Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Lukyan - Prezentare rezultate  (Read 8262 times)

lukyan

• Guest
Lukyan - Prezentare rezultate
« on: January 06, 2007, 10:07:24 PM »

sper ca nu trebuie sa luati lupa sa le vedeti :?
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by lukyan »

florin dibu

• *
poze ciuperci
« Reply #1 on: January 07, 2007, 10:14:09 PM »

Ciupercile din poze sunt cam "batrine".Cu cit vinzi kg de ciuperci?
Daca culegeai ciupercile cu o zi inainte erau mult mai grele.
De ce este ceata la incubator?
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by florin dibu »
Dibu Florin
Loc. Balteni Jud.Vaslui

lukyan

• Guest
raspuns
« Reply #2 on: January 08, 2007, 08:41:57 AM »

Florin  asa este erau cam batrine , erau valul doi , la primul val am fost atit de preucupat cu ciupercile incit nu am facut citeva fotografii, le vindeam cu 5,00 ron caserota de 500gr.
Ai dreptate cu ziua recoltarii am gresit , dar credema , a fost prima productie de ciuperci si nu am stiut momentul exact de recoltare , si nu am crezut ca evoluiaza asa rapid .
 Din pacate  aparatul foto nu a surprins realitatea din camera de incubatie si se vede ceata , nu era o ceata, doar un aparat slab, credema , si ca sa vezi ca stiu unde am gresit i-ti spun ca am gresit la temperatura din camera cam mica 22gc si la umiditatea de la insamintare .
P.S. Se vede experienta , felicitari ,  ai sesizat cam toate greselile , credema ca eu invat din propriile greseli .

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
(No subject)
« Reply #3 on: January 08, 2007, 09:02:14 AM »

Nu umiditatea paielor este cauza mucegaiului si nici temperatura de la incubare..22 de grade nu este prea putin in nici un caz.
Greseala este una comuna..pasteurizarea sau ce metoda ai folosit tu pentru tratarea paielor...nu este facuta bine.

Pretul de vanzare al ciupercilor este bun..tine-te de el bine :)
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by _Felix »
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lukyan

• Guest
reteta si tehnologie
« Reply #4 on: January 08, 2007, 08:00:08 PM »

Compostul pe care l-am folosit are urmatoarea reteta 80% ciucalai macimati prin sita de 30mm diametru , 13% paie (netocate) , 7 % tarite de griu. La ultima insamintare , pe citeva brichete am incercat o noua reteta si anume 60% ciucalai macinati prin aceasi sita , 33 % coceni si paie tocate (din pacate nu am avut o sisca  si am tocat manual este vorba de citeva brichete) si 7% ovaz macinat prin moara cu ciocanele , cred ca am sa merg pe aceasta reteta.
La aceasta reteta nu am avut pete de mucegai verde bricheta era mai omogena ca continut si fructificatiile mai rapide (din aclasi cazan).
  La inceput umectez substratul in diferite vase unde folosesc pt. trateare topsin care il dizolv in apa 100gr. la 1000l apa (10%)
Fiind la inceput nu sunt inca dotat cu cele necesare de aceea pasteorizarea o fac intrun vas de cca. 600 kg. direct pe foc (acum lucrez la un cazan cu fund perforat si cu o capacitate mai mare, un cazan pe abur nu-mi pot permite cam deocata , l-as confectiona eu dar nefiind omologat mai tirziu munca mea va fi in zadar) temperatura fiind pastrata 65-75 grade celsius timp de 4-5 ore.
Pina aici zic eu respect tehnologia , de aici incolo cred ca gresesc si anume : nu am inca o protectie inpotriva daunatorilor deoarece transportul compostului de la cazanul de pasteorizare la masa de insamintat este deficitara ( neprotejat de factori externi) , sursa de aprovizionare cu miceliu este nesigura (am sa incerc cu miceliu de la nutrimold) , si in paie am gasit ceva soricime (mari purtatori de boli).
  De aceea i-i spuneam lui Florin in masajul anterior fiind incepator invat din propriile greseli cat si de pe acest forum si alte documentari. Sper sa devin un ciupercar  bun si profitabil.

lukyan

• Guest
(No subject)
« Reply #5 on: April 12, 2007, 01:10:58 PM »

Desi nu am reusit sa ma incadrez cu productia in timpul postului incepind de pe 04.aprilie au inceput sa iasa rezultatele cu miceliu de la Nutrimold.
Eu vi le prezint si astept observatii .

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
(No subject)
« Reply #6 on: April 15, 2007, 02:34:37 PM »

Arata bine ciupercile, insa de ce nu le culegi mai din timp ?.....Ma uit la primele doua imagini si vad ca acele ciuperci trebuiau culese deja...nu tzinute ptr poza.
Daca astepti ca sa vezi cat de mare va creste ciuperca vei "beneficia" de fapt de o productie mai mica, de ciuperci mai slabe calitativ si mai perisabile...si de o eliberare masiva a sporilor ...care nu iti vor aduce decat probleme de sanatate...apropo..am inteles ca ai o sensibilitate la spori...deci ia masuri :)
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by _Felix »
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci
Pages: [1]   Go Up