Incalzire pe timp de iarna

Started by Anonymous, September 23, 2005, 04:08:30 PM

Previous topic - Next topic

Anonymous

#15
domnilor  sint  mai  mult  decit  incintat  de  calitatea  si  cuprinsul  acestui  forum  ..si  sint  nou  venit  printre  d-voastra  .am  o  intrebare  pentru  cine  poate  stie  si  vrea  sa  imi  raspunda    ..de  2..3  ani  tot  vreau  sa  intru  si  eu  in  lumea  asta  a  ciupercariei..pina  acum  nu  am  facut-o  dar  acum  sint  mai  mult  decit  hotarit  sa  intru  chiar  lucrez  la  proiectarea  unei  constructii  ..si  din  cite  am  inteles   ideal  ar  fi  ca  respectiva  constructie  sa  fie  bine  izolata  ..ex  polistirien  cu  cit  mai  gros  ex  10 cm  cu  atit  mai  bine  ..e  doar  o  parere..a  mea  voi   ce  spune-ti  ?  este  binevenita  orice  parere  va  multumesc  !!  PASTE  FERICIT  ROMANILOR  ORTODOCSI  DE  PRETUTINDENI  !!DOAMNE  AJUTA  !!

Felix

#16
Bine ai venit !
Izolatia cu cat e mai groasa cu atat e mai buna si te ajuta sa economisesti energie.Optim ar fi sa folosesti panouri sandwich, de spuma poliuretanica daca dispui de buget mare.
Daca esti la buget redus :), merge super si polistirenul.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#17
Exact, polistirenul pare a fi pelocul 2 după panouri sanwich.  cU CÂT E MAI GROS ŞI MAI DENS CU ATÂT AICOSTURI MAI REDUSE LA ENERGIE.

Poţi să faci construcţia îngropată jumătate.

Felix

#18
Solutia ingroparii partiale a constructiei este recomandata in principal celor ce doresc sa cultive Agaricus, deoarece aceste ciuperci au o toleranta mai mare la CO2.Tocmai de aceea se cultiva cu succes in beciuri, subsoluri. pivnite, galerii de mina,etc samd.
La ciupercile Pleurotus nu se admit concentratii mari de CO2 in faza de fructificare,acest lucru putand duce la compromiterea productiei.
Sistemul de ventilatie s-ar complica mult in situatia asta si cu greu ar face o improspatare eficienta a aerului,deci mai bine opteaza pentru o izolare termica buna decat ptr ingroparea constructiei.
Ai putea sa o faci ingropata daca terenul tau e intr-o baza de deal...ar fi o solutie super.Sapi un tunel, il consolidezi si-l amenajezi si gata ciupercaria :)
Avantajul ar fi ca nu ai avea probleme cu CO2 si nici cu variatiile de temperatura, aceasta solutie ti-ar putea permite sa pastrezi conditii de mediu constante.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Anonymous

#19
Quote from: "IONUT"Exact, polistirenul pare a fi pelocul 2 după panouri sanwich.  cU CÂT E MAI GROS ŞI MAI DENS CU ATÂT AICOSTURI MAI REDUSE LA ENERGIE.

