Alexcomcst - Hala mea

Started by alexcomcst, July 25, 2006, 11:20:58 AM

Previous topic - Next topic

alexcomcst

UITE LA HALA MEA

alexcomcst

#1
asta e hala pe care am construit-o.....

Felix

#2
Faina constructia...ai bagat ceva banuti in ea banuiesc :))) E tare.
In spate ai camera de pasteurizare sau ce se vede acolo ?
Cati saci bagi in ea ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

alexcomcst

#3
a costat 600 de mil aprox.
e din panouri termoizolante pe schelet metali
ce se vede acolo e intrarea intr-un beci, betonat complet si el, destul de marisor unde as vrea sa fac camera frigorifica...dar nu gasesc un racitor pt ea
constructia are 22 de m lungime si 6 latime
inaltimea e de 4,5 m
acolo, agatati de tavan intra cam 600 de saci

alexcomcst

#4
ventilatorul "cassals" de 130.000 mc/h

alexcomcst

#5
aici ventilatorul incasetat si gata de treaba.
in cutia aia are si o baterie de incalzire cu apa calda din centrala, are 2 intrari de aer, una din afara si una din lateral cere cred ca se vede vag, pt recirculare.
sper ca va place ce-am facut. :P

alexcomcst

#6
si uite cum se duce tubul

IONUT

#7
Estetic aratabine hala, dar io o să insist pe tehnic :

1. Ce diam are tubul ăla din ultimaimag ? Oricum după ce mai bag la incubat saci in hala mea..o sa vezi cam cum trebuia tubulastura şi ventilatorul. La volumul halei tale ai un vent mic, ca şi capacit , eu am hala de 10m pe 5 m si ma vent de 1500mc/aer/h la admisie şi de 1700 la exhausare. La tine trebuiia la admisie cam de 6000-7000mc/aer/h

2. Panourile mi se par cam subţiri.

3. Nu sunt de acord cui cam frig direct din halşa de cultura,m trebuia o cam de prelucrare (curaţat/soartat , etc) între ele.

4. Nu văd de ce e aşa tare faza cu fântâna în hală, spaţiul ăla papa locul a patru saci, cel puţin. Sau e ferita de soare, mai dă un grad în plus, nu-i adev, fântâna afara e mai buna, 1. ptr că se poatre reinstala schela şi curăţa, adânci. în caz că scade niv apei, sau alte cauze. Dar poate există alternativă şi ptr asta.


Mai baga poze ca mai vb. Nu te sup de observaţiile mmele mele. Ai făcut o treaba frumoasă. Spor la bureţi.

alexcomcst

#8
ZICI CA 130.000 MC/H NU-I DE AJUNS?
TUBUL ARE 230mm DIAM.
CAT DESPRE FANTANA AM RENUNTAT LA COLACUL ALA.
ACUM ARE DOAR UN CAPAC LA NIVELUL PARDOSELII SI ORICUM AM APA CURENTA IN HALA, CENTRALA TERMICA SI CALORIFERE
E DREPT CA PANOURILE ALEA SUNT CAM SUBTIRI DAR DE ASTEA AM GASIT....
ACUM AM DE GAND SA-I FAC O TERMOIZOLATIE CU POLISTIREN DE 5CM.
MA GANDESC LA O SOLUTIE PT ADEZIV...SA VAD CUM LIPESC POLISTIRENUL DE PANOURILE ALEA
SI NU,NU MA SUPAR DE NICI O OBSERVATIE ATAT TIMP CAT SUNT CONSTRUCTIVE SI LA OBIECT,

Felix

#9
Esti sigur ca ventilatorul tau are 130000 mc/ora ?...e o valoare enorma..sa nu aiba 130000 cf/ora =3681.19 mc/ora..la dimensiunea lui mi s-ar parea o valoare mai realista.

Este in comert un adeziv tip silicon ptr polistiren.Mai ai si o alta  solutie..simpla,eficienta si ieftina...5-10 cm de vata minerala pe constructie si o folie deasupra..
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

alexcomcst

#10
SCUZE...CU VENTILATORU
E DE 13.000 MC/H NU DE 130.000 .AM GRESIT LA ZEROURI
L-AM LUAT DE LA DIPET SI E MODEL CASSALS HJB 56 M4/H 1,5

alexcomcst

#11
DA ...DAR CU VATA SI FOLIA II STRIC FATA DE TOT
CRED CA MAI BINE ARATA CU POLISTIREN....TREBUIE DOR SA POT SA-L LIPESC CA LUMEA

Felix

#12
Ei..asa mai da..e altceva..am vazut ca au si chillere..ce preturi au de nu ai luat de la ei ?
Asa e cu vata...nu e chiar estetic...doar e ieftin si eficient :roll:
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

alexcomcst

#13
sunt scumpi astia de la dipet
ventilatorul si regulatorul de turatie au costat aproape 30 de milioane
Iti inchipui cam cat poate sa coste un chiller de ala....mi-e si frica sa intreb.
as vrea unul mai ieftior...eventual second-hand

IONUT

#14
Alteaspecte negative:

1. Nu-s eficiente caloriferele nici în ciupoerfcărie nici în casă, iodeal ar fi încălzirea în pardoseală, cum am făcuit eu. Caloriferele emană căldură în zona apropiată apoi aceasta se duce sus de tot, iar saci mai apropiaţi de 1m în partea dinspre calorifer se vor desumidifica parţial.

2. Senzorul de afişat îl ştiu e de umiditate şi temperatură, sau poate numai una din ele. Poziţia lui nu mi se pare corect aleasă, consider că ar trebui undeva pe mijloc sub tubulatură , dar să nu bată ceaţa direct pe el, în cazul în care tubulatura e pe mijloc iar jeturile de aer bat orizontal.

Opiniiile mele sunt doar constructive şi interconsultative, am construit şi eu un solar şi am modernizat altul, ambele de la A la Z , adică de la fondaţie la automatizare. În prealabil am ceva ani de experienţă şi şi tot atâţia de informare. Ce scriu aici e doar ptr a ne ajuta reciproc.

Ce putere (kw) are ventilatorul şi cât a costat , separat, regulatorul de turaţie ?

Să ne lămureşti daca ai spaţiu separat de incubare, sau nu, .. etc, ???