Ciupercarii - pe drumul Sapard

Started by Felix, April 02, 2007, 05:50:23 PM

Previous topic - Next topic

Felix

Am intrat azi pe situl Sapard sa vad cam ce noutati mai sunt.
Va prezint cam ce ciupercarii sunt in stadiu de proiect aprobat , deci urmeaza sa intre pe piata.


Sera pentru crestere a ciupercilor Agaricus in localitatea Breazu, comuna Rediu, judetul Iasi AF STEFAN C. FELIX Iasi sat Breazu, com. Rediu, jud. Iasi
Valoare proiect:286.125  

Hala productie ciuperci, fosa septica ecologica, imprejmuire in Sat Ramnicelu, Com. Ramnicelu, Jud Buzau S.C. VEGETALIS PROD SRL Buzau Com. Ramnicelu, Sat Ramnicelu, Jud. Buzau.
Valoare proiect: 710.000

Modernizare ferma ciuperci, prin lucrari de hidroizolatii la hale, oras Cristuru Secuiesc, judet Harghita S.C. FRANKOL FUNGHI S.R.L. Harghita oras Cristuru Secuiesc, str Berde Mozes
Valoare proiect:703.600

Infiintare ciupercarie , comuna  Astileu, judetul Bihor SC L D L IMPEX SRL Bihor Jud Bihor, com Astileu
Valoare proiect: 705.000

Ferma ciuperci, grup social, imprejmuire teren, fosa septica, comuna Saru Dornei, judetul Suceava SC RIGA CRYPTO SRL Suceava sat Plaiu Sarului, com. Saru Dornei, jud. Suceava
Valoare proiect:170.898

Constructie ferma de ciuperci in localitatea Turmasi, judetul Cluj SC INFORMATICA ECOLOGICA TRANSILVANIA SRL  Cluj Jud Cluj, com Mociu, sat Turmasi
Valoare proiect:700.887

Centru de colectare si procesare plante medicinale si fructe de padure Com. Vrancioaia, Jud. Vrancea SC SEVIBAT IMPEX SRL Vrancea Loc. Vrancioaia, Sat Poiana, Jud. Vrancea
Valoare proiect:623.711

Sera pentru crestere a ciupercilor Agaricus in localitatea Dumesti, comuna Dumesti, judetul Iasi SC MOLDA PREST SRL Iasi sat Dumesti, com.Dumesti, jud.Iasi
Valoare proiect:444.881

Infiintare ciupercarie in sat Comanita, comuna Teslui, judetul Olt apartinand SC Maridari Trading SRL SC  MARIDARI TRADING SRL Olt jud Olt , com, Teslui, sat, Comanita
Valoare proiect:282.240

Infiintare ferma de producere a ciupercilor in comuna Arcani , sat Stroiesti, judetul Gorj SC EGIROFARM SRL Gorj jud Gorj, com. Arcani, sat Stroiesti
Valoare proiect:351.038

Infiintare capacitate de procesare si depozitare fructe de padure, sat Miroslavesti com. Puchenii Mari jud. Prahova S.C. KALPO S.R.L. Prahova sat Miroslavesti com. Puchenii Mari jud. Prahova
Valoare proiect:709.064

Modernizare ferma de cultivare si valorificare ciuperci in comuna Vedea , sat Dulceanca , jud. Teleorman  S.C. AGROSOL S.R.L.  Teleorman com. Vedea , sat Dulceanca , jud Teleorman
Valoare proiect: 516.160

Infiintare ferma ciuperci, localitatea Podu Iloaiei, judetul Iasi SC CONIFERY SRL Iasi oras Podu Iloaiei, jud. Iasi
Valoare proiect:485.770

Infiintare ciupercarie in localitatea Sangeorgiu de Mures, jud. Mures S.C. AGROMARIS S.R.L. Mures localitatea Sangeorgiu de Mures
Valoare proiect:719.292

Ciupercarie pentru cultivarea intensiva a ciupercilor Pleurotus S.C. CIUPERCARIA SPOR S.R.L. Hunedoara Regiunea Vest, judetul Hunedoara, comuna Rapoltu Mare
Valoare proiect:708.883

Infiintarea unei ciupercarii prin construirea unei hale in comuna Ghilad, judetul Timis S.C. AA PROD S.R.L. Timis Regiunea Vest, judetul Timis, oras Ciacova, sat Ghilad
Valoare proiect:294.001

Ferma pentru cultura ciupercilor, sat Mihoveni, comuna Scheia, judetul Suceava SC MIROCOM SRL Suceava sat Mihoveni, com. Scheia, jud. Suceava
Valoare proiect:583.785

