Main Menu

Started by IONUT, January 29, 2006, 07:34:52 PM

Previous topic - Next topic

tomi01_2000

#15
ceva explicatii pe poza, se poate? ...... de genul nota explicativa pentru tubul rosu de sus ......... raportat la ceea ce se doreste de la sistem, nu la ce as putea intelege eu ..... daca se poate :)
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

IONUT

#16
:arrow: Eu doresc ca să realizez o circulaţie optimă a aerului în interior astfel încât curentul să treacă pe lângă toţi sacii.
 :?:

IONUT

#17
Quote from: "IONUT":arrow: Ce ar putea să se dorească decât o ventilare corespunzătoare a spaţiului, având în vedere că la 1t de substrat sunt necesari 200-250mc aer/h.Ventilatorul de admisie are un debit de aer de 1400mc/h , iar la exhausare de 1500mc aer/h. Iar în acest spaţiu intră o cant de aprox 4500-5500kg substrat. E clar că tubulatura trebuie să fie aşezată pe mijlocul spaţiului în partea superioară, la configuraţia spaţiului din imagine
 :arrow: Înterbarea e dacă găurile de pe tubulatură trebuie să dea "jetrile"  pe orizontală în lateralele tubulaturii, adică în parte a superioară a spaţiului de cultură cu direcţia spre pereţii laterali.   :arrow: Şi mai e una : cum ar fi mai indicat ptr exhausare , 2  ventilatoare sau unul. Acestea ar terbui să fie aşezate în dreptul culuarelor dacă sunt 2, şi în partea de jos a ciupercăriei ?  :?:

tomi01_2000

#18
Quote from: "IONUT"
Quote from: "IONUT":arrow: ......Ventilatorul de admisie are un debit de aer de 1400mc/h , iar la exhausare de 1500mc aer/h. Iar în acest spaţiu intră o cant de aprox 4500-5500kg substrat. ............................................... :?:

 :?:
La 162 de saci pe un nivel e ok unul exhaustor si aerul directionat spre saci ......
La mai multe nivele, se cere plus .... si aerul de admisie spre sacii marginali  (eventual spre pereti, daca e capabila admisia ... )....... nu stiu pe unde se face accesul, si care sunt sursele de lumina, pentru a putea concluziona
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Anonymous

#19
Stie careva o sursa de brichete de rumegus presat? M-ar interesa un producator, nu un intermediar. Eu am incercat cateva, nu au randamentul lemnelor, dar e satisfacator. Si in plus se elimina problema lemnelor de proasta calitate.

Felix

#20
Vezi la Metro ca vand asemenea brichete..uita-te pe o eticheta ca sigur scrie adresa si un nr de tel al producatorului.
Apropo..tu esti din Galati..stii ce putere calorica are stuful ???
Merge beton la facut focul...si e si ieftin si aproape de tine..de ce nu-l folosesti ? (merge si folosit ca substrat)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci