Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: 1 [2]   Go Down

Author Topic:  (Read 14446 times)

IONUT

• Guest
Re: Salutare
« Reply #15 on: November 21, 2006, 09:12:49 PM »

Quote from: "nicudan"
... parca sunt mai frumoase cele stropite cu apa de fantana decat cele cu apa clorinata de la retea, desi ar trebui sa fie invers.
.. 'mda parca asa e,  :x . Insa e mai ieftin decat full electric.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by IONUT »

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
(No subject)
« Reply #16 on: November 27, 2006, 04:02:29 PM »

Ce pompe de recirculare ai frate de consuma 1 kw ???
..Sau le-ai luat sa ai rezerva in caz de extindere ulterioara ? :))

Eu , de ex , folosesc pompa WILO..care cica nu ar fi la fel de performante ca GRUNDFOS..totusi ei le-au inventat..si sunt multumit..consumul este de 40Watti/ora (max 90-dar nu am nevoie)..consum ptr o camera de fructificare de 60 mp.

UPS-ul nu consuma asa mult..daca e de 800W..asta e puterea lui nominala..ca sa-i incarci acumulatorul sau bateria auto care o folosesti consumul este ocazional si mic.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by _Felix »
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

nedelcuclaudiu

• *
Re:
« Reply #17 on: July 12, 2012, 12:42:14 PM »

Tomi - cred ca pot raspunde eu la intrebarea ta : din hidrofor Ionut trimite apa la max.  3 atm (mai mult nu e nevoie) la un radiator auto asezat in fata ventilatorului turbina. Din radiator obligatoriu apa tb. sa revina in fantana, altfel ramane fara apa in max. 1 ora (oricat ar fi fantana de vanoasa). Ventilatorul turbina baga 1400 mc/h - deci in functie de spatiu il automatizezi sa mearga intermitent. Pt. o racire mai buna folosesti 2 radiatoare legate in paralel in fata ventilatorului. Eficienta ? relativa - depinde de suprafata, de constructie, de mediu. Eu folosesc ceata rece (10-12 gr.C) si e OK.
Cum faci ceata rece ?

tomi01_2000

• *
Re:
« Reply #18 on: August 22, 2012, 04:48:54 PM »

Tomi - cred ca pot raspunde eu la intrebarea ta : din hidrofor Ionut trimite apa la max.  3 atm (mai mult nu e nevoie) la un radiator auto asezat in fata ventilatorului turbina. Din radiator obligatoriu apa tb. sa revina in fantana, altfel ramane fara apa in max. 1 ora (oricat ar fi fantana de vanoasa). Ventilatorul turbina baga 1400 mc/h - deci in functie de spatiu il automatizezi sa mearga intermitent. Pt. o racire mai buna folosesti 2 radiatoare legate in paralel in fata ventilatorului. Eficienta ? relativa - depinde de suprafata, de constructie, de mediu. Eu folosesc ceata rece (10-12 gr.C) si e OK.
Cum faci ceata rece ?
duze + compresor wap - vezi ca e descrisa solutia pe forum
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale
Pages: 1 [2]   Go Up