Pilze-Nagy Kft - Ungaria

Started by Atila, February 04, 2007, 05:01:09 AM

Previous topic - Next topic

Felix

#30
Umbla vorba printre unii clienti ai PN ca in ultimul timp au fost ceva  probleme.
De ce nu zice nimeni nimic ? E doar un zvon ? Sau....?  :roll:
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

leonidas

_Felixu

Nu este nici un zvon, este cat se poate de adevarat si am simtit-o pe propria piele.
La ultimul transport de la Pilze-Nagy am avut probleme grave, care practic au condus la distrugerea recoltei respective.
Problema a fost confirmata si in cazul unui coleg producator din acelasi judet care s-a vazut nevoit sa arunce tot compostul (ca si mine de astfel).
La cateva zile dupa asezarea sacilor in modulul de productie, s-au albit total, eliberand abuziv un praf alb in aer. Pun accent pe "abuziv" pentru ca efectiv nu puteai respira inauntru fara protectie.
Dupa ce apareau mugurii, se innegreau si mureau. Cei care reuseau sa treaca de faza asta capatau o forma ciudata, precum un soi mutant.
Rezultatele, bani aruncati pe fereastra. "Norocul" meu daca se poate spune asa, este ca am avut doar in jur de 15 tone, pe cand colegul de suferinta ... cateva zeci.
I-am contactat pe cei de la Pilze-Nagy, explicatia lor desigur ridicola, "este vina Dvs. pentru ca nu aveti tehnologie !"
La afirmatiile noastre ca de atata timp producem in conditiile actuale care pe parcurs au fost imbunatatite, si tocmai acum sa te trezesti ca nu cunosti tehnologia, am fost plimbati diplomatic cu vorba.

Concluzia noastra a fost ca undeva s-a produs o greseala in fluxul lor tehnologic si binenteles ca nu vor sa recunoasca, pentru despagubiri nici nu se pune problema. Din surse proprii am aflat si noi ca nu am fost singurii care au avut aceasta problema.

Felix

Ar fi interesant daca ai avea si ceva poze care sa sprijine afirmatiile tale.
Eu am vazut atat fabrica cat si tunelele de crestere a ciupercilor la Pilze nagy.
Am postat si pe forum cateva poze(nu am avut permisiunea sa fac public tot ce am fotografiat - desi am fotografiat absolut tot ce am dorit)

Pot spune ca am fost placut impresionat de tot ce au realizat ei...fabrica este o inalta realizare tehnologica, totul fiind automatizat si controlat de PC.
Miceliul folosit provinde doar din surse sigure 100%, respectiv Sylvan si Italspawn(banuiesc ca orice cultivator de ciuperci a auzit de ei)...

Problema care apare..este ca sacii cumparati sunt proaspat insamantati si transportati, in general in camioane cu prelata, la sute de km distanta.
Asta implica un mare risc..ma refer la posibile contaminari sau supraincalzirea sacilor in timpul transportului.

Cunoscand in detaliu procesul tehnologic al PN, inclin sa cred ca singura eroare care ar putea surveni, la ei, ar fi o umiditate excesiva a materialului celulozic, umiditate ca favorizeaza aparitia unor probleme gen bacterioze.

Din una din seriile "cu probleme" am avut si eu niste saci luati de la Florin Dibu...am sesizat o usoara bacterioza..am redus umiditatea si nu am avut probleme..

viewtopic.php?f=19&t=75&st=0&sk=t&sd=a&start=120

Nu tin cu ursul..prefer sa fim obiectivi si sa argumentam cu dovezi totul :)

Poate s-a strecurat la un moment dat o eroare in sistemul lor si au gresit ceva, eu cred ca la umiditatea materialului(neconfirmata oficial).Lipsa de experienta a clientilor(nu neaparat de tehnologie) a dus la amplificarea acestor probleme si la  obtinerea de rezultate slabe sau dezastruoase.
Personal as cumpara oricand saci de la ei.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#33
.. .. ..
E posibil ca umiditatea sa fie reglata in functie de zona ce urmeaza sa fie parcursa ( ma gandesc la un plus mic pentru distantele mari)  ... din cauza sacilor perforati/preduciti ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

IONUT

In DACIA nu face nimeni saci inamantati de calitate ?
Parca trebuia sa apara o fabrica..ba chiar doua... a aparut ceva ?
Ideal ar fi sa fie si incubati si astfel stii ce cumperi, chiar daca mutandu-i locul si cu diferente de temp s-ar prelungi incubarea, cu max o sapt daca sunt iar bagati la 22-25gC, daca nu cu mai mult dar este mare lucru sa-i cumperi albi.  Este ... cineva care vinde saci incubati ... daca doriti  .. "pm".

Felix

Si-or fi refacut oamenii calculele si poate au ajuns la concluzia ca mai bine investesc in altceva..zic si eu..:)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

leonidas

Nu contest fabrica in sine, am vazut poze pe internet, stiu ca oamenii sunt grei in domeniu si m-am inteles destul de bine cu ei, fiind foarte multumit de transporturile anterioare.

Insa este evident ca au facut o "buba" si m-a deranjat modul lor de abordare al problemei, total in afara unei arii diplomatice, suficient cat sa observ profesionalismul lor la capitolul marketing. Daca in momentul cand lansam o comanda, primeam raspunsuri prompte si purtam discutii telefonice, la momentul "tragic" nu mi-au raspuns deloc pe mail iar la telefon au avut o reactie de ascundere dupa deget si clasicul "nu e vina noastra, este a voastra".

Poze nu am facut si daca as fi facut ar fi fost probabil dand cu sutul in saci.

Sper sa avem in curand oameni harnici si seriosi care sa traiasca si din vanzarea compostului, dar ca orice lucru in Romania, acesta va veni foarte incet, traiasca politica "10 intermediari pandesc 1 producator", stiti si voi mai bine decat mine.

Ionut vom lua legatura curand si facem o incercare, leul romanesc trebuie sa ramana in Romania, altfel mai stam 100 de ani prin tranzitie.

IONUT

DOAMNE AJUTA LA TOATA LUMEA !
E ceva vreme de cand nu am mai postat pe acest forum   unde am depus ... multe...
Acum, a mai aparut cumva vreo fabrica de compost de Pleurotus ? Dar ciupercarii au mai apărut în România în perioada de criză ? Sau câte sau desființat ?
Haideți să ne încălzim cu vorba poate punem la cale ceva, și , bineânțeles , poate și iese ceva.

Doamne ajută!