Cateva idei

Started by Anonymous, September 06, 2005, 04:36:26 PM

Previous topic - Next topic

Anonymous

SALUT . cum sa incep  :?: ma-ti speriat de tot nici nu mai stiu daca  mai pot incepe aceasta afacere in fine tinand cont ca in judetul arges nu sunt ciupercarii sau inca nu am auzit eu de ele, pun si eu cateva intrebari  poate se gaseste cineva sa raspunda la ele.
1. care este cea mai usoara ciuperca de crescut ?
2. de unde se ia semintele de ciuperci ?
3. se poate face productie tot anul sa zic la ciuperca PLEUROTUS ?
4. afacerea este profitabila sau facem munca in folosul comunitatii (muncim fara rost )

Anonymous

#1
Bre..am un singur raspuns la intrebarile tale.Ia si fa ciuperci cat de multe, nu conteaza prea mult specia cat onteaza cantitatea.
Un pret de cel putin 70.000 lei/kg in caul Agaricus si 80-90.000 lei/kg in cazul ciupercilor Pleurotus iti zice ceva ? Mie imi zice ceva de $$$ multi :))

Felix

#2
Quote from: "ALYN"cum sa incep  ma-ti speriat de tot nici nu mai stiu daca mai pot incepe aceasta afacere  

Sfat: Incepe cu mare grija si fa-ti bine temele inainte de a te baga intr-un domeniu necunoscut. Oricum te vei lovi cu capul de "pereti" pentru ca toti am patit-o la un moment dat, insa trebuie sa ai grija ca "peretii" sa fie cat mai putini.
Oricum, la inceput, nu investi mai mult decat iti permiti sa pierzi.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lod

#3
Quote from: "ALYN"SALUT . cum sa incep  :oops: (la inceput ) dar per ansamblu  e OK  :wink:

IONUT

#4
ALyN, citeşte secţiunea AGARICUS - Construcţia unei ciupercării, ultimul meu răspuns.