Dana Petre - Pleurotus hibrid 91

Started by Dana, August 08, 2006, 06:25:59 PM

Previous topic - Next topic

Felix

#15
Nu are legatura neaparat cu conditiile.
Daca o tulpina are la caracteristici un numar de 10-20 ciuperci/buchet si produce 2-3 ...e ceva anormal.
La fel..daca ar trebui sa produca 4-5 ciuperci/buchet si cresc 300...iarasi este anormal.
Aceste lucruri nu sunt influentate de conditiile de mediu ci sunt programate in ADN...daca materialul genetic nu este ok atunci apar accidente.

Nu poti spune ca daca dintr-un ou ies 2 pui cu 3 capete fiecare nu au conditii de mediu :))))

Intr-adevar....ce spui tu referitor la nr de ciuperci ce ajung la maturitate este corect...daca faci 1000 de gauri pe sac sau daca-l defoliezi...indiferent de conditiile de mediu avute..nu o sa creasca toate.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Dana

#16
Buna!
Incerc sa trimit cateva poze cu acelasi hibrid 90(doar pe acesta il folosim).sunt din valul 1;situatii ca cea prezentata mai sus nu au mai fost,imi pare rau ca timpul nu ne-a permis sa cantarim absolut tot ce s-a recoltat.

Felix

#17
Frumos frumos..bravo !
..Sa mai prind eu pe cineva ca ma contrazice cand vorbesc despre optimizarea numarului de gauri/sac in functie de tulpina folosita si influentza acestora asupra productivitatii..:))
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#18
da bine ai si tu dreptate odata  :lol:   :P   :lol:   :grin:
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Dana

#19
Corect!
Noi respectam distanta intre gauri,data in carti,10 cm....in final,erau exagerat de multe gauri...40...ca sa nu zic 50 pe sacii mai inalti.Acum avem 18-22 de gauri si rezultatele de vad,cred.