La inceput de drum

Started by avramescu_ana, January 19, 2007, 04:16:39 PM

Previous topic - Next topic

avramescu_ana

#45
Ba din contra, am primit o oferta chiar foarte generoasa insa cand a fost vorba sa se concretizeze ne-am hotarat sa nu o mai vindem deoarece ne-am atasat prea mult de ea si chiar daca nu ne-am imbogatit peste noapte (nu asta era scopul) din acesta activitate, ne-am hotarat sa ne punem la punct cu tehnologia si sa obtinem rezultate chiar mai bune decat pana acum.

avramescu_ana

#46
Tocmai ne-am intors din Ungaria, am vizitat fabrica de compost Union, precum si cateva ciupercarii din Ungaria.
Cred ca vom schimba furnizorul de compost si vom trece la cultivare pe faza 2. Cam atat de la Timisoara...

Felix

#47
Nice.
Ceva poze si pareri personale ? :)
Cu ce impresii ati ramas dupa cele vazute ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

avramescu_ana

#48
Poze am facut dar nu stiu daca e ok sa le public, ramane de vazut.
Ne-a impresionat fabrica de compost...
In rest am vazut 2 ciupercarii unde ne-a frapat faptul ca acei producatori procesau cantitati uriase de compost, cu productivitate medie 25-30%, cu tehnologie aproape primitiva, cel putin asa mi s-a parut mie fata de a noastra. Legat de trainingul pe care ni l-au facut cei de la Union, singurele noutati au fost legate de faza de incubare, avand in vedere faptul ca noi am lucrat pana acum cu faza 3, in rest, nu au fost informatii diferite de cele pe care le-am primit de la tehnologul nostru.
La prima vedere, cred ca vom colabora mult mai bine cu cei de la Union decat cu Korona.

Felix

#49
Daca te-au lasat sa pozezi ce vrei tu si ai fost doar un simplu vizitator(nu special guest) atunci cred ca e ok daca postezi pozele.

Referitor la simplitate si productivitate imi e cam greu sa cred,daca nu aproape imposibil, ca prepararea compostului in conditii primitive poate da rezultate constante calitativ si productivitate mare.
Ramane de vazut si de testat asta cumparand compost de la ei.
In ciuperci se cam exagereaza...ca si in pescuit :)))
Fiecare are cele mai bune,mai multe si mai mari ciuperci ori cel mai bun miceliu.
Realitatea, de multe ori, poate infirma reclama.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

avramescu_ana

#50
Cred ca ai inteles gresit, eu ma refeream ca am vazut ciupercarii unde se CULTIVA ciuperci in conditii primitive, fabrica de compost Union este mai mult decat ultramoderna.
Nu stiu la ce te referi cu special guest, ideea este ca in urma vizitei noi am pus bazele colaborarii cu ei, in conditiile in care ceilalti vizitatori erau clienti de o perioada mare de timp.

tomi01_2000

#51
Quote from: "avramescu_ana".............
Nu stiu la ce te referi cu special guest, ideea este ca in urma vizitei .............

Daca ai ajuns acolo la invitatia lor fiindca te cunosc in urma lucrarilor/muncilor/etc pe care le-ai facut, si ai avut cateva persoane ghizi .... atunci .... poti banui ca ai statut ....
Daca esti vizat ca un client ... ai statut de client si ai vazut ce era de vazut de public ....
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#52
Quote from: "avramescu_ana"Cred ca ai inteles gresit, eu ma refeream ca am vazut ciupercarii unde se CULTIVA ciuperci in conditii primitive, fabrica de compost Union este mai mult decat ultramoderna.
 


...da, am inteles gresit :))..si mai da si randament...30% :))
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

avramescu_ana

#53
Din motive personale ne-am hotarat sa vindem ciupercaria.Pentru cei interesati, gasiti mai multe detalii in sectiunea anunturi.

ioana tudor

#54
De pe 250 mp /celula vei recolta  sa spunem 7,5 t. Norma internationala de recoltat ciup. Agaricus este de 150 kg/zi/persoana. dar la inceput aceasta nu se poate realiza. Omul trebuie mai intai sa se formeze. La inceput angajeaza 4 persoane/celula, pentru ca ele vor intra in productie esalonat.
Noua mea adresa de e-mail este : mailto:tudorvioana14@yahoo.co.uk">tudorvioana14@yahoo.co.uk

IONUT

#55
Mda, d-na doc. ing Ioana Tudor are dreptate cu angajarea trebuie format personalul ca  nu prea se gaseste, iar vorba administratorului: " omul vine sa munceasca nu sa ia bani" ; fapt ptr care firmele cava mai marute au departament resurse umane;

Oamnei buni, de ce s-ar vinde o ciupercarie cu profit ?

Doamne ajuta !

avramescu_ana

#56
Din motive personale care nu au legatura cu afacerea in sine...

Felix

#57
Unii mai renunta si din astfel de motive:
http://www.totalmush.com/forum/viewtopi ... =3687#3687
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

avramescu_ana

#58
De fapt, nu am renuntat complet, ba mai mult pregatim un proiect si mai mare, intre timp incerc sa ajut alte persoane care vor sa se lanseze in afacerea asta.

Cristina Verdet

Buna! Astazi am descoperit acest site si aceasta comunitate. De cateva ore am inceput sa citesc intens postarile voastre.
Ma simt ca un spectator la un film "maraton" si nu ma mai pot dezlipi de laptop.
Ma bucur ca am descoperit acest site cu informatii utile.

Ma gandesc la aceasta afacere : cultivarea ciupercilor , de foarte multa vreme, insa nu am avut niciodata curajul si ambitia de a depasi faza asta si de a trece la etapa urmatoare : proiect si punere in practica. Problema este ca nu stiu efectiv de unde sa incep. Ma interesa  obtinerea de ceva fonduri europene pt dezvoltarea acestei afaceri. Nu dispun de multi bani ( maxim 8.000 de euro).
Unde ma pot adresa pt obtinerea acestor informatii ( accesare fonduri europene pt cultivarea ciupercilor )?
Va multumesc.