camera de fructificare

Started by GALM, September 15, 2006, 12:08:32 PM

Previous topic - Next topic

GALM

Poza e din Toronto. Brichete la fel de frumoase aveam si eu, dar in conditii cu totul altele, si aveam probleme cu umezirea brichetelor, inaintea fiecarui val (folosind metoda de submersie).

IONUT

#1
Faina poza asta din Toronto, .. de la tine nu ai poze ?
Aici este ceata "ca la carte" .... tare sunt curios cum va fi la mine iarna asta cu apa pe jos sipardoseala incalzita  :D .

Ce probleme de umezire aveai ? nu se umectau corect prinsubmersie ?
Dealtfel, ce rezultate ai avut la Shiitake ???

GALM

#2
Nu am experienta cu pardoseli incalzite, dar teoretic apa se evaporeaza mai eficient, decat la mine unde iarna asta s-a inghetat apa pe pardoseala.
Umezirea prin submersie era foarte eficient din punct de vedere a ciupercii, dar nu este practic. Iti dai seama daca trebuiesc 2-3 zile pentru o bricheta, asezat intr-un recipient. In plus mai trebuiesc si greutati ca altfel brichetele plutesc pe suprafata. Merita daca vinzi cu 20RON/kg, dar eu n-am vandut nimic, trebuia sa dau cadou. Acuma am comanda, voi incerca iarasi.
Rezultate sigure nu stiu ca n-am facut masuratori, dar cu siguranta am cules cel putin 20% in primele doua valuri, pe urma si peste un an am mai cules cate ceva pentru consum propriu. Am pleurotus la gramada dar toata familia vrea numai shiitake. Sunt foarte gustoase.

Felix

#3
Solutia e simpla ptr imbibare...pui brichetele...peste care asezi un capac fixat cu ceva(greutati..suruburi..etc..) apoi dai drumul la apa..dupa ce s-a terminat perioada de submersie....scoti apa..apoi brichetele si repeti procedura de la capat...e greu ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

GALM

#4
De scris e usor, de fapt si de facut ptr 2-3 brichete. Dar daca ai macar 100 de brichete care trebuiesc imbibate concomitent? Ca dintr-o camera lucrarile trebuiesc facute in timp relativ scurt, din cauza ca dupa fructificare urmeaza perioada de repaus, timp in care brichetele trebuiesc usucate. Bineanteles in aceeasi camera nu se poate face si fructificarea si usucarea concomitent.
Ptr 100 de buc trebuie un recipient de 2000 l (dupa carte recipient separat ptr fiecare, care si mai rau), pe care cari de la o camera la alta, ori ai mai multe.
Eu am incercat si n-am zis ca nu se poate face, dar nici nu e rentabil, mai ales daca nu vinzi nimic.
Sa zic si ceva bine: mi-a placut ca fructifica la lumina si aerisira foarte mica.
Deci nu prea sunt probleme cu umiditatea si temperatura mediului, poate fi asigurat usor.

Felix

#5
Mie nu mi se pare greu de facut asta..mai exista si varianta injectarii apei(merge numai la rumegus..la busteni nu)
Faza cu fiecare bricheta recipientul ei..e poveste..din moment ce acea bricheta este colonizata in intregime ..e cam greu sa fie afectata de alti competitori..(exista si exceptii care confirma regula)

De ce ar trebui sa fie 1 recipient transportabil la fiecare camera ????
Se poate face ptr fiecare camera cate unul..simplu si ieftin...o structura de rezistenta captusita cu folie ca sa nu se scurga apa..
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#6
Galm, totusi , ce cantitate ai scos la fiecare bricheta si cate kg aveau brichetele in medie ???

Si de ce nu ai vandut ??  Nu ai vrut  ?

GALM

#7
Sincer sa fiu n-am folosit decat un singur recipient, in care incapeau doua brichete. Nici apa n-am schimbat de fiecare data, decand cand mirosea. Cu mai multe recipiente ma referam la lit de spec. Si n-am avut probleme cu infectii. Primavara am scos intr-un snur cu acoperis defectuos, unde erau la umbra si picura apa cand ploua. Acolo n-am avut nici o problema, numai recoltam dupa ploi.
Deci se poate face in mai multe moduri, dar noi castigam existenta din ciuperci, de unde am venituri daca nu ploua trei saptamani.
Din cand in cand imi permit o experienta, shiitakeul era una.
Brichetele aveau cam 8-9 kg, am cules sa zic 2 kg in primele 2-3 valuri (incurcam valurile din cauza umectarii neeficiente). N-am vandut ciupercile, din cauza ca nu a vrut nimeni sa cumpere. Asta era acum trei ani, momentan un distribuitor este interesat, dar mai dureaza 8 saptamani pana cand voi avea ciuperci, deci inca nu stiu care va fi rezultatul.
Poate va intereseaza cea mai noua experienta de a mea: Hribul (Boletus edulis). Sunt in faza ca am miceliu frumos la borcan. Mi-ar prinde bine orice informatie, daca asta nu se incepe cu faptul ca dar asta e ciuperca micorhizza.

GALM

#8
Sa vin si cu cateva poze de la mine

Dana

#9
Felicitari d-nule GALM.Foarte frumoasa si interesanta experienta dvs.Mult succes in continuare!

IONUT

#10
Felicitari si de la mine. Faiine brichetele de sheetake.

Sa intelegem ca va ocupati doar cu ciuperci, iar venitul ar fi din agaricus sau pleurotus.