Umidificare si racire la preturi accesibile tuturor

Started by ValiN, March 20, 2007, 04:47:54 PM

Previous topic - Next topic

Felix

#45
Dupa cum ziceam mai sus ..eu folosesc un banal Bosch Aquatak 100 de 100 de euro (debit 330 litri/ora)..si are aprox 1 an de folosire continua..cu pauzele de rigoare..Nu mi-a facut probleme pana acum si nici nu cred sa imi faca..ptr ca nu are cum sa treaca de 100 bar..se opreste automat..Practic cand ai luat degetul de pe "tragaci" presiunea atinge valoarea maxima si se activeaza un comutator care taie curentul :)..asa functioneaza ele.

Nu zice nimeni ca vreti sa "pacaliti" lumea...sunt variante si variante..eu doar zic ca in cazul meu, o pompa de 100 de euro face o treaba f. buna fie cu 1, 2 sau mai multe diuze.
Fiecare alege dupa opinia proprie sau dupa buzunar.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

completez instalatia de umidifcare (duze climext) pana la 12 duze. efectul pe perioada calda - este o buna umiditate in camera de recoltare.
... am adaugat 2 duze in sistem - cu fanta peste 1,5 ca sa imi mearga compresorul de apa (am doar 4 duze cu fanta de 0.5), insa imi da un surplus de apa (jetul de apa nu este pulverizat in totalitate), la oprirea stropirii imi ramane surplus de apa (baltiri) in ciupercarie (pe jos am pus covor cauciucat - banda transportoare).
Sistemul e facut sa mearga pe o temporizare de 1 sau 2 minute la o ora sau doua pe timpul zilei ... Noaptea nu stropesc!

Este drept ca persoana de contact de la Climext m-a avertizat ca pompa va merge ok doar cu 19 duze ... Si am constatat ca are dreptate - in momentul in care am pus aproximativ 5.000 kg compost la fructificat.
DEFECTUL generat de mine a fost o umidificare inegala a spatiului ....
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale