ceva anormal

Started by lukyan, March 26, 2007, 11:29:30 AM

Previous topic - Next topic

lukyan

Pt. mine mi se pare ceva anormal ce sa intimplat la unul din cazanele insamintate zilele trecute si anume unii din saci adica trei la nr. in partea de jos au ramas niste pete cam mari ,....a inceput sa se inpinzeasca  pe tot sacul  dar in partea de jos dupa citeva zilei a stagnat la fundul sacului.
Ma intreb care sa fie cauza :
- o omogenizare incorecta;
- umezeala in exces care sa adunat in partea de jos a sacului (la insamintare am avut umiditatea corecta dar pe parcursul incubarii am avut curentul oprit citeva ore si am constatat diferente de temperatura de 3-4grC),
Nu au miros urit si nici alte caracteristici care sa nu fie ok.
De la inceput va atrag atentia ca NU E DE VINA MICELIU fiindca ceilalti saci arata bine si sunt ok , chiar unii din ei sunt mai mult decit frumosi .
Am sa atasez o poza poate cineva poate sa ma lamureasca.
Oricum doi dintre ei i-am intors acum doua zile cu fundul in sus (cu pata in sus si se vad ceva ameliorari)

IONUT

#1
Lukyan, umiditatea excesiva ar putea fi una din caue, eventual un ph ridicat peste 8 . Iar daca diferenta de ph e prea mare intre normal si realitate nici nu o sa mai plece miceliul mai departe.

lukyan

#2
Multumesc Ionut pt. tragerea de mineca cred ca asa este dupa ce mi-ai spus mi-am dat seama ca acel cazan a avut PH mai mare de aceea cred ca sa intimplat fenomenul :) ...... cei drep nu am mai adaugat ipsos mai mult si acum se vad rezultatele .  Cred ca ma ajutat concentratia miceliului 4% ca altfel nu apareau acele pete doar pe trei saci si la fundul lor .  CONCLUZIA: chiar daca nu fac eu miceliu si il cumpar cred ca merita sa pun 4% altele sunt rezultatele se vede diferenta de la 3% la 4% nu mai zic ca pe sacii cu 5% cit de bine le merg si recunosc ca nu am avut condiile optime (temperatura constanta).

IONUT

#3
Procentul ridicat de miceliu.. 5%.. este optim .. si rezolva in mare parte cateva probleme: raspandire mai rapida, rezistenta marita contra concurentei, etc. Insa daca temperatura nu este cea optima este, la fel de bine, influentat si el, indiferent de procent.
CONCLUZIA este ca daca miceliul ar fi de calitate ff buna ar merge "beton" si cu 1,5%  iar cu 2,5% ar fi prea bine.. sincer.. cine nu crede sa cumpere miceliu de la Sylvan sau alte firme serioase, care au tehnologie de mare precizie.  Astefel, am saci insamantati in Ungaria cu miceliu de la Sylvan, HK35, si nu am avut nici o petisoarta de.. "intrusi" : mucegai, etc.

In cazul tau, Lukyan. la o asemenea umiditate in saci.. nu mai ai ce face.. acum; umiditatea trebuie reglata de la insamantare, ca apoi nu prera mai ai ce face, decat sa o mentii.

Numai bine.

Felix

#4
Umiditatea prea mare...poti face niste gauri in partea de jos a sacilor sa se mai scurga apa...insa deja este cam prea tarziu.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lukyan

#5
QuoteUmiditatea prea mare...poti face niste gauri in partea de jos a sacilor sa se mai scurga apa...insa deja este cam prea tarziu.
Felix am facut gauri atunci si iata rezultatele obtinute.Desi nu pot spune ca am facut insamintarea ca la carte si nici conditiile de incubare perfecte pina la urma am scoso la capat

Felix

#6
Se pare ca pana la urma nu a fost "prea tarziu" :))
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#7
Quote from: "lukyan"Pt. mine mi se pare ceva anormal ce sa intimplat la unul din cazanele insamintate zilele trecute si anume unii din saci adica trei la nr. in partea de jos au ramas niste pete cam mari ,....a inceput sa se inpinzeasca  pe tot sacul  dar in partea de jos dupa citeva zilei a stagnat la fundul sacului.
Ma intreb care sa fie cauza :
...................

Uite care ar fi problema (din punctul meu de vedere)
 Daca ai fiert compostul (in tentativa de pasteurizare) e posibil ca sa fi scapat un pic temperatura in zona unde a fost compostul respectiv catre 100 grade Celsius - lucru care iti va da rezultatul pe care il ai tu (fiind steril nu are nici mucegaiuri, nici mirosuri, nici probleme de alta natura - insa nici miceliul nu il poate "digera" ...)
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale