Curiozitate

Started by Felix, April 02, 2007, 04:08:43 PM

Previous topic - Next topic

Felix

Vad ca nu se inghesuie nimeni sa participe la aceasta sectiune...oare stam chiar atat de slab la capitolul pasiune pentru ciuperci ?

Totul se rezuma doar la ciuperca de cultura produsa doar pentru bani ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lukyan

#1
Felix aceasta sectiune cred ca se refera doar la cei care au multa experienta in producerea ciupercilor , fiindca stii foarte bine ca pt. incepatori chiar nu mai ramine timp si pt. ciupercile in natura .
Quoteoare stam chiar atat de slab la capitolul pasiune pentru ciuperci ?
Aici teas contrazice toti care fac ciuperci inainte de toate trebuie sa aiba pasiune ca daca nu au pasiune nu prea merge ..... zic eu  ;)

Felix

#2
Quote from: "lukyan"Felix aceasta sectiune cred ca se refera doar la cei care au multa experienta in producerea ciupercilor , fiindca stii foarte bine ca pt. incepatori chiar nu mai ramine timp si pt. ciupercile in natura

Nu, Lukyan, aceasta sectiune se refera la cei ce sunt pasionati de fungi..nu neaparat in calitate de cultivatori ai unei specii sau a alteia...

A fi pasionat de fungi nu este acelasi lucru cu a fi interesat sa obtii cat mai multe ciuperci de pe sacii tai..este o diferenta..si nu este vorba neaparat de timp.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Atila

#3
Inainte sa visez la ciupercile produse in mod controlat am cules ciuperci din paduri. Si inca destul de... intensiv. Nu exista vacanta in facultate sau drum acasa, dupa ce am plecat de pe meleagurile natale, in care sa nu merg in padure. Si, de multe ori, dupa serviciu, trageam o fuga, cam cum trag unii pe la supermarketuri sau in piata, in padure, sa vad sau sa culeg ciupercile.
Din pacate, de vreo 3 ani, intalnirile mele cu padurea au fost tot mai rare, iar de doi ani chiar vad padurea doar de pe geamul casei sau din masina... Aici, felix, ai rasucit adanc un cutit, in mine, pentru ca ma doare foarte mult ca nu mai am timp pentru natura salbatica... Cine stie, insa, poate voi gasi timpul necesar, odata si odata!

tomi01_2000

#4
am descoperit dupa atatia ani, ca pasiunea (apropo de interesul mai mare sau mic, pe bani sau de placere) nu era decat un calcul al subconstientului meu care pur si simplu doar mi-a indicat o sursa de hrana perfect valida ... iar eu fiind un bun degustator de preparate - indiferent ca sunt lichide sau solide, am fost directionat de subconstient sa analizez si sa descopar care e optimul - atat de gust cat si de dezvoltare al ciupercii Pleurotus ( faptul ca e in acelasi timp si hrana si medicament - reprezinta pentru zilele noastre - un aspect deosebit de important ) ... Champignon-ul ramane doar eticheta care reprezinta ciupercile pentru opinia publica, pe cand Pleurotus-ul este intradevar o solutie buna gratie maestrului Matruchot ...

azi pot spune ca sunt in armonie cu Pleurotus! ... incepand cu cheltuielile si terminand cu beneficiile ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

Quote from: tomi01_2000 on February 02, 2009, 01:18:26 PM

azi pot spune ca sunt in armonie cu Pleurotus! ... incepand cu cheltuielile si terminand cu beneficiile ...

..Daca totspui ca esti in armonie...pune si tu niste poze (in sectiunea corespunzatoare)..ca ne-ai facut curiosi..sa vedem armonia :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Felix

"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Felix

"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Felix

"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Felix

"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci