poti sti pe toate si pe toti.Nimeni nu stie totul.

Bca-ul ...e bun tare si bca-ul..mai ales cu o termoizolatie ..dintr-un m3 poti face mai multi mp de constructie..de ex la 20x30x60 (20 fiind grosimea) poti face 5 mp de perete dintr-un m3.
Izolatia termica e f.buna si pretul e rezonabil.
Singura problema este ca nu e o constructie usoara si eventual demontabila.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#65
Quote from: "_Felix"Nu conteaza cati ani de experienta ai in ceva...nu inseamna ca le poti sti pe toate si pe toti.Nimeni nu stie totul.

Bca-ul ...e bun tare si bca-ul..mai ales cu o termoizolatie ..dintr-un m3 poti face mai multi mp de constructie..de ex la 20x30x60 (20 fiind grosimea) poti face 5 mp de perete dintr-un m3.
Izolatia termica e f.buna si pretul e rezonabil.
Singura problema este ca nu e o constructie usoara si eventual demontabila.
subscriu la parerea lui Felix!
... avantajul unei constructii demontabile e imensa ... practica arata ca e bine sa incerci ceva ce poate fi folosit in mai multe feluri ... asta daca vrei sa iti usurezi viata ... (lipsa bataii de cap cu proiecte si aprobari diverse ) ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Anonymous

#66
Quote from: "_Felix"Nu conteaza cati ani de experienta ai in ceva...nu inseamna ca le poti sti pe toate si pe toti.Nimeni nu stie totul.

Bca-ul ...e bun tare si bca-ul..mai ales cu o termoizolatie ..dintr-un m3 poti face mai multi mp de constructie..de ex la 20x30x60 (20 fiind grosimea) poti face 5 mp de perete dintr-un m3.
Izolatia termica e f.buna si pretul e rezonabil.
Singura problema este ca nu e o constructie usoara si eventual demontabila.
nici  nu  am  spus  ca  e  obligatoriu  sa  le  stii  si  sa  cunosti  pe  toata  lumea  ..nici  eu   ,nici  tu  ,absolut  nimeni  . nu  are  cum  sa  le  stie  pe  toate  chiar  daca  viata  ar  dura  citeva  sute  de  ani  .pur  si  simplu  am  intrebat  vizavi  de  persoana respectiva  .cit  despre  bca  =mp zidarie  faceam  referire  la  ce-l  cu  maxime  dimensiuni  .

Anonymous

#67
Quote from: "tomi01_2000"
Quote from: "_Felix"Nu conteaza cati ani de experienta ai in ceva...nu inseamna ca le poti sti pe toate si pe toti.Nimeni nu stie totul.

Bca-ul ...e bun tare si bca-ul..mai ales cu o termoizolatie ..dintr-un m3 poti face mai multi mp de constructie..de ex la 20x30x60 (20 fiind grosimea) poti face 5 mp de perete dintr-un m3.
Izolatia termica e f.buna si pretul e rezonabil.
Singura problema este ca nu e o constructie usoara si eventual demontabila.
subscriu la parerea lui Felix!
... avantajul unei constructii demontabile e imensa ... practica arata ca e bine sa incerci ceva ce poate fi folosit in mai multe feluri ... asta daca vrei sa iti usurezi viata ... (lipsa bataii de cap cu proiecte si aprobari  diverse ) ...
e  adevarat  ce  spui  tu  TOMI  ca  materialele  sint  refolosibile  dar,  daca vrei  sa  muti  hala  in  alta  parte incepi  iarasi  cu  autorizatii  aprobari  si  toate  cele  bani  la  demontat  (mutat)ansamblat  si  tot  asa  oricum  ar  fi  e  greu  peste  tot  si  oricum  am  constatat  ca  e  foarte  greu sa  incepi  ceva  in  care  nu  ai  pregatire  si  cunostinte  .a  nu  se  intelege relatii ..cum  la  fel  de  greu  ar  fi  probabil  pentru  uni  sa  inceapa  ce  fac  eu  ..merci  mult  pentru  toate  opiniile  !!

vpopa

#68
Domnul ing.Gaspar este "meserias" in cultivarea ciupercilor AGARICUS.