Poţi să faci construcţia îngropată jumătate.
va  multumesc  pentru  raspuns  domnilor   !! sa  spunem  ca  dispun  de  un  buget  consistent  ..si  intentionez  sa  fac  o  constructie  de  genul  ..izodom...isorast..pentru  felix  ..fiind  din  iasi  probabil  stii  despre  ce  e  vorba  caci  noi  avem  2..3  firme  de  constructii  care  folosesc  tehnologia  asta  ..ex..www.austrocasa.ro  e  un  sistem  foarte  eficient  ..daca  stii  despre  ce  e  vorba  ..crezi  ca  tot  panourile  sanwich  ramin  pe  primul  loc  ?  daca    da  de  ce  ?  tinind  cont  ca  in  sistemul  ex..austrocasa  ..se  folosesc  cofraje  din  polistirien  cu  o  grosime  de  minim  5  cm  interior  si  la  exterior  se  poate  merge  pina  la o  grosime  de  30 cm  izolatie  polistirien  .expandat  ori  extrudat  ..si  in  mijlocul  acestui  cofraj  se  toarna  beton cu  armatura  din  fier  cu  grosime  de  15...20...cm  ..mie  personal  mi  se  pare  deosebit  de  buna  aceasta  varianta  ..cunosc  pe  cineva  care  are  o  locuinta  construita  in  acest  sistem  si  atentie  ..cind  afara  era  -20  in  interior  cu  timplarie  aluminiu  temp..era  de  +1  ..ce  parere  aveti  domnilor  pretul  aproape  la  jumatate  fata  de  o  constructie  clasica  ..va  multumesc  !!  cine  doreste  mai  multe  informatii  caci  ce-l  putin  la  asta  in  urma  unui  studiu  de  aproape  un  an  de  zile  cred ca  am acumulat ceva  iinformatii ..desi  am  ametit  un  pic  ordinea  ideilor  sper  sa  intelegeti intentia  ..cu  respect  !! SARBATORI  FERICITE  !!

Felix

#20
Da, sistemul descris de tine este bun, dar tot nu se ridica la inaltimea unei constructii tip hala din panouri sandwich din spuam poliuretanica.
Acestea au mai multe avantaje:
- spuma poliuretanica are un coeficient de izolare termica net superior polistirenului expandat
-panourile nu sunt afectate de umiditate
-nu este necesara o fundatie solida
-constructia este demontabila
-posibilitatile de dezinfectare a panourilor sandwich este net superioara unei constrcutii din beton.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Anonymous

#21
da  e  foarte  adevarat  ce  spuneti  ..da  si  cu  hala  exista  avantaj  -dezavantaj..ca  oriunde   ca  si  cum  ar  fi  coroziunea  ...si  pretul  o  fi  probabil  mai  mare  ..oricum  multumesc  mult  !!! toate  cele  bune

IONUT

#22
La panouri nu este coroziune zeci de ani buni, ptr că sunt vopsite anticoroziune. Şi au o reziostenţă mecanică la exteior mult mai mare. Deasemeni şi structura de susţinere se vopseşte anticoroziune.

Mai e un aspect: Una e o construcţie ptr locuit şi alta e ptr ciupercărie. În primul rând umiditatea ridicată constantă în ciupoercărie nu e acceeaşi cu cea din locuinţă.  Asta nu înseamnă că soluţia dată de dv nu se poate adapta la ciupercărie dacă rezistă la umiditate ridicată (umiditatea relativă a aerului şi a jeturilor de apă sau abur ptr dezinfectare) .

Anonymous

#23
Quote from: "IONUT"La panouri nu este coroziune zeci de ani buni, ptr că sunt vopsite anticoroziune. Şi au o reziostenţă mecanică la exteior mult mai mare. Deasemeni şi structura de susţinere se vopseşte anticoroziune.

Mai e un aspect: Una e o construcţie ptr locuit şi alta e ptr ciupercărie. În primul rând umiditatea ridicată constantă în ciupoercărie nu e acceeaşi cu cea din locuinţă.  Asta nu înseamnă că soluţia dată de dv nu se poate adapta la ciupercărie dacă rezistă la umiditate ridicată (umiditatea relativă a aerului şi a jeturilor de apă sau abur ptr dezinfectare) .
am  inteles  dar  imi  puteti  spune  informativ  care  ar  fi  pretul  unui  mp de  hala  cu  acest  sistem  ?  asta  pentru  a  putea  face  o  comparatie  cu  sistemul  mentionat  de  mine  ..multumesc  !