Amenajare ferma ciuperci, localitatea Mihaila Kogalniceanu, Jud. Constanta S.C. ARMILARIA IMPEX SRL Constanta Loc. Mihail Kogalniceanu, Jud. Constanta
Valoare proiect:638.433

Constructie si utlaje  hala productie ciuperci Pleurotus SC NYKAUTO SRL Bihor Jud Bihor, , com Madaras, sat Homorog
Valoare proiect:53.812

Extindere ciupercarie , judetul Satu mare SC SANA-RA SRL Satu Mare Jud Satu Mare,  Mun Carei
Valoare proiect:720.000

Infiintarea unui centru de prelucrarea a plantelor medicinale SC EXPLAMED SRL Satu Mare Jud Satu mare, com Micula
Valoare proiect:705.000

Valoarea proiectelor reprezinta totalul, jumatate din aceste sume fiind contributia privata.
Datele acestea sunt publice si se pot consulta pe www.sapard.ro

Dupa cum se poate vedea....creste presiunea pe piata ciupercilor..cu ce urmari ? Cu siguranta vor scadea preturile la produsul ciuperca...

Voi ce parare aveti ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lukyan

#1
Felix vreau sa te intreb daca incepind cu 1.ianuarie mai exista Sapard din cite stiu eu nu , doar alt fel de finantare ........ este posibil ca o parte sa faca agaricus sau altii sa faca pleurotus nu stim cam deodata eu cred ca problema nu e ca se inmultesc ciupercarii si scad preturile (eu zic ca mai este mult cel putin 3-4 ani) , eu cred ca piata exista ..........dar nu este valorificata de ajuns si nu este bine proportionata debia atunci va fi o problema pt. cei care produc ciuperci acum vind cum pot si pe unde pot dar cind vor aparea piete definite atunci chiar vor fi probleme .
Am sa-ti mai spun ceva eu cunosc la ora actuala cel putin 20 de indivizi care fac pleurotus , binenteles cantitati mici  300-600 kg. (poate mai mult , poate mai putin) , sezonieri , desigur mam inclus si pe mine , din toti acestea jumatate nu au de gind sa se dezvolte deci vor face pt. ei si  pt. "neamuri" , un sfert stau in dubii fac parte din cei care le e frica sa se dezvolte si vor merge asa pina se vor lasa pagubasi, iar celalat sfert sar dezvolta cunosc si cite ceva despre cultivarea pleurotusului dar nu pot accesa fonduri sau nu au baza materiala deci in concluzie  cred ca cam deodata nu este  MARE PERICOL.
Sa mai dau un exemplu apicultorii au patit la fel acum 10-15 ani  , mergea mierea de nu se putea  multi si-au luat stupi au inceput sa produca miere si acum patesc la fel , cei mai seriosi si mai buni sunt pe piata si la ora actuala restul sau lasat sau fac miere pt. ei .
Consider ca acesta este un ciclu normal toate activitatile au o durata de viata de cel putin 10-15 ani dupa care stagneaza , ramin in bransa cei buni si puternici din toate punctele de vedere si merg mai departe restul se apuca de altceva .  Exemple sunt o sumedenie vezi , consignatiile , ,masutele si altele.

Atila

#2
O singura observatie.. sunt in lei, nu in euro!  ;)
Iar pentru Lukyan: acestea sunt proiecte depuse anul trecut, pana la 31 iulie. Abia acum se finanteaza pentru ca abia la sfarsitul lui ianuarie au venit raspunsurile...

Felix

#3
Scuze...am facut o confuzie de data asta :))..Sapardul nu specifica moneda...iar eu stiam ca se exprima in euro valoarea proiectelor..deci am dedus ca e vb de euro...merci ATila ptr corectie.

Oricum..majoritatea proiectelor sunt in jur de 200.000 euro...

Lista se poate verifica aici:
http://www.sapard.ro/modules/freeconten ... 0SROM.html
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lidia

#4
O sa avem la miere de albine,melci si ciuperci full:)

Mihaela Postelnicu

#5
De la AGROSOL - Vedea (Teleorman), din lista expusa de Felix, am vazut Pleurotus la caserola, la piata Veterani in Bucuresti, saptamana trecuta, la pret bun; deci au dat drumul la productie; eu citesc mereu etichetele la piata (si daca nu cumpar.. ma informez!)
Succesul presupune 1% inspiratie si 99%transpiratie

Felix

#6
Cu sau fara Sapard se pare ca productia de ciuperci cam bate pasul pe loc la noi in tara.
Nici consumul nu prea a crescut in ultimul timp..ba chiar din contra.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000


... consumul intern e sustinut de ciupercile aduse din Polonia si din Ungaria .... Continuitatea productiei din cele 2 tari, sustine continuitatea consumului nostru intern  ...
Ceea ce produc oamenii in Ungaria si in Polonia - mai exact ce nu se vinde proaspat - se foloseste pe piata preparatelor ... lucru care la noi nici macar nu e luat in seama  ... Toti vizam doar segmentul "proaspat" ... si producatori mici si mari.
Sau poate producatorii mari "ies" deja in Europa ... ca un mic exemplu - Grecia - 7 euro / kg la pleurotus oferea acum 2 ani  ...

