climatizare automatizata

Started by jagarella, December 08, 2007, 10:51:45 PM

Previous topic - Next topic

jagarella

Am o constructie noua, si doresc sa ii pun o instalatie de clima automatizata, pentru agaricus.
Din experienta voastra, puteti sa-mi recomandati o sursa, nu foarte scumpa?

tomi01_2000

#1
Quote from: "jagarella"Am o constructie noua, si doresc sa ii pun o instalatie de clima automatizata, pentru agaricus.
Din experienta voastra, puteti sa-mi recomandati o sursa, nu foarte scumpa?

intra pe www.zimax.ro si studiaza o instalatie de climatizare cu adevarat necesara in ciupercarie.
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

jagarella

#2
Multumesc pentru sugestie, am mai vazut sistemul, nu stiu daca nu cumva sub alt nume, pentru ca zimax nu mi se parea cunoscut.
As pune totusi umidificatorul dupa ventilatorul de introducere a aerului. ce au ei acolo nu il pot integra cu celelalte caracteristici de clima.
Ma ganesc sa folosesc pentru perioada rece caldura de la centrala termica pe gaz pe care o pun la spatiile adiacente, iar pentru vara, un agregat friforific (caut solutii cat mai ieftine, si internetul ii mana cereasca)

tomi01_2000

#3
Quote from: "jagarella".......
As pune totusi umidificatorul dupa ventilatorul de introducere a aerului. ce au ei acolo nu il pot integra cu celelalte caracteristici de clima.
..............
Introducerea aerului trebe sa lucreze independent ( isi respecta regimul sau) ...
Iar umidificatorul il pui sa iti faca umiditatea dupa caz ( regimul de umiditate difera de la noapte zi in principiu la mine, si mai ales functie de vremea de afara) ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

jagarella

#4
la mine nu difera infunctie de zi-noapte si nu prea ii influentat de variatiile de temperatura si umiditate de afara, in afara de caracteristicile aportului de aer proaspat, pot sa pun si un sistem de dispersie a apei in interiorul spatilui, cum au la zimax, sa ma gandesc care ii mai eficient,
SARBATORI FERICITE SI LA MULTI ANI