Atila

#24
Buna,

Pentru o ciupercarie construita din panouri sandvici, pentru o buna izolare termica sunt bune panourile de 100 mm grosime (atat peretii, cat si acoperisul). In cautarile mele am gasit si cu 19 euro/mp (Olanda), si cu 26 euro/mp (Italia). Bineinteles, fara TVA. Manopera la constructie este undeva pe la 4 euro/mp, daca ii faci si compartimentare (si ma gandesc ca faci, ca altfel produci en-gros si apoi vinzi disperat cu 40000 lei/kg!!!!)  tii cont si de peretii interiori, mai faci si un hol tehnologic, faci inmultirile si adunarile adecvate si ai pretul inchiderii. La asta vei avea nevoie de o structura metalica din europrofile zincate, care in principiu are cam 24.000 - 30.000 kg, in functie de dimensiunea halei tale, socoteste un pret cam de 1,55 - 1,6 euro/kg + 0,2 - 0,3 euro/kg metal manopera, mai pune si o fundatie, un bransament la utilitati (energie, apa) si obtii o suma. Inainte de a face adunarile, iti recomand insa sa te asezi bine pe scaun... Eu sunt in faza in care cu greu ma pot ridica din scaun, pentru ca ma napadesc cifrele astea (am ajuns sa visez deja fundatii si oferte...)

Anonymous

#25
Quote from: "atila"Buna,

Pentru o ciupercarie construita din panouri sandvici, pentru o buna izolare termica sunt bune panourile de 100 mm grosime (atat peretii, cat si acoperisul). In cautarile mele am gasit si cu 19 euro/mp (Olanda), si cu 26 euro/mp (Italia). Bineinteles, fara TVA. Manopera la constructie este undeva pe la 4 euro/mp, daca ii faci si compartimentare (si ma gandesc ca faci, ca altfel produci en-gros si apoi vinzi disperat cu 40000 lei/kg!!!!)  tii cont si de peretii interiori, mai faci si un hol tehnologic, faci inmultirile si adunarile adecvate si ai pretul inchiderii. La asta vei avea nevoie de o structura metalica din europrofile zincate, care in principiu are cam 24.000 - 30.000 kg, in functie de dimensiunea halei tale, socoteste un pret cam de 1,55 - 1,6 euro/kg + 0,2 - 0,3 euro/kg metal manopera, mai pune si o fundatie, un bransament la utilitati (energie, apa) si obtii o suma. Inainte de a face adunarile, iti recomand insa sa te asezi bine pe scaun... Eu sunt in faza in care cu greu ma pot ridica din scaun, pentru ca ma napadesc cifrele astea (am ajuns sa visez deja fundatii si oferte...)
hristos  a  inviat  !!  inca  cauti  ?  ori  lucrarea  e  inceputa  ?
si  daca  da  si  vrei  sa  nu  mai  ametesc  eu  calculatorul  cit  costa  orientativ  un  mp  .la  cheie  sa  spunem  de  ex..o  hala  de  250 mp care  ar  putea  fi  pretul  maximal ..caci  daca  e  mult  mai  scump  decit  varianta  explicata  de  mine  gen.izodom..cu  beton  si  polistirien  ..ma  las   pagubas  ...e  bun  si  si  acest  sistem  cu  izolatie  de  5  cm    la  interior  si  15   cm  ..la  exterior  eu  asa  cred  ..multumesc  si  salutari  !!