PS al doilea proiect - Ramnicelu - 710.000 e gata . Si e in euro!!
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

Consumul intern este sustinut de ciupercile aduse din...Cum iti explici asta ?
Oare nu produc romanii suficient sau au probleme cu rentabilitatea ?
Referitor la piata preparatelor..da...in perioada postului toti producatorii de carne cauta in disperare ciuperci (Champignon) pe care le cumpara cu tonele ptr a le folosi la pateurile vegetale de post.
Referitor la Grecia sau alte state...a nu se confunda pretul de supermarket cu pretul pe care il ia efectiv producatorul pe marfa.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#9
Quote from: _Felix on February 27, 2010, 09:25:14 PM
Consumul intern este sustinut de ciupercile aduse din...Cum iti explici asta ?....
... nu am o explicatie rezonabila (nu mai gasesc nici o scuza situatiei prezente)... pentru ca nu inteleg politica Romaniei dusa in ultima perioada - legat de orice inseamna RO - nu reusesc sa mai gasesc nici o scuza actualului sistem intern - incepand de la petrol la produse agricole ...
Chiar daca sunt multinationale care ne baga pe gat produsele lor, legislatia Romaniei ar trebui sa stabileasca nivelul de permisivitate - ca un exemplu daca Champignon adus de pe aiurea este depistat cu nivel mare de elemente chimice in urma tratarii sau chiar nitriti uneori - sa fie amendat distribuitorul si furnizorul pana cand aduc produs similar cu cel facut la noi (chiar este lege care prevede asta - insa respectivii vin cu buletinele lor de analiza si cu certificatele lor pe care le prezinta la organ, iar organul "coruptibil" nu mai solicita si o analiza in Ro a respectivelor produse ... sau in cazul cel mai tare - organul de control furnizeaza buletinul de analiza, fara esantion analizat)

Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

tomi01_2000

#10
Quote from: tomi01_2000 on March 12, 2010, 10:41:25 PM
as mai adauga

Romania este o puternica si importanta piata pentru occident si nu numai ...

Trebuie sa intelegem logica cotropirii economice .... si sa ne auto-cotropim ! Prin pret !!

.... Si prin produse!!! (uitam ce e mai important ... recitind, am gasit eroarea si am corectat-o)

adica dintr-un produs de baza faci cateva derivate, care pot avea la un moment dat atat o imprtanta valoare pe piata cat si faptul ca venind cu un subprodus generezi dezvoltarea unui viitor / nou segment de piata ...

un exemplu vechi, de pe vremea trocului ar fi la fructe - cand omul vazand ca se strica fructele sau fermenteaza, a inceput sa caute sa obtina un subprodus si astfel s-a nascut industria vinului si ulterior a produselor distilate .... si ulterior a produselor macerate in distilate (care nu a avut un mare succes, din cauza produselor uscate sau uscate prin inlocuirea apei cu miere - respectiv confiate  .... insa nu se stie niciodata evolutia gustului - pentru ca ma uitam ca au inceput sa apara puternic la vanzare bomboane cu lichior, cu cognac, cu wiskey - ceea ce inseamna ca se schimba un pic dinamica profilului consumatorului), si estimez ca nu va trece mult pana vom vedea fructe in alcool - de la vin pana la techila

asa ca cei ce folosesc ciupercile in vreo combinatie mai neobisnuita, insa la mare cautare in familiile voastre - pot crea noi directii prin industrializare
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

tomi01_2000

Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

Super tare..iaca asa se mai repara cate ceva prin Ro.
Baietii destepti fac importuri si nu platesc taxe, fac rambursari ilegale de Tva si apoi vand marfa la pret de dumping.

Urmarea..se distruge economia Ro care si asa e vai de capul ei.
Si la carnea de pasare e la fel..vezi pretul pulpelor de pui de import..care se vand la 4.7-5 Ron(inclusiv Tva) en-gross..multe afaceri din Ro devin astfel nerentabile...nu ptr ca cei din vest ar fi super avantajati ci si din cauza concurentei neloiale data de diverse "combinatii"
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci