Draganu-Arges, pleurotus

Started by Rodica Ene, March 13, 2007, 01:06:40 PM

Previous topic - Next topic

Felix

#15
Ati spus ca folositi substrat cumparat de le Pilze Nagy.Ati luat saci insamantati cu  P80 si HK35 ..presupun.
Ce recolte ati reusit sa obtineti ...pe primul val, de ex...cat si per total. ?
Ma refer la ciuperci pregatite pentru vanzare..curatate.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Rodica Ene

#16
Pentru HK35, anul trecut, primul ciclu 29%.
Pentru P80, pina acum , valul 1 pentru 3 camere + valul 2 pe 2 camere ( acum mai am de recoltat cam 1000 kg valul 2 / camera si valul 2 intreg pe alta camera- acum il pregatesc) 18.6 % ciuperci vindute - imi mai trebuie 3800 de kg si fac 25%.  
Pretul de vinzare 6.5-7 ron + tva.
Prefer P80 pentru ca mi se pare mai rezistent la diferentele de parametri (temperatura si umiditate)  si distribuitorii cu care lucrez il prefera d.p.d.v calitativ.
Aici, in sud, suntem 6  producatori care lucram cu Pilze Nagy, substrat insamintat cu P80.

Felix

#17
Ciupercile le curatati sau nu ? La curatare se duc cam 10-13% .
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Rodica Ene

#18
Da, le curatam. Cantitatile despre care am vorbit sunt cantitati vandute. Cind calculez procentul de ciuperci la 100 kg/compost, calculez doar ce am vindut. Restul..se arunca, nu pot sa spun am recoltat 500 si am vindut 450. Eficienta o calculez la ce vand si incasez..pt. ca ATENTIE ... am luat teapa de la un  cunoscut..producator si vanzator de pleurotus dar care este un MARE TEPAR. :evil:
 M-am oprit cu livrarile catre firma lui la timp ca sa nu pierd prea mult (20.000 RON initial, acum mai am de recuperat 10.000)Cine vrea mai multe detalii despre el ma poate contacta telefonic sau prin email.

Felix

#19
Da,atunci stati f.bine ca productivitate :)
Asta il face o buna optiune pentru cine vrea sa nu isi bata capul cu riscurile pregatirii unui compost personal.

Din ce oras sau zona este acel tzepar de care vorbiti ? :)
Inteleg de ce nu vreti sa-i faceti numele public..ptr ca mai aveti de recuperat bani ....
Din pacate de acest gen de oameni nu duce lipsa Romania..
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lukyan

#20
Eu am fost acum citeva zile la Draganu si pot  sa spun ca acolo am vazut o ciupercarie ADEVARATA
Pentru cei care nu cred ca fotografiile care sunt postate , pot sa confirm ca  sunt reale de la fata locului .
La ce am vazut si ce am discutat cred ca acesti oameni merita felicitari , ma bucur ca sunt membri acestui forum ca ne pot da exemple bune si noua celor care suntem la inceput .
Este bine ca totusi sunt si asemeni oameni in Romania.

Rodica Ene

#21
Multumesc, Liviu
ma bucur ca ne-am intilnit si ca ti-a placut ce ai vazut.
Referitor la opinia ta ca este loc pe piata pentru toata lumea sunt de acord
cu acest lucru si sper ca toti membrii forumului sa -si desfasoare activitatea tinind cont de aceasta si gindind pozitiv tot timpul.

Numai in acest fel putem forma o comunitate puternica: gindind pozitiv si ajutindu-ne unii pe altii, chiar numai si cu sfaturi.
Toate cele bune

Felix

#22
Da..nu costa nimic sa fii om de treaba :)

Ptr. Rodica Ene..ce sistem de umidificare a aerului aveti ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lukyan

#23
Da Felix sa fii OM DE TREABA nu costa nimic dar stii ca sunt altii care nu stiu lucru asta si cam cresc pretul pt. acest lucru care nu costa nimic ;)