Atila

#26
un calcul la cheie nu iti pot face pentru ca am gasit oferte de proiectare la procent din investitie sau la suma fixa. Diferenta: vreo 10.000 euro!!!!! Orientativ, poate fi undeva la 160 euro/mp (fara echipamente!!!!!), depinde de norocul pe care-l ai, de materialele la care te opresti, de calitatea pe care o doresti (poti face si cu panouri de 80, dar si cu panouri de 150 mm!; poti face cu pardoseala din beton sau pardoseala elicopterizata, cu strat de uzura din rasina cu agregat sintetic etc.)
Nu stiu in ce masura ai aasigurata o putere suficienta sau ai nevoie de transformator (diferenta intre situatii este cam de 500 milioane de lei...) Depinde de studiul geo pe care-l faci. Poti avea o fundatie la 80 cm sau la 2 m (diferenta de cantitati de betoane este imensa!)
Ne evit raspunsul, dar sunt situatii concrete care nu au o reteta anume. Eu sunt in faza de proiectare, solicitare de oferte de echipamente, de solutie tehnica pentru alimentarea cu energie... Merg in paralel si tot mi se pare ca merg greu.
Dar parerea mea este ca daca ai banii, sa incerci sa te axezi pe panouri.

Anonymous

#27
Quote from: "atila"un calcul la cheie nu iti pot face pentru ca am gasit oferte de proiectare la procent din investitie sau la suma fixa. Diferenta: vreo 10.000 euro!!!!! Orientativ, poate fi undeva la 160 euro/mp (fara echipamente!!!!!), depinde de norocul pe care-l ai, de materialele la care te opresti, de calitatea pe care o doresti (poti face si cu panouri de 80, dar si cu panouri de 150 mm!; poti face cu pardoseala din beton sau pardoseala elicopterizata, cu strat de uzura din rasina cu agregat sintetic etc.)
Nu stiu in ce masura ai aasigurata o putere suficienta sau ai nevoie de transformator (diferenta intre situatii este cam de 500 milioane de lei...) Depinde de studiul geo pe care-l faci. Poti avea o fundatie la 80 cm sau la 2 m (diferenta de cantitati de betoane este imensa!)
Ne evit raspunsul, dar sunt situatii concrete care nu au o reteta anume. Eu sunt in faza de proiectare, solicitare de oferte de echipamente, de solutie tehnica pentru alimentarea cu energie... Merg in paralel si tot mi se pare ca merg greu.
Dar parerea mea este ca daca ai banii, sa incerci sa te axezi pe panouri.
da...am  inteles  si  iti  multumesc  mult  pentru   cele  spuse  se  pare  ca  tot  panourile  sint  mai  bune   deocamdata  ..
miine   ma  voi  hotari ..cu  ce  voi  construi  ..succes  la  toata  lumea  !!

Atila

#28
un calcul la cheie nu iti pot face pentru ca am gasit oferte de proiectare la procent din investitie sau la suma fixa. Diferenta: vreo 10.000 euro!!!!! Orientativ, poate fi undeva la 160 euro/mp (fara echipamente!!!!!), depinde de norocul pe care-l ai, de materialele la care te opresti, de calitatea pe care o doresti (poti face si cu panouri de 80, dar si cu panouri de 150 mm!; poti face cu pardoseala din beton sau pardoseala elicopterizata, cu strat de uzura din rasina cu agregat sintetic etc.)
Nu stiu in ce masura ai aasigurata o putere suficienta sau ai nevoie de transformator (diferenta intre situatii este cam de 500 milioane de lei...) Depinde de studiul geo pe care-l faci. Poti avea o fundatie la 80 cm sau la 2 m (diferenta de cantitati de betoane este imensa!)
Ne evit raspunsul, dar sunt situatii concrete care nu au o reteta anume. Eu sunt in faza de proiectare, solicitare de oferte de echipamente, de solutie tehnica pentru alimentarea cu energie... Merg in paralel si tot mi se pare ca merg greu.
Dar parerea mea este ca daca ai banii, sa incerci sa te axezi pe panouri.

IONUT

#29
Să presupunem că persoana X va construi hala din panouri, dar de 80 că n-are bani ptr altele mai groase. Există oare riscul ca la -30gC pe vânt să nu facă faţă această grosime ??? Nu ştiu ptr că nu am hală din panouri.  Dar am soluţia: mai tragi un strat de polistiren pe interior şi se rezolvă problema.