Started by Dana, June 25, 2006, 08:51:23 AM

Previous topic - Next topic

IONUT

#15
Quote from: "dnpetre"Pentru o incapere asa mica,se merita montat un aer conditionat care sa amestece aerul din interior cumva?sau nu merita efortul tinand cont ca sunt prea putini saci?

Salutare.  Felicitări ptr poze, aviz tuturor.

Aerul condiţionat , bănuiesc că vaţi referit la cel ptr locuinţe. În nici un caz asemenea instalaţie , nu vă recomand. Doar variante gen industriale ( nu vă gândiţi la colosale) cum a dat exemplu Felix.  Cel ptr locuinţă este ptr oameni nu ptr fungi, Eu am păţit-o cu AC-ul la incubare şi mi-au mucegăit toţi sacii.

Anonymous

#16
Ce legatura este intre aerul conditionat si incubare de au mucegait sacii ?

Felix

#17
Explicatie:
In cazul folosirii instalatiilor de AC, datorita schimbului termic apare fenomenul de condens in interiorul instaltiei respective, mai precis pe radiatoare.
Datorita recircularii aerului in aceste zone se depune o "fauna" constituita din spori de diversi fungi, inclusiv cele cultivate de noi, bacterii, virusuri, etc samd.Cand instalatiile sunt nefolosite ceva timp aceasta fauna are un mediu propice, umed, cu temperatura optima si fara curenti de aer si  se dezvolta exponential, mai ales in cazul bacteriilor unde are loc o diviziune celulara la fiecare 15-20 de minute.
Tocmai de aceea, intre pauze...adika dupa o nefolosire indelungata este absolut OBLIGATORIU sa demontati instalatia respectiva si sa-i faceti o dezinfectie.
Daca credeti ca "merge si asa" veti afla pe pielea propriului buzunar ca NU MERGE.
In cazul folosirii continue nu apar astfel de probleme datorita fluxului de aer care nu permite crearea unui mediu propice de viata pentru aceste "vietuitoare" :))
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#18
EXACT.  Constatat pe pielea/buzunarul mea. Cu AC-homme mi-au mucegăit 8o brichete nou cumpărate, toate, în 7 zile.  :(  Dacă nu mă credeţi veniţi să-l vedeţi, îl am şi acum montat în acelaşi loc, însă , camera respectivă a devenit cameră de prelucrare.

Dana

#19
Nu mai speram la cine stie ce productie de pe sacii cu pricina...si totusi....recoltam,recoltam si iar recoltam...
Ma tot intreb de ce oare ies asa multe la un buchet?sunt super dragute,nimic de zis,dar fiind multe,palaria nu depaseste 7-8 cm,si sunt cam usoare(sigur umiditatea e de vina-doar 80% reusim sa le asiguram);sper ca la valul urmator sa fie mai putine si mai mari...sigur le prieste la terasa....cresc cu o viteza...nu ne induram sa mai facem si alceva decat sa le privim!
Pot sa mai trimit poze cu evolutia lor?sau spatiul pt poze e mai limitat?
Multumesc din suflet celor care au raspuns cu sfaturi utile problemelor mele!

Felix

#20
Puneti poze...recomandabil in rezolutie de pana la 640x480 si format jpeg.
Ca sa faceti asta la modul simplu modificati cu PAINT (daca nu stiti sa folositi altceva)...deschideti poza..apoi click pe "Image"- "Stretch"..unde o dimensionati cat doriti..apoi save as..si alegeti jpg sau jpeg.
Spatiu este destul :) poze sa aveti...
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Dana

#21
Buna,
Se pare ca valul 1 se apropie de final...nu a fost super producrtie,au fost multe,micute si usoare...valoare comerciala...de categoria a-II-a;mai am insa ceva nedumeriri fara raspuns....sunt saci care arata bine f bine insa de pe ei nu a iesit nici o ciupercuta,desi au fost insamantati odata cu cei care au fost plini de ciuperci....se pastraza oare pt valul 2?

IONUT

#22
Sunt mulţi saci în situaţia asta ??    Posibil ca incubarea acestora să fie prelungită din motive ca :[list=]Densitate mai mare a materialului - probabil au fost tasaţi mai mult, iar miceliul se răspândeşte mai greu;
Densitate scăzută a miceliului - cum aţi însămânţat ? prin presurare sau prin amestec (omogenizare) înainte de a introduce în sac ?
Poziţia sacului în spaţiu de cultură - probabil în unele zone este o temperatură mai scăzută ceeea ce determină o evoluţie mai lentă ametabolismului ciupercilor (ca şi a tuturor vieţuitoarelor) din zona respectivă. Valabil şi ptr umiditate , aer, lumină... .[/list]

Puneţi şi poze cu saci respectivi DAR şi cu sacii de pe care se recoltează.