Anonymous

#69
Quote from: "vpopa"Domnul ing.Gaspar este "meserias" in cultivarea ciupercilor AGARICUS.
da  intradevar este  un  bun  meserias si  se  ocupa  cu  pasiune de  foarte  mult  timp  de  ciuperci  si   cu  pasiune  face  totul

Felix

#70
Daca ziceti ca e "meserias" omul..de ce nu-l invita nimeni sa participe la discutii pe specialitatea lui ??
La Agaricus chiar este nevoie de astfel de oameni..ca vad ca e subtire tare activitatea in zona.(ma refer la zona forumului)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Anonymous

#71
Quote from: "_Felix"Daca ziceti ca e "meserias" omul..de ce nu-l invita nimeni sa participe la discutii pe specialitatea lui ??
La Agaricus chiar este nevoie de astfel de oameni..ca vad ca e subtire tare activitatea in zona.(ma refer la zona forumului)
pentru ca  in  primul  rind  nici  nu  cred  ca  stie  de  existenta  acestui  forum  2 nu stiu  sigur  daca  are  net  insa  stiu  sigur  ca  munceste  zi  lumina  nu  neaparat  la  ciuperci  ,pentru  ca  alta  ii  este  ocupatia  de  baza  in  rest  ,am  sa-l  intreb  ..

Anonymous

#72
Quote from: "vororadu"
Quote from: "_Felix"Daca ziceti ca e "meserias" omul..de ce nu-l invita nimeni sa participe la discutii pe specialitatea lui ??
La Agaricus chiar este nevoie de astfel de oameni..ca vad ca e subtire tare activitatea in zona.(ma refer la zona forumului)
pentru ca  in  primul  rind  nici  nu  cred  ca  stie  de  existenta  acestui  forum  2 nu stiu  sigur  daca  are  net  insa  stiu  sigur  ca  munceste  zi  lumina  nu  neaparat  la  ciuperci  ,pentru  ca  alta  ii  este  ocupatia  de  baza  in  rest  ,am  sa-l  intreb  ..
pentru  ce-i  interesati de  informatii maxime  in  piata  constructiilor  vizitati www.bicau.ro si  spune-ti  ce  parere  aveti !

IONUT

#73
De ce se pune aşa tare problema unei construcţii cu posibilitatea de a putea fi mutată.... că ţi-ar "uşura viaţa", păi aşa să cultivăm în rulote, sau vagoane (nu m-aş mira tare să apară o ciupercărie-CFR), nici nu mai scoatem autorizaţiI, etc, când mirosim controlu fugim cu rulota, vara le ducem la pădure că e oxigen de la mama lui, c-an apicultură, când e ger le băgăm într-o hală climatizată, mergem şila mare cu ciupercăria.
Acum mulţi avem ciupercării maimici sau mai mari şi sperăm la una definitivă. În cazul acesteia din urmă nu se mai pune problema mutării construcţiei.

Anonymous

#74
domnilor  ..vad  ca  pe  acest  forum  majoritate  sint  cultivatori  de  ciuperci  pleurotus..cultiva  cineva  de  aici   pleurotus  djamor  (ciuperca)roz) ?  ionut  imi  place  cum  ai  pus  problema ..pina  la  urma  urmei  fiecare  face  cum  poate  .dezavantajul  la  hale  e  ca  trebuie  neaparat  sa  ridici  cu  firme  specializate  deoarece  meseriasi  sint  putini  si  care  sint  sint  la  firme  ..care  iti  iau  scalpul  cu  organizare  santier   paza  ..si  tot  calabalicul   ..pe  cind  la  o  constructie  clasica  cred  eu  si  o  stim  cu  toti  ca  in  orice  satuc  gasesti  cite  o  echipa  de  zidari care  sint  dispusi  sa  munceasca  pe  sume  uneori aproape  modice  ..
noroc